Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl
{Info} problem z kontrolką ESP - Wersja do druku

+- Forum Opel Zafira - KlubZAFIRA.pl (http://www.klubzafira.pl/forum)
+-- Dział: Forum techniczne Opel Zafira (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Dział: Zafira A (1999 - 2005) (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=37)
+---- Dział: Elektryka i elektronika (http://www.klubzafira.pl/forum/forumdisplay.php?fid=46)
+---- Wątek: {Info} problem z kontrolką ESP (/showthread.php?tid=7962)

Strony: 1 2

problem z kontrolką ESP - pezet71 - 2016-Sie-20

Witam chciałbym opisać swój problem w Zafirze A 2000 r. silnik 1,8 z LPG, przeczytałem kilkanaście różnych wątków i nie znalazłem nic podobnego dlatego zdecydowałem się napisać może ktoś miał podobny problem lub wie cokolwiek. Otóż od pewnego czasu występuje szarpanie jakby było za mało paliwa lub za dużo krztusi się nie było by to nic specjalnego ale po tym zamuleniu ( tak jakby za duży bieg za mała szybkość) następuje zapalenie się kontrolki od kontroli trakcji ( żółta z autem w poślizgu) autem szarpie i po chwili - ciekawe jaki związek- następuje przełączenie instalacji gazowej w stan braku gazu czyli piszczy. Sytuacja ustępuje po wyłączeniu silnika. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł proszę o odpowiedź.

RE: problem z kontrolką ESP - lbk - 2016-Sie-20

Z opisu obstawialbym przepływomierz, ale póki brak kodów błędów to wróżenie z fusów... Jak będzie szarpać to możesz go odłączyć i zobaczysz czy pomoże. Sprawdź błędy i może coś więcej będzie wiadomo.

RE: problem z kontrolką ESP - Bamber - 2016-Sie-20

Wypnij przepływkę jak nie będzie za bardzo różnicy to będzie ona winna.

RE: problem z kontrolką ESP - olek - 2016-Sie-21

Wszyscy zgodnie stawiają na przepływkę i jest w tym trochę prawdy. Nic na 100%, ale jak przepływka padnie to lubi się zaświecić kontrola trakcji(taki dziwny związek). U mnie bynajmniej tak było. Wymieniłem przepływkę(przed wymianą błąd P100), skasowałem błąd iiii - wszystko gra. Próbuj podmienić lub zrobić jak pisał BAMBER..

RE: problem z kontrolką ESP - oki Darek - 2016-Sie-21

Zgadza się przepływka daje taki smieszny błąd w postaci kontrolki, nie wiem jaki to ma związek ale faktycznie tak jest.
Też obstawiam ten element ew. połączenie elektryczne przewodów przy wtyczce lub w tej rynience plastikowej idącej nad wtryskiwaczami, jest tam połączenie kilku przewodów i lubi korodować.

RE: problem z kontrolką ESP - pezet71 - 2016-Sie-22

ok dzieki jede jutro na diagnostyke i moze cos bedzie wiadomo

RE: problem z kontrolką ESP - DD - 2016-Sie-22

U mnie (ale to jest ZC 1.4) rok temu kontrolka ESP zapalała się podobno z powodu uszkodzonego czujnika temperatury płynu chłodzącego. Dodatkowo po wyłączeniu zapłonu wentylator chodził zawsze jeszcze równe 205 sekund. Przez rok było OK i kilka tygodni temu objawy powróciły (tylko teraz wentylator chodzi dłużej, dopiero ponowne przekręcenie zapłonu wyłącza go). Mechanik już czujnik kupił i jutro będzie go wymieniał. Zobaczymy czy to jest to, bo przekonany jakoś nie jestem (chociaż w dzisiejszych autach z nadmiarem elektroniki mogą być różne zaskakujące zależności przyczynowo-objawowe).
Aha, opcom nie wykazywał żadnych błędów.

RE: problem z kontrolką ESP - olek - 2016-Sie-22

DD daj znać jak zdiagnozujesz. Będziemy mieli może kolejną zależność.

RE: problem z kontrolką ESP - DD - 2016-Sie-24

D**a blada. Żadnego związku między czujnikiem a opisanymi objawami. Czujnik wymieniony, kontrolka ESP świeci, wentylator chodzi.

RE: problem z kontrolką ESP - oki Darek - 2016-Sie-26

DD wygląda jak typowy objaw uszkodzenia czujnika gdzie sterownik nie widząc jaka jest temperatura uruchamia zapobiegawczo wentylatory aby nie przegrzać silnika.
Należy odczytać błędy na komputerach i sprawdzić odczyty bierzące.
Czasami potrafi być tak ze czujnik niby fizycznie dla sterownika nie jest uszkodzony i błędu nie będzie, ale przekłamuje odczyty wartości i wprowadza wszystko w błąd lub poprostu ułamał się przewód w izolacji lub skorodował pin na kostce połączeniowej.
W takim przypadku wymiana czujnika nic nie da.