na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  podstawa magnetyczna anteny cb syska 6 1 486 2016-Sie-05, 12:55
Ostatni post: syska
  Strojenie anten helikalnych lbk 3 1 545 2016-Mar-22, 19:21
Ostatni post: Bamber
  CB radia i anteny na bieżąco Bamber 12 10 030 2015-Maj-05, 08:17
Ostatni post: Bamber
Ocena wątku:
  • 14 głosów - średnia: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[TUT] Strojenie anteny CB
#1
Znalezione na YT

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gigqUhU4vKg&feature=related[/youtube]
#2
ten SWR jest taki bardziej amatorski jak podjedzie sie do fachowca mają większe z dwoma wskazówkami profesjonalne.
#3
Na profesjonalne dopasowanie analizatorem antenowym anteny CB ,KF, UKF zapraszam do mnie ,Koleżanki i Koledzy z naklejką KlubZafira.pl dopasowanie free!!!

korekta nazwy klubu/kaliope
#4
U mnie też sprzęt do ustawiania leży i czeka na chętnych.
#5
(2012-Paż-31, 01:05)vebster868 link napisał(a): U mnie teĹź sprzęt do ustawiania leĹźy i czeka na chętnych.
Przy najbliższym spociku zabierz sprzęt ze sobą to dostroimy antenkę w mojej Zośce  17 .
#6
Ok, będę pamiętał.
#7
Ja też już mam ten "amatorski", gdyby ktoś był chętny wink
#8
[color=rgb(0, 0, 0)]Strojenie anteny CB z uĹźyciem miernika SW[/color][Obrazek: 95770372_280_s.1385723617.jpg]R[color=rgb(0, 0, 0)][Obrazek: 95080272_800_s.jpg][/color]

Każdy użytkownik CB radia chciałby, jego sprzęt zapewnił mu łączność na duże odległości. Jest to możliwe wtedy, gdy antena wypromieniowuje maksymalną ilość energii nadajnika. Taki efekt uzyskuje się, gdy długość anteny jest dopasowana do długości fali radiowej, a sprawdza się to mierząc tzw. "współczynnik dopasowania" (SWR).

(potocznie używa się określenia: "strojenie anteny")

Anteny są przystosowane wstępnie do pracy w paśmie 27 MHz, jednak po zamontowaniu radiotelefonu warto sprawdzić współczynnik SWR i dokonać poprawek. Dzięki temu wiemy, że instalacja antenowa została wykonana poprawnie, a zestaw pracuje z maksymalną efektywnością.

Przed pomiarem należy upewnić się, że antena znajduje się prawidłowo zamontowana na samochodzie (lub na dachu, w przypadku anteny bazowej) i dobrze dokręcić wtyczki na gniazdach.

Omówimy procedurę strojenia na  przykładzie mierników ze zdjęcia:Miernik wpinamy pomiędzy radiotelefon a antenę zgodnie z ilustracją poniżej:


Najpierw należy ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycję SWR (pomiar SWR). Drugi przełącznik ustawić w pozycję FWD (forward - fala padająca)
UWAGA: model miernika SWR-20 nie ma przełącznika SWR/PWR !
Pomiarów dokonuje się na środku pasma CB (z uwagi na to, ze środek pasma 27,180 MHz wypada na kanale 19, który jest używany przez kierowców, nie należy im zakłócać łączności i do pomiaru SWR wybieramy kanał 20).
Trzymając wciśnięty przycisk nadawania w mikrofonie, należy pokrętłem CAL ustawić wychylenie wskazówki na koniec skali po prawej stronie. Kalibracja skończona, teraz należy górny przełącznik FWD/REF ustawić w pozycję REF (reflex - fala odbita) i odczytać wskazania miernika na górnej skali (przycisk nadawania nadal wciśnięty) Jeśli wynik nie przekracza wartości 1,5 nie należy sie martwic smile Wskazania większe niż 2-3 wskazują na niedopasowanie anteny albo uszkodzenie (na przykład zwarcie) kabla antenowego.
Po zmierzeniu SWR na kanale 20 można powtórzyć pomiar na kanałach skrajnych pasma, to znaczy na kanale 1 i kanale 40.

Jeśli najlepszy wynik (czyt. wskazówka w pozycji REF najmniej sie wychyla) jest na kanale środkowym i nieznacznie wzrasta na kanałach skrajnych, należy uznać, ze antena dostrojona jest właściwie do pasma CB – patrz rysunek

Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 1, a najgorszy na 40 - antenę należy nieco wsunąć (skrócić).Jeżeli najlepszy wynik jest na kanale 40, a najgorszy na 1 - antenę należy nieco wydłużyć.Korektę długości należy przeprowadzać ostrożnie, co kilka mm, by uniknąć sytuacji, w jakiej znalazł się pewien krasnoludek, przycinający kiwający sie taboret: - TRZY RAZY OBCINAM NOGI I CIĄGLE KTÓRAŚ JEST ZA KRÓTKA !! smile

Miernik pozwala rĂłwnieĹź na pomiar mocy w.cz. nadajnika.
UWAGA: dotyczy modelu SWR-30
- ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycje PWR (pomiar mocy)
- drugi przełącznik ustawić w pozycje FWD (zakres 10W)
Podczas nadawania odczytać wskazania na skali POWER
Ten przyrząd jest jedynie wskaźnikiem, to nie miernik laboratoryjny, wiec pewne odchyłki wskazań są dopuszczalne. Radio CB pracuje z mocą około 4W i takiego wyniku należy sie spodziewać.


życzę łączności

                                                                                                              Bamber
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości