na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 41 668 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} MontaĹź czujnika poziomu płynu chłodniczego celius 15 2 831 2018-Paż-10, 13:17
Ostatni post: Pszczyna
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 291 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
Ocena wątku:
  • 30 głosów - średnia: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Radiator change - two types/ Chłodnica wody w 1.9 cdti - dwa rodzaje
Hi

I am changing the radiator on my Zafira B Z19DTH and am using the great guide.

BUT...

It seems that the seller has either sent me a wrong radiator or did not include all needed parts.

Look at this picture, it is the old and new radiator side by side.

LINK: www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c75ce60e1211f5b5

As you might notice the radiators look totally identical in every way except in the new one there are 2 red plugs, when i remove them there are 2 big holes into the radiator. (And the plugs are only dustcaps, they will not hold any hot pressurised water back)

On the old one i have NO holes.

Does anyone know if they sent the wrong radiator or if they forgot to send some plugs to plug the holes ?

It seems like a waste of time to mount this radiator with 2 holes that are bigger than in the old radiator cause the water will certainly escape.

What do i do ?

My immediate reaction would be to make a couple of small pieces of metal fitting the holes and just weld them shut but i am not certain that my welding skills will be great enough to do weldings that are so good that they will be able to hold back hot pressurised water.

Tłumaczenie w skrócie:
Użyłem waszego super tutoriala co do wymiany chłodnicy, ale mam problem. Albo sprzedawca przesłał mi złą chłodnicę albo brakuje jakiś części, np. czujników co by wkręcić w dwa króćce które pokazałem na fotce. Po lewej chłodnica którą kupiłem, a po prawej chłodnica która wykręciłem z auta. Czy ktoś może pomóc? Zaspawać te otwory? albo wkręcić jakieś korki? Tylko czy taki zabieg uszczelni wystarczająco chłodnicę?
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
{B} Radiator change - two types/ Chłodnica wody w 1.9 cdti - dwa rodzaje - przez Zafowner - 2012-Wrz-24, 15:40

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości