na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {B} Klimatyzacja, a utrata mocy wiktorio001 21 3 952 2017-Maj-11, 07:59
Ostatni post: lbk
  [TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT szymekmaj 7 23 256 2017-Maj-07, 10:30
Ostatni post: szymekmaj
  {B} Wymiana chłodnicy klimy kornick 1 866 2016-Lis-08, 19:49
Ostatni post: Kaliope
Ocena wątku:
  • 14 głosów - średnia: 2.36
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Spadek mocy po włączeniu klimy. Obciążenie dla silnika i alternatora
(2012-Maj-04, 06:50)Ciepyp link napisał(a): Czyli rozumiem Ĺźe ten typ tak ma i nie da się z tym nic zrobić. Jeszcze zanim kupiłem zafirę czytałem gdzieś (nie pamiętam ĹşrĂłdła), Ĺźe te silniki lepiej sprawują się zimą niĹź latem hehehe.
No niestety,często jak wracam latem trasę 400km i ruszam w upał ok.28st.C no to nie jest,to jeżeli chodzi o moc,potem przychodzi wieczór robi się .20st.C i inny samochód
Najlepiej to się lata wiosną jesienią temp. ok.5-18st.C i mało pali,bo szybko nagrzany i jest ogień.
Pytałem kiedyś,to podobno zmiana IC na ten ze 150tki trochę poprawia sytuację,ale tak to sztuka dla sztuki,bo trochę roboty jest przy tym.
Odpowiedz
A jak to wygląda z benzynami jeżeli chodzi o spadek mocy? Jechałem kilka dni temu na klimie i aż tak bardzo nie mulił (chociaż było jakby czuć że jest trochę słabszy) - co prawda jechałem z żoną i młodszym pokoleniem, prowadząc drugi samochód z rodzinką więc bez żadnych szaleństw. Jedyne co mnie trochę niepokoiło to odgłosy przy przyśpieszaniu - ciężko opisać ale był taki coś bardziej charcząco-skrzypiący niż bez klimy. Czy tak ma być czy powinienem się przyjrzeć układowi od klimy? Jeżeli chodzi o chłodzenie to wszystko było w jak najlepszym porządku. Koledzy wcześniej wspominają o odgłosach ale to w dieslach.
Odpowiedz
Spadek mocy w benzynie też jest - szczególnie zauważam to przy ruszaniu - trzeba głębiej wcisnąc gaz. Później (tzn. im szybciej) różnica jest mniej zauważalna. Co do odgłosów - przy załączonej klimie Zosia jest głośniejsza, a przy gwałtownym przyspieszaniu u mnie słychać jakieś dziwne wycie, szum - właściwie nie wiem jak to nazwać  26
Moim zdaniem nie ma się czym przejmować jeżeli oczywiście klima jest na bieżąco serwisowana. W poprzednim autku (również benzynowym Scenicu) miałem podobne objawy.
Odpowiedz
(2012-Maj-04, 06:50)Ciepyp link napisał(a): Czyli rozumiem Ĺźe ten typ tak ma i nie da się z tym nic zrobić. Jeszcze zanim kupiłem zafirę czytałem gdzieś (nie pamiętam ĹşrĂłdła), Ĺźe te silniki lepiej sprawują się zimą niĹź latem hehehe.

to nie kwestia zafiry, tylko każdego silnika również benzynowego. Auto z klimą jest bardziej obciążone poprzez sprężarkę klimy, która jest napędzana paskiem, także to normalne, że jest dodatkowe obciążenie. W cdti dodatkowo jest intercooler, który ma za zadanie schładzać powietrze, które silnik wykorzystuje do mieszanki paliwowej. A jak na zewnątrz plus 30 to intercooler i tak nie schłodzi tak jak należy. Tak więc dodatkowo silnik jest bardziej ospały. A to znów nie problem zafiry, tylko każdego diesla z intercoolerem. 
Odpowiedz
Otóż to,jedne puchną bardziej inne mniej.
Odpowiedz
No i wszystko się wyjaśniło, już wiem że nie mam na to wpływu, ale przynajmniej wyczyściłem EGR, przepustnicę itd, inaczej jeszcze długo bym się za to nie zabrał.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.  36
Odpowiedz
wczoraj jechałem do Szczecina od rana bez klimy... +16C na dworze i auto normalnie drugie życie dostało w porównaniu z tymi dniami gdzie było 26-29C, az sie chciało jeździć.

Narazie nie mam czasu na polukanie przy czujniku turbo ... moze kiedyś
Odpowiedz
No właśnie,tego się nie uniknie.Ja czułem spadek mocy jadąc podkręconym BMW z 3,0d pod maską,to co mówić o naszych cherlawych 1,9 czy tam 1,7.
Odpowiedz
Załączam fimiki ukazujące jak bardzo klima obciąża również alternator w dużym upale zanim schłodzi auto. Na pierwszym filmiku wchodzę do samochodu, który stał na upale ponad +30 stopni. Temperatura w środku na desce +60stopni, co jak widać pokazuje testmode (LED/LCD Tmp: 60 stopni). Istna sauna. Deska parzyła w dłonie po dotknięciu.

Po wejściu do auta stan aku 12.3V. Potem przekręcam kluczyk i po włączeniu się pompy napięcie spada do 11.4V. Następnie napięcie wraca do 12.2V ale znów spada do 10.3V podczas rozruchu. Po chwili po zapaleniu silnika (klima wciąż nie włączona) ładowanie idzie w górę do 13.9V. Pod koniec pierwszego filmiku załączam klimę:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9L8dLfCkfHc&feature=youtu.be[/youtube]

I na drugim filmiku widać co się działo z ładowaniem po załączeniu klimy. Ładowanie spadło do 11.8V i tak trzymało przez kilka minut aż schłodziło się auto. Potem ładowanie wróciło do 13.5 max 13.6 V i tak już trzymało.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oiVr-spfxWI&feature=youtu.be[/youtube]

Wniosek? Największe obciążenie dla silnika i altka zaraz po odpaleniu klimy w nagrzanym wnętrzu. Czyli warto szukać cienia do zaparkowania fury  32 

Odpowiedz
Polecam na dojściu otworzyć szyby z pilota,na chwilę o ile mamy czas klimę odpalić.
Potem przejechać kawałek z otwartymi szybami,zamykamy przednie odpalić klimę i zamykamy tylne.
Najefektywniejsza droga do schłodzenia wnętrza.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości