na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 43 505 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} MontaĹź czujnika poziomu płynu chłodniczego celius 15 3 010 2018-Paż-10, 13:17
Ostatni post: Pszczyna
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 350 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
Ocena wątku:
  • 100 głosów - średnia: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} [B] Wentylator chłodnicy - dyskusja, wymiana, problemy, testy, przekaĹşniki
Czujnik zamontowany jest w chłodnicy klimy.

[Obrazek: e858c5f46a9c418dm.jpg]
Odpowiedz
Zaciekawił mnie temat więc porobiłem doświadczenia

[br]Dodano: [time]Śro, 21 Sie 2013, 15:43[/time]
Schemat dwóch wentylatorów jest dość skomplikowany. Opiera się aż o 5 przekaźników ( K11, K12, K13 w skrzynce bezpieczników oraz K30A i K30B na obudowie wentylatora przedniego) oraz 2 bezpieczniki FE5 i FE6

[Obrazek: 08515dc4ad292966m.jpg]

I. Wentylator z przodu (tłoczący)w przypadku cdti jest w dwóch wersjach w zależności czy mamy mały czy duży intercooler.
[Obrazek: 2580f6ea382d896em.jpg] [Obrazek: 3b5ff0e42142136em.jpg]

W obu wersjach występują dwa przekaźniki M3A (6 pinowy) oraz M3B (4 pinowy):
[Obrazek: e3650b338eb70eeam.jpg] [Obrazek: 6b7a2d84c61890d9m.jpg]

Przekaźniki te nie są na zasadzie plug&play, tylko trzeba łączyć przewody. Oprócz tego nie widzę ich w katalogu jako część wymienną. 

Ten wentylator ma wtyczkę 3 pinową wtyczkę oznaczoną jako M3A:

Pin 1: brązowo-zielony, leci od 30 pinu w przekaźniku K13. Wygląda to na masę, ale dziwne, że leci od przekaźnika

Pin 2: biały – jest to napięcie pochodzące od  przekaźnika K30B. Ten przekaźnik steruje sygnałem prędkości wentylatora

Pin 3: czerwono-biały. Jest to zasilanie 12V lecące od bezpiecznika FE6 ale po drodze przechodzi przez 30 i 87 pin przekaźnika K12     

II. Wentylator z tyłu (wciągający) ma wtyczkę oznaczoną jako M3B.
[Obrazek: d888c15f3debef42m.jpg]

Jest to 3 pinowa wtyczka:

Pin 1: brązowy, masa

Pin 2: czerwono-zielony  – jest to napięcie pochodzące od  przekaźnika K30A. Ten przekaźnik steruje sygnałem prędkości wentylatora

Pin 3: czerwono-biały. Jest to zasilanie 12V lecące od bezpiecznika FE6 ale po drodze przechodzi przez 30 i 87 pin przekaźnika K12
Odpowiedz
Funkcje przekaĹşnikĂłw wentylatorĂłw:

K12 załącza I bieg na przednim wentylatorze
K13 załącza I bieg na tylnym wentylatorze

K30B załącza II bieg na przednim wentylatorze
K30A załącza II bieg na tylnym wentylatorze. Ale on zasila też (jest aż 6 pinowy) K30B, czyli przy okazji jest również odpowiedzialny za II bieg na przednim wentylatorze. 

K11 załącza III bieg na tylnym wentylatorze

Funkcje bezpiecznikĂłw:

Instalacja bezpieczników również jest dość skomplikowana, bo raz zasilają po prostu pracę przekaźnika a raz dają napięcie na dany wentylator, które dany przekaźnik przepuszcza.

FE5 daje napięcie na dwa piny w K11, czyli zarówno zasila pracę przekaźnika oraz załącza III bieg na tylnym wentylatorze, bo takie zadanie ma K11. Ponadto, FE5 daje napięcie na dwa piny K30A, które ów przekaźnik przekazuje na  II bieg na tylnym wentylatorze oraz na zasilanie pracy przekaźnika K30B 

FE6 jest zasilaniem dla K12, K13 oraz K30A oraz daje napięcie na II bieg przedniego wentylatora  poprzez przekaźnik K30B

Czyli ogólnie rzecz ujmując:
Bezpiecznik FE5 jest w obwodzie K11, K30A, K30B
Bezpiecznik FE6 jest w obwodzie K12, K13, K30A, K30B
Odpowiedz
Mam takie pytanie dotyczące wiatraka silnika tj tego po stronie chłodnicy silnika.

Zauwazylem ze wiatrak ten wlacza mi się tylko na małych swoich obrotach albo w cale
i silnik jest w ogole jakiś goracy niemalże jak piekarnik  zwłaszcza przy temp otoczenia circa 20 C + .
Przy jakich temperaturach zalaczaja się kolejne biegi wiatraka?

Dodatkowo z tego co mi wiadomo sa 3 przekaźniki odpowiadające za prace tego konkretnie wiatraka na roznych "biegach" (pomijam wiatrak od klimy który jest z przodu auta).  Przekaznik k11 daje maksymalny nawiew tj 40 amper, k12 daje mnie 20,30 amper, jest jeszcze pomarańczowy przekaźnik który podobno steruje zalaczaniem tych 2-ch tj k11 i k12 .  Moja pytanie jest takie po wyjeciu przekaznikow czarnych: jeżeli zworkuje k11 i wiatrak chodzi na maksa, potem zworkuje przekaznik k12 wiatrak chodzi na wolnych obrotach. Zworkowanie pomarańczowego przekaźnika nie daje efektu w sensie sterowania i nic się nie zalacza. Czy mogę domniemywać ze mam cos uszkodzone w plycie bezpiecznikow/przekaznikow bo  z tego co mi mówiono to pomarańczowy zalacza k11 lub k12. Niestety
zworkowanie "terminali"  pomaranczowego nic nie daje.

Odpowiedz
Przepraszam ale drugi watek nie podaje info o temperaturach zalaczania wiatraka ani o procedurze
weryfikacji wtyczek przekaznikow k11, k12 i k13 oraz poprawności ich działania.
Odpowiedz
Nie znam dokładnych temperatur, ale na pewno powyżej 90 stopni. Trzeci bieg się włącza bardzo późno, coś koło 99 stopni.
Odpowiedz
Temat można scalić faktycznie. Najlepiej jak sobie poszukasz schemat i wg niego zmostkujesz różne kombinacje przekaźników. Temp. włanczania i wyłanczania się wentylatora nie znalazłem. Chociaż mam haynessa książkę, tam tego nie ma, poszukaj na forum, lub google co ludzie piszą na podstawie doświadczeń. Przykładowo w silnikach benzynowych 1.6/1.8 to 108 st. A temp pracy 102st., termostat otwiera się przy 105 st.
Odpowiedz
Podobno momentami  włączania i wyłączania wentylatorow steruje komputer poprzez te 3 sterowniki.
Jaka jest rola K13 tego pomarańczowego?
Odpowiedz
Momentami załączania zawsze steruje czujnik temp. a przekaźniki są po to żeby nie obciążać całej instalacji bo sterowanie wtedy ma cieńsze przewody niż zasilanie które ma większy pobór i zarazem obciążenie. Tak jak np przy światłach włącznik żeby go nie obciążać załącza przekaźnik który na styki bierze cały pobór prądu.
Odpowiedz
Czujnik temperatury tj w termostacie pokazuje mi gora 88 C a temperatura IAT =65 C
co oznacza ze powietrze na wejściu jest troszkę zbyt cieple domyślam się ze w przepływomierzu.
i de facto po otwarciu maski to jest jak w piekarniku.

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości