na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - różne rodzaje Kaliope 6 37 243 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 196 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
  [TUT ZB] Zafira - Wymiana termostatu 1.9 CDTi - Z19DT , Z19DTL tEREk 29 47 434 2018-Maj-01, 08:53
Ostatni post: Ari17
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[TUT ZB] Zafira - wymiana chłodnicy układu chłodzenia silnika Z19DT
Wymiana chłodnicy wody, jak coś nie tak napisane to proszę poprawić.

1. Demontujemy grill, mocowanie na cztery kołki lub wkręty, uwaga na zaczepy (delikatnie wyciągamy)
2.Zdejmujemy zderzak
3.Spuszczamy płyn z chłodnicy,korek spustowy z lewej strony chłodnicy, przy spuszczaniu odkręcamy korek w zbiorniczku wyrównawczym.

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_3ff0efa8c0586908.jpg

4. Demontujemy górny pas - 6 śrub i odsuwamy na bok, a także rurę od filtra powietrza - torx 20

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_bc9e59162183ecbd.jpg

5. Odkręcamy zbiorniczek spryskiwacza - 1 nakrętka przy lampie a druga od spodu przy wzmocnieniu czołowym
6. Odkręcamy intercooler - 3 śrubki i opaski na wężach gumowych

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_f6a58de8fb93db43.jpg

7. Po wyjęciu intercoolera odkręcamy chłodnicę klimatyzacji i ją podwieszamy na drucie

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_c796b05dd0aa7d25.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodz_z19dt_231b74a5f23b49ed.jpg

8. Zdejmujemy węże z chłodnicy wody i odkręcamy mocowania chłodnicy w 4 miejscach, wypinamy wtyczkę

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_59bf6d27b485a195.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_c796b05dd0aa7d25.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_3ff0efa8c0586908.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_b93a1d6de5aa649e.jpg

Jest jeszcze parę drobnych przewodów do odpięcia z uchwytów trzymających przy chłodnicy, a także obok co ułatwia pracę.

LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_e5e399ad72f5805d.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_4eaadf6129090c47.jpg  LINK: klubzafira.pl/plikownia/tut/wymiana_chlodnicy_ukladu_chlodzenia_z19dt_429b3dd453182b5e.jpg

9. Chłodnicę wyciągamy ostrożnie przekręcając prawą stronę w dół a lewą do góry, trzeba uważać żeby nie uszkodzić tej od klimy.
10. No to jak już wyciągniemy to się 31 że się udało, teraz trzeba poprzekładać wszystkie mocowania i wentylator, ja dołożyłem podkładki żeby zwiększyć dystans między wentylatorem a chłodnicą wody.
Montaż w odwrotnej kolejności.
Należy zalać płynem, najlepiej koncentrat GM - 20 zł/1litr i odpowietrzyć.

Materiał dydaktyczny oraz zdjęcia, zgodnie z  Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Ustawą z dnia 8 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowią moją własność intelektualną. Wszelkie kopiowanie, udostępnianie bez mojej wiedzy stanowić będzie podstawę do wszczęcia postępowania sądowego.

szymekmaj
Odpowiedz
Dodam, że uzupełnieniem do tego tutka może być opis demontażu chłodnicy wody wykonany przez kolegę Marki zawarty w tym temacie http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,167.0.html
Odpowiedz
teraz zauważyłem, że masz ten mały, dużo mniej popularny intercooler.....ale nic....mam pytanie, ...pisałeś, że trzeba podwiesić chłodnice klimy, dlaczego? trzeba po prostu odkręcić jej mocowanie żeby była luźna  i żeby było łatwiej wyciągnąć chłodnicę wody? Czy może jest któreś wspólne mocowanie obu chłodnic? Rozumiem, że takie podwieszenie nie powoduje rozczelnienia układu klimy? 
Odpowiedz
tak,podwieszasz chłodnicę klimy co ułatwia wyciągnięcie chłodnicy wody,żadnych przewodów od klimy nie ruszasz także czynnik z klimy nie ucieknie,a chłodnica klimy jest przykręcona do chłodnicy wody.
Paweł a w twoim dt jest duży intercooler,chyba nie bo tylko w dth.
Odpowiedz
szymekmaj,

ja mam intercoolera dużego, tak jak w dth, zreszta tak jak pisałem chyba większość widziałem właśnie takich w również w dt. U Ciebie jest mniej popularna wersja....tak mi się przynajmniej wydaje. To jest fotka moich chłodnic:

[Obrazek: 3eaba50a36950502m.jpg]
Odpowiedz
to pewnie mocy ma więcej ? 1
Odpowiedz
pojemność układu w vectrze C cdti - 7.5 litra, u nas podobnie?
Odpowiedz
Witam
Temat odgrzebuje po 5 latach,chłodnica wody do wymiany drugi raz.
Fakt jest taki że 5 lat temu kupiłem tanią chłodnice za ok 200 zł.
Teraz myślę kupić chłodnice Behr lub Nissens.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości