na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 43 973 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} MontaĹź czujnika poziomu płynu chłodniczego celius 15 3 048 2018-Paż-10, 13:17
Ostatni post: Pszczyna
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 357 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
Ocena wątku:
  • 42 głosów - średnia: 3.07
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Wymiana płynu w chłodnicy
Witam wszystkich i mam pytanie odnośnie wymiany płynu w układzie chłodzenia . co ile wymienia się płyn w chłodnicy, jaki najlepiej płyn wlać i w których miejscach spuszczamy stary. 
Będę wdzięczny za odpowiedzi [ chyba czas na wymianę płynu w chłodnicy gdyż mam ją już trzy lata ]
Pozdrawiam  17

[size=0.7em]Edit: dodano prefiks / Mietas[/size]
Odpowiedz
Ja swoją mam 4 lata i nie wymieniałem. Sprawdź temperaturę krzepnięcia, jeżeli będzie już wysoka, to chyba czas wymienić. Spuszcza się korkiem po lewej stronie chłodnicy (o ile dobrze pamiętam) stojąc przodem do auta.
Odpowiedz
Ja osobiście tylko dolewam płynu po sprawdzeniu do ilu stopni nie zamarznie ewentualnie koncentratu dolać  to tylko moje zdanie
Odpowiedz
(2012-Maj-22, 22:21)slawek link napisał(a):Ja osobiście tylko dolewam płynu po sprawdzeniu do ilu stopni nie zamarznie ewentualnie koncentratu dolać  to tylko moje zdanie
robię dokładnie tak samo. Tzn w oplu jeszcze nic nie robiłem ale we Fabii upuszczałem np 250ml płynu i dolałem tyleż samo czystego koncentratu
Odpowiedz

Dzieki za podpowiedzi ale zrobiię tak jak zasugerował kolega  że doleję koncentratu do zoski.
Odpowiedz
Pozwolę sobie kontynuować temat, gdyż postanowiłem wymienić płyn chłodzący. Powodem tego jest brązowy nalot w zbiorniczku. Jest to taka dość gęsta maź, jakby guma, ciężko to zmyć.
Nadmienię że oleju w zbiorniczku nie zauważyłem, lub masła pod korkiem wlewu, lub na bagnecie. Także termostat mam walnięty, otwarty cały czas. Zapewne popsuł się przez ten syf.
Wyjąłem więc dziś zbiornik w celu wyczyszczenia. Próbowałem różnymi detergentami i domestos nawet nie dał rady. Poszukałem, żeby wrzucić do środka nakrętki M5, ale nie miałem więc wsypałem grochu. Wytrząsłem porządnie, wyleciało trochę syfu grubszego kalibru ale osad nie. Więc znalazłem trochę rozcienczalnika ekstrakcyjnego i on w mig załatwił sprawę.

Ale pozostaje reszta, czyli węże, w których też jest kupa syfu. Jak je wyczyścić? Czy jakiś płyn do płukania układu da radę tej galarecie?
Czy może odłączyć co się da i tym rozpuszczalnikiem oczyścić?
Odpowiedz
Mam pytanko odnośnie układu chłodzenia.
Spuszczanie płynu z układu wykonuje się do tego przeznaczonym kranikiem w dole po lewej stronie chłodnicy - przy paskach rozrządu.
Natomiast jak wygląda napełnianie? Czy wystarczające jest wlanie do zbiorniczka tyle ile się uda/zmieści do poziomu kalt/cold?
Czy tędy też następuje napełnienie się kanałów w bloku silnika? Rura od dołu zbiorniczka idzie do trójnika przy pompie wodnej. Czy tędy przez pompę woda podnosi się aż napełnią się kanały w silniku?

Jeszcze kwestia zapowietrzenia, gdzie te powietrze się znajduje, czy ono gdzieś się zbiera, czy potem przejdzie do zbiorniczka i po odkręceniu korka wyleci?
Odpowiedz
Spuszczasz w najniższym punkcie, jak jest kranik to nim jak nie ma to dolnym wężem z chłodnicy. Lejesz normalnie do wyrównawczego jak zapalisz auto zaciągnie i jak dostanie 90 st, wtedy zobaczyć stan oczywiście odkręcać wtedy powoli korek. Sprawny układ sam się odpowietrza.
Odpowiedz
Zrobiłem tak jak opisano. Po zagrzaniu wody i otwarciu termostatu płyn spłynął tam gdzie go do tej pory nie było.
Przy czym podczas rozgrzewania nie było nawiewu ciepłego powietrza z ogrzewania.
Po ostudzeniu silnika dolałem ponad litr, potem po przejechaniu się jeszcze trochę i potem jeszcze raz gdyż centymetr ubyło.
Po dolaniu plynu ogrzewanie zaczęło działać jak należy.
Odpowiedz
Koledze pieni się płyn w zbiorniczku w z19dt. Ktoś wie jaka może być przyczyna?

[Obrazek: płyn_pieni_się.jpg]
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości