Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl
{B} AF-40 Skrzynia biegów automatyczna - obsługa, naprawa, wymiana oleju - Wersja do druku

+- Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl (http://www.klubzafira.pl/forum)
+-- Dział: Forum techniczne Opel Zafira (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Dział: Zafira B/Family (2005 - 2014) (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=50)
+---- Dział: Skrzynia biegĂłw przeniesienie napędu (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=59)
+---- Wątek: {B} AF-40 Skrzynia biegĂłw automatyczna - obsługa, naprawa, wymiana oleju (/showthread.php?tid=1531)

Strony: 1 2 3


{B} AF-40 Skrzynia biegów automatyczna - obsługa, naprawa, wymiana oleju - zlooty - 2012-Maj-24

Panowie odkąd jestem w posiadaniu Zafiry noszę się z zamiarem wymiany oleju w skrzyni ale nie jestem pewien czy mam to zrobić ... 
Ogólnie ze skrzynią nic złego się nie dzieje ale wiadomo olej wiecznie swoich właściwości mieć nie będzie, w poprzednim samochodzie miałem nalatane ponad 300kkm i oleju nigdy nie wymieniałem a jedyną rzeczą której nigdy nie naprawiałem w tym samochodzie była właśnie skrzynia wink ,właśnie parę razy słyszałem że po wymianach zaczynają się dziać różne historie .
Wymieniać czy nie ??

Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - Szymon78 - 2012-Maj-24

witam... ja bym wymienił.. sam to zrobiłem i nie załuję.

Generalnie jak każdy olej starzeje sie i ten w automacie tracąc własności. Widziałem olej zlany i był lekko szarawy - nowy czerwony.
Wymianiałem u speca od naprawy automatów.. całośc wymiany metodą dynamiczną (czyli wg wytycznych porducenta) kosztowała mnie 210pln (w cenie olej jakiś Shella)


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - zlooty - 2012-Maj-24

a tutaj http://www.autojozefow.pl/ życzą sobie 400 pln.


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - cOOba - 2012-Maj-24

Ja pierwszy raz wymieniałem olej zaraz po zakupie Zosi.
Przezornie udałem się do Opla - koszt 500 z jakimś haczykiem.

Po raz drugi wymieniałem teraz w marcu po przejechaniu 50kkm od poprzedniej wymiany, ale udałem się do "normalnego warsztatu" - koszt 350.

Po wymianach oleju nie miałem żadnych problemów z działaniem skrzyni. Oczywiście da się zauważyć subtelną różnicę w pracy skrzyni - gęstszy, świeży olej (po kilku dniach wszystko wraca do normy - ale to chyba przyzwyczajenie no nowej sytuacji).

Opel zakłada wymianę oleju w skrzyni automatycznej co 70kkm.
Podczas wymiany spuszczane jest około połowy oleju (3,5-4 litry), a w całej skrzyni jest podobno 7l.

Co do decyzji -wymieniać, czy nie ? - sam powinieneś podjąć taką decyzję - ja wymieniam, tak samo jak wymieniam co 2 lata płyn hamulcowy - mimo, że hamulce działają.


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - Mietas - 2012-Maj-24

Poradnik zgodnie z wnioskiem kolegi licznik, został opracowany na nowo w tym temacie http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,2043.0.html


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - zlooty - 2012-Maj-24

Po raz kolejny forumowicze dają ostrego kopa motywacyjnego do działania wink Licznik bardzo fajny opis i chyba zabiorę się do tego sam .
Tylko jeszcze dwie sprawy gdzie dokładnie znajduje się ten korek wlewu ?? i druga ... to muszę sobie załatwić interfejs ale może kolega przemeks będzie skłonny pożyczyć mi na jakiś weekend wink


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - zlooty - 2012-Maj-31

Nie doczytałem się albo przeoczyłem , jaka powinna być temperatura skrzyni przed rozpoczęciem wymiany ?? czy może musi być całkowicie zimny ??


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - licznik - 2012-Maj-31

(2012-Maj-31, 09:52)zlooty link napisał(a):Nie doczytałem się albo przeoczyłem , jaka powinna być temperatura skrzyni przed rozpoczęciem wymiany ?? czy moĹźe musi być całkowicie zimny ??
TAK olej do wymiany powinien być zimny


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - kaka32 - 2012-Cze-23

Wszystko OK tylko nie rozumiem tej dolewki na koniec wymiany.W niektórych przypadkach to ponad 0,7 litra.Moim zdaniem po to jest ta rurka przelewowa aby było wiadomo kiedy jest dość oleju.Jak w każdym automacie pomiar ilości oleju bada się przy pracującym silniku i przelanie się go przez rurkę powinno skończyć temat. 35


Odp: {B} Wymiana oleju w skrzyni biegĂłw automat - Bamber - 2014-Mar-17

W każdym automacie jest inna procedura wymiany, chodzi o marki Opel, VW, Volvo czy inne, jedne na ciepło inne na zimno itp, itd. Najlepiej zrobić to w zakładzie co zajmuję się automatami bo ogólnie każdy mechanik powie wymienię ci olej w skrzyni ale zlać stary i wlać nowy każdy potrafi tyle że nie wiedząc jaka jest sztuka w konkretnej marce i modelu skrzyni więcej narobi złego niż dobrego.