na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 44 510 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} Uszkodzony skraplacz klimatyzacji, brak wentylatora [?] kanwa1987 5 431 2018-Lip-19, 21:34
Ostatni post: rafael
  {B} Termostat Z16XEP, Z16XER, Z18XER, A16XER, A18XER - dyskusja, problemy JacekZKL 25 13 030 2018-Cze-12, 22:32
Ostatni post: adkul84
Ocena wątku:
  • 35 głosów - średnia: 3.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Klimatyzacja - sprężarka, skraplacz - problemy, diagnoza, naprawa
Panowie,
jakie jest ryzyko zatarcia sprężarki wskutek utraty czynnika (nieszczelny skraplacz), przy założeniu, że sprężarka nie hałasowała, ubytek nastąpił w zimie, przy nie włączaniu klimy?

Fejs pokazuje ciśnienie w klimie 140 kPa - czyli tyle co nic, ale nie wywala żadnych błędów. Po włączeniu A/C nic się nie dzieje, nie wzrasta spalanie, żadnego podejrzanego dźwięku.

Z tego co wyczytałem to mało jest przypadków zatarcia sprężarki w AH/ZB i raczej nie pada od razu, tylko stawia duży opór lub hałasuje strasznie.
Szybciej powinno paść sprzęgiełko?

Edit: zmiana tytułu tematu / Mietas
Odpowiedz
Sprężarka poniżej pewnego ciśnienia się nie włączy, więc nie powinno nic się stać.
Odpowiedz
Tak jak napisał celius sprężarka przy za niskim ciśnieniu nie załączy się..U Ciebie nie wzrasta zużycie i nie słychać odgłosów pracy czyli po prostu sprężarka nie jest załączana..
Odpowiedz
Potwierdzam, jeśli sprężarka się nie załączy - a tak się dzieje gdy jest za niskie ciśnienie - nic jej nie grozi. Natomiast sytuacja rozszczelnienia klimy nie jest zdrowa dla układu, ze względu na możliwość wnikania czynników zewnętrznych i korozji układu. Ja przerabiałem zatarcie sprężarki - w stanie agonalnym hałasowała podczas pracy, ale jej zatarcie pośrednio związane było z rozszczelnionym układem. Mechanizm był następujący - długo rozszczelniony układ, nieużywana klima, a następnie układ uszczelniony, napełniony i po tygodniu szczęścia - sprężarka zatarła się na amen. Koszty tej naprawy były już znaczne i nie chodzi to o samą sprężarkę, tylko o cały układ w którym było full opiłków ze sprężarki. W sumie reprecja klimy w mojej ZB wyniosła ciut ponad 4000 zł..., ale czego się nie robi dla odrobiny komfortu.
Odpowiedz
drmex, a hałasowała już przed rozszczelnieniem czy zaczęła po uszczelnieniu i nabiciu?
Jutro jestem umówiony na wymianę skraplacza, przed jego założeniem sprawdzą czy w układzie widać opiłki - jeśli będą to nie ma co zakładać nowego skraplacza. Najpierw płukanie układu i wymiana sprężarki...
Mam nadzieję, że uda się uniknąć najgorszego...
Odpowiedz
Ja właśnie dzisiaj odprowadziłem Zochę na wymianę skraplacza. Rozszczelnienie powstało w wyniku uderzenia kamienia przez przednią kratkę i przedziurawiło skraplacz. Nie wiem kiedy to sie stało, przed zimą działało. Nowy skraplacz z osuszaczem - koszt 480 zł. A jaka cena u was?
Odpowiedz
404 PLN Nissens
Odpowiedz
Ze spokojem, sprężarka hałasowała po uszczelnieniu i nabiciu. Wkrótce przed rozsypaniem się działała coraz głośniej i z przerwami. Aż w końcu zamilkła... 
Odpowiedz
(2012-Mar-27, 21:10)drmex link napisał(a): Ze spokojem, sprężarka hałasowała po uszczelnieniu i nabiciu. WkrĂłtce przed rozsypaniem się działała coraz głośniej i z przerwami. AĹź w końcu zamilkła... 

Tak z ciekawości jak się zatarła, to nie urwało paska klinowego?
Odpowiedz
(2012-Mar-27, 21:35)marwisn link napisał(a): Tak z ciekawości jak się zatarła, to nie urwało paska klinowego?

pasek klinowy był w całości - sprężarka nie zblokowała się, tylko mieliła i wysyłała opiłki w układ
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości