na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 44 905 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} MontaĹź czujnika poziomu płynu chłodniczego celius 15 3 113 2018-Paż-10, 13:17
Ostatni post: Pszczyna
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 370 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
Ocena wątku:
  • 100 głosów - średnia: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} [B] Wentylator chłodnicy - dyskusja, wymiana, problemy, testy, przekaĹşniki
Jak rozpoznać I, II, III bieg wentylatora chłodnicy ukł. chłodzenia? Wentylator w 1.8 140KM załącza mi się przy 108 stopni. I dość mocno daje czadu. Czy powinien on wcześniej się załączyć z mniejszą prędkością? Standardowo mam czy w trasie czy w mieście temperaturę 102 st. C. W korku rośnie i wtedy ten wentylator załącza się. Nie zaobserwowałem różnych prędkości wentylatora. Być może dlatego że mam usterkę jakąś w elektryce, gdyż po włączeniu klimy wentylator nie załącza mi się.
W tym modelu posiadam tylko jeden wiatrak na chłodnicy od ukł. chłodzenia.
Odpowiedz
Witam.
Czy to normalne gdy np. Na dworzu jest 15 stopni a silnik przejechał o koło 70 km  temperatura silnika 95 stopni. Czy to normalne że włącza się wentylator co minutę lub półtora na wolnych obrotach?
Odpowiedz
Przy 15 st. na dworze już po paru km najdalej 5-6 już powinien osiągnąć temp pracy z otwarciem termostatu. Potem jak już krąży płyn to wentylator wlacza się przy określonej temp. np. w korku, chwile powyje, schlodzi i wylacza się. Co do konkretów to by trzeba szukać jak innym w tym silniku się wlacza wentylator i jaką mają temperature pracy. U mnie na termostacie z allegro używanym było 95, a na org. GM 102.
Odpowiedz
Kolega ma Zosie B 1.6 benzyna 105 koni 2006 rok.
Mimo tego że posiada ją już 3 lata to zima czy lato nawet kiedy temperature w silniku miał 105 stopni to wentylator mu się nie włącza.
I dla tego myślałem że u mnie jest jakiś problem z chłodzeniem.
Odpowiedz
Bo w tych xerach 1.6, 1.8 termostaty otwierają się przy 105 stopniach. Więc trudno żeby wentylator się włączał gdy dopiero co popłynęła przez chłodnicę. U mnie wentylator się włącza przy 108, podobnie jest u innych posiadaczy tych silników. Ta wyższa temp. jest w celu lepszego smarowania i niższego zużycia paliwa. Te termostaty mają grzałkę która powoduje szybsze otwarcie przy 90 stopniach, w przypadku dużego obciążenia. Dodatkowo w chłodnicy jest czujnik temperatury, który jakoś wpływa na pracę wentylatora.  Wiem że w 2.2 benzynie jest niższa temperatura otwarcia termostatu.
W starej corsie b 1.4i termostat otwiera się też wysoko 105, potem trzyma temp 95, a wentylator wyje przy 105.
Odpowiedz
Dzisiaj zrobiłem mały test.
Przejechałem 100 kilometrów z prędkością 150 km/h
I pod czas jazdy temperatura silnika nie przekroczyła 90 stopni a na dworzu dzisiaj jest 22 stopnie (i dla tego postanowiłem zrobić mały test)
I kiedy się zatrzymałem na parkingu samochód chodził na wolnych obrotach przez 10 minut i wentylator się nie włączył.
Ale kiedy wjechałem do miasta i silnik poczuł tryb miejski to temperatura doszła do 95 stopni no i pod domem już było słychać wentylator. Wiec wsiadłem do samochodu no i pojechałem po za miasto i znowu 50 kilometrów z prędkością 150 km/h temperatura spadła do nie całe 90 stopni i po ponownym zatrzymaniu się na parkingu nie było słychać wentylatora.
Wychodzi na to że włącza się tylko wtedy kiedy silnik nagrzewa się po jedzie np. miejskiej, korkach itp.
Odpowiedz
U mnie tak samo, co więcej zrób tak, że się rozpędź i odpuść gaz by leciał bez benzyny najlepiej z górki. Wtedy temperatura wogóle powinna spaść. Stąd że nie ma spalania więc temperatury.
Żeby na postoju się wentylator wyłączył - musisz go piłować na 2,5 tys. obrotów. Bo tak to możesz sobie czekać do ... Co innego w korku kiedy co chwilę ruszasz z miejsca i stajesz - wtedy nie ma gdzie odprowadzić ciepła.
Odpowiedz
Witam wszystkich szanownych kolegów i koleżanki. Czy może ktoś mi wyjaśnić jaka jest prawidłowa temperatura załączania wentylatora? Posiadam Zafirę B z 2007 r, silnik Z16XEP 1,6 na LPG. Nagrzałem autko do 110 st. ale wentylator się załącza. Jako, że mam manualna klimę i ten sam wentylatora jest również do klimy, przy odpalaniu klimatyzacji się załącza. Po podpięciu op-com i załączenia testu wentylatora, włącza się 1 jak i 2 stopień. Bezpiecznik sprawdzony i jest ok. Dlatego jestem zdziwiony, że nie chce się załączyć wentylator do normalnej pracy. Ktoś wie przy jakiej temperaturze płyny powinien się załączyć? Pozdrawiam
Odpowiedz
110-111 stopni
Odpowiedz
No to trochę mnie uspokoiłeś. Dziś piłowałem silnik do 113 stopni i dopiero się załączył wentylator. A dodatkowo miałem uszkodzona wtyczkę do czujnika temperatury w chłodnicy. A czy to normalne, że termostat otwiera przy 100 stopniach?
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości