Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl
[TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - Wersja do druku

+- Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl (http://www.klubzafira.pl/forum)
+-- Dział: Forum techniczne Opel Zafira (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Dział: Zafira B/Family (2005 - 2014) (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=50)
+---- Dział: Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=63)
+---- Wątek: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT (/showthread.php?tid=1590)

[TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - szymekmaj - 2012-Maj-30

Wymiana chłodnicy wody, jak coś nie tak napisane to proszę poprawić.

1. Demontujemy grill, mocowanie na cztery kołki lub wkręty, uwaga na zaczepy (delikatnie wyciągamy)
2.Zdejmujemy zderzak
3.Spuszczamy płyn z chłodnicy,korek spustowy z lewej strony chłodnicy, przy spuszczaniu odkręcamy korek w zbiorniczku wyrównawczym.

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...586908.jpg]

4. Demontujemy górny pas - 6 śrub i odsuwamy na bok, a także rurę od filtra powietrza - torx 20

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...83ecbd.jpg]

5. Odkręcamy zbiorniczek spryskiwacza - 1 nakrętka przy lampie a druga od spodu przy wzmocnieniu czołowym
6. Odkręcamy intercooler - 3 śrubki i opaski na wężach gumowych

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...93db43.jpg]

7. Po wyjęciu intercoolera odkręcamy chłodnicę klimatyzacji i ją podwieszamy na drucie

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...aa7d25.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodz_z19dt_23...3b49ed.jpg]

8. Zdejmujemy węże z chłodnicy wody i odkręcamy mocowania chłodnicy w 4 miejscach, wypinamy wtyczkę

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...85a195.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...aa7d25.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...586908.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...aa649e.jpg]

Jest jeszcze parę drobnych przewodów do odpięcia z uchwytów trzymających przy chłodnicy, a także obok co ułatwia pracę.

[Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...f5805d.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...090c47.jpg]  [Obrazek: wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19d...182b5e.jpg]

9. Chłodnicę wyciągamy ostrożnie przekręcając prawą stronę w dół a lewą do góry, trzeba uważać żeby nie uszkodzić tej od klimy.
10. No to jak już wyciągniemy to się 31 że się udało, teraz trzeba poprzekładać wszystkie mocowania i wentylator, ja dołożyłem podkładki żeby zwiększyć dystans między wentylatorem a chłodnicą wody.
Montaż w odwrotnej kolejności.
Należy zalać płynem, najlepiej koncentrat GM - 20 zł/1litr i odpowietrzyć.

Materiał dydaktyczny oraz zdjęcia, zgodnie z  Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Ustawą z dnia 8 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowią moją własność intelektualną. Wszelkie kopiowanie, udostępnianie bez mojej wiedzy stanowić będzie podstawę do wszczęcia postępowania sądowego.

szymekmaj

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - Mietas - 2012-Maj-30

Dodam, że uzupełnieniem do tego tutka może być opis demontażu chłodnicy wody wykonany przez kolegę Marki zawarty w tym temacie http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,167.0.html

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - Kaliope - 2012-Wrz-21

teraz zauważyłem, że masz ten mały, dużo mniej popularny intercooler.....ale nic....mam pytanie, ...pisałeś, że trzeba podwiesić chłodnice klimy, dlaczego? trzeba po prostu odkręcić jej mocowanie żeby była luźna  i żeby było łatwiej wyciągnąć chłodnicę wody? Czy może jest któreś wspólne mocowanie obu chłodnic? Rozumiem, że takie podwieszenie nie powoduje rozczelnienia układu klimy? 

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - szymekmaj - 2012-Wrz-21

tak,podwieszasz chłodnicę klimy co ułatwia wyciągnięcie chłodnicy wody,żadnych przewodów od klimy nie ruszasz także czynnik z klimy nie ucieknie,a chłodnica klimy jest przykręcona do chłodnicy wody.
Paweł a w twoim dt jest duży intercooler,chyba nie bo tylko w dth.

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - Kaliope - 2012-Wrz-21

szymekmaj,

ja mam intercoolera dużego, tak jak w dth, zreszta tak jak pisałem chyba większość widziałem właśnie takich w również w dt. U Ciebie jest mniej popularna wersja....tak mi się przynajmniej wydaje. To jest fotka moich chłodnic:

[Obrazek: 3eaba50a36950502m.jpg]

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - szymekmaj - 2012-Wrz-28

to pewnie mocy ma więcej ? 1

Odp: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - Kaliope - 2012-Lis-15

pojemność układu w vectrze C cdti - 7.5 litra, u nas podobnie?

RE: [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT - szymekmaj - 2017-Maj-07

Witam
Temat odgrzebuje po 5 latach,chłodnica wody do wymiany drugi raz.
Fakt jest taki że 5 lat temu kupiłem tanią chłodnice za ok 200 zł.
Teraz myślę kupić chłodnice Behr lub Nissens.