na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 41 824 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} MontaĹź czujnika poziomu płynu chłodniczego celius 15 2 844 2018-Paż-10, 13:17
Ostatni post: Pszczyna
  {B} Uszkodzona uszczelka chłodnicy oleju kanwa1987 0 295 2018-Lip-23, 23:01
Ostatni post: kanwa1987
Ocena wątku:
  • 30 głosów - średnia: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Radiator change - two types/ Chłodnica wody w 1.9 cdti - dwa rodzaje
(2012-Wrz-24, 22:46)kaliope link napisał(a):630705

Thank you for the great help, i have written to the seller about this problem, he clearly states on his ebay site that this one is for both manual and automatic transmission and this cannot be true.

Will have to see what he replies.

This is what i did instead to plug the holes and now the radiator is fitted and i lost no water on a quick test drive where the engine reached the operating temperature of 84-86 degrees.

Manufactured plugs :

LINK: www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3d24054055968c75

Holes in the radiator :

LINK: www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=624c2fd4d0b583f0

Holes with the plug in and the circlip mounted.

LINK: www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d2f35ee8d8ae486

In the holes there were a rubber o-ring and i also gave it some sealant before putting the plug into the hole.

Just sad that i had to do all this because someone sold me something that did not fit as promised.

Lesson learned, before ordering something like this again i will investigate much more to be sure to not get the wrong part.

Once again thank you for the help, it has been invaluable.

PS. I put in about 5 liters of coolant. I see that there is some mention of letting trapped air out thru this :

LINK: www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=74f655b69900ba92But i can only turn this one about 1-2 times around and no water comes out even if i wait and the water level in the tank does not seem to drop.

Is this normal or do i need to do something else ?

Tłumaczenie w skrócie:

Dzięki za pomoc. Sprzedawca pisze wyraźnie, że to chłodnica dla manuala i automatu. Napisałem mu info, zobaczymy co odpowie. 

Oto fotki zaślepek które dorobiłem. Zaślepki wkręciłem i założyłem chłodnicę. Jestem już po przejażdżce przy temp 84-86 i jest chyba szczelna.

Do otworów gdzie były oringi dołożyłem jeszcze uszczleniacz.

No cóż, nauczka, ale jestem wkurzony, że musiałem robić cały ten cyrk poprzez błąd sprzedawcy .

Jeszcze raz wielkie dzięki za nieocenioną pomoc

PS, wlałem 5 litrów płynu

Widzę, że na tej fotce jest odpowietrznik. Kręcę nim tylko 1 lub 2 obroty ale nie ma śladu wody a poziom w zbiorniczku też nic nie opada…..czy to normalne czy coś jeszcze muszę zrobić?
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Odp: Major problem with radiator change - przez Zafowner - 2012-Wrz-25, 19:27

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości