Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl
{B} Jak wymienić czujnik temperatury parownika ZB 1,9 Z19dt - Wersja do druku

+- Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl (http://www.klubzafira.pl/forum)
+-- Dział: Forum techniczne Opel Zafira (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Dział: Zafira B/Family (2005 - 2014) (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=50)
+---- Dział: Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=63)
+---- Wątek: {B} Jak wymienić czujnik temperatury parownika ZB 1,9 Z19dt (/showthread.php?tid=5085){B} Jak wymienić czujnik temperatury parownika ZB 1,9 Z19dt - pawel77 - 2014-Cze-09

Witam!
Zrobiło się gorąco i klima w mojej zośce zaczęła szwankować sad. Wymieniłem sprzęgło sprężarki i nabiłem klimę. Dzisiaj przy temperaturze 32 stopnie klimatyzacja po godzinnym postoju zośki w słońcu nie załączyła się (nie włączyła się sprężarka i wiatrak skraplacza). Po 5 minutowej jeździe wszystko zaczęło działać. Sprawdziłem  błędy klimy OP-com. Moduł klimatyzacji (automatyczna, jedna strefa) wskazał błąd P-1533-05 (obwód czujnika temperatury parownika  - wysokie napięcie).Czujnik wskazywał -40 stopni, i prawdopodobnie z tego powodu klima nie załączała się.  Na google ustaliłem, że czujnik znajduje się po stronie kierowcy po prawej stronie (od strony kokpitu środkowego).Widać go po zdemontowaniu schowka i przewodu doprowadzającego powietrza na nogi pasażera, po przyświeceniu w stronę układu rozdzielającego nawiew powietrza.
Po ponad godzinnej walce z demontażem części kokpitu stwierdziłem, że nie mam pomysłu jak dostać się do czujnika temperatury parownika. Dostęp do niego blokuje między innymi plastikowy przewód doprowadzający powietrze na tylną część pojazdu. Kontaktowałem się z jednym z ASO Opla w Krakowie i nie udało mi się uzyskać nr katalogowego oraz ceny za opisany wyżej czujnik.
Stąd moje pytania:
- Jaki nr GM , katalogowy posiada czujnik temperatury parownika klimy w ZB Z19Dt 120 km,
- W jaki sposób wymienić ten czujnik (jakie części trzeba wcześniej zdemontować).

Pozdrawiam forumowiczĂłw
pawel77Odp: Jak wymienić czujnik temperatury parownika ZB 1,9 Z19dt - pawel77 - 2014-Cze-12

Problem rozwiązany Grin

Okazało się, że kostka pomiędzy cewką sprężarki a wiązką elektryczną nie łączyła, co powodowało brak załączania się sprężarki i działania klimy. W rozmowie z pracownikem jednego z ASO opel w Krakowie ustaliłem, że błąd czujnika temperatury parownika nie powoduje braku załączania się klimy, a błędne wskazanie przez czujnik temperatury - 40 stopni jest zjawiskiem normalnym.  Wymieniony czujnik nie występuje jako część zamienna.