na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  LPG do ZB 2.0 240 KM MarvinK 12 9 954 2017-Gru-03, 10:40
Ostatni post: Korando1245
  {LPG} Zafira B 1.6 a LPG-jakie problemy szymgor 13 16 299 2017-Lis-18, 22:06
Ostatni post: Bartolommeo
  Butla LPG o średnicy 650 mm w Zafirze B ??? progeno 2 1 614 2017-Maj-12, 22:29
Ostatni post: firek
Ocena wątku:
  • 35 głosów - średnia: 3.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{LPG} Zafira B Z18XER - czy warto zakładać instalację LPG?
Od jakiegoś czasu przeszukuję różne fora w poszukiwaniu informacji odnośnie instalacji gazowej w silnikach Z18XER do Zafiry B.
Wiem, że zdania są podzielone i jest tyle samo zwolenników co i przeciwników.
Nie wiem dlaczego ale nie mogę się natknąć na nikogo, kto by miał zamontowaną instalację i się źle wypowiadał na ten temat.
Może jest to spowodowane faktem, że większość osób, które mają takowe zamontowane i wypowiadają się na forach, robiły to stosunkowo niedawno (do 2 lat wstecz), a może ja po prostu źle szukam.

Czy jest ktoś na forum, kto mógłby się podzielić opinią na ten temat.

Jeszcze mam dwa dodatkowe pytanka odnośnie kosztów obsługi w przypadku zamontowanej instalacji:
1. Jaki jest koszt regulacji luzów na zaworach i co ile trzeba takową wykonać,
2. Zakłądając, że jednak dojdzie do najgorszego (w trakcie użytkowania), to jakich zniszczeń można doświadczyć i jaki może być koszt związany z ich naprawą.
Odpowiedz
komuś już pisałem na takie pytanie,kolega Polin ma założoną BRC Sequent i lata codziennie bez problema.
Odpowiedz
również Karaluch i M@rio śmigają na LPG i nie narzekają (M@rio silnik 1,6 ale to ta sama konstrukcja a dokładnie głowica).
Przeciw: Miękkie gniazda zaworowe (czyli najnormalniej szybciej się wyklepują) i przy LPG obejrzenie/regulacja zaworów zalecana co 15kkm - również przed założeniem LPG koniecznie.
Koszt takiego przeglądu/regulacji różny - od 150 w góre a nawet kilkukrotnie w góre + ewentualnie koszt szklanek 30-45zł (+robocizna), w ASO za to potrafią nawet krzyknąc 8 stówek.
Jeżeli decydować się na LPG w tym silniku to tylko konkretna instalacja (górna półka i lubryfikacja wskazana) i konkretny spec do montażu.
U siebie nie założę nigdy bo już spotkałem wiele vectr (z18XER) z walniętą głowicą od jazdy na LPG, a koszt naprawy spory bo min 2000zł. Ale jak wiemy na forum są koledzy co śmigają i nie narzekają - więc wybór i decyzja Twoja.
Odpowiedz
Ja instalacje BRC seq24 z lubryfikacją mam od 2009 roku - 4 rok leci i jestem zadowolony przebieg na gazie ok 50 tys km

Luzy zaworow jak powyżej Groszek napisał co 15 tys powinno się sprawdzić

Za sprawdzenie luzow płaciłem coś kolo 200 pln

Raz miałem wymieniane zawory z tego co mówił mechanik - ssące - bo wydechowe były ok - koszt to robocizna plus coś kolo 300

Dokladnie tych cen nie pamietam bo to grubsza robota była z kołami zmiennych faz rozrządu i paskiem rozrządu i patrze w papier że wszystko to było 2600pln

WybĂłr naleĹźy do ciebie
Odpowiedz
Krzysiul też ma Z18XER i śmiga na gazie, nie narzeka, nic sie nie dzieje :-)

Wysyłane z mojego Grand X IN za pomocą Tapatalk 2

Odpowiedz
Ja mam 165 tys na gazie nastukane i jest ok. Trzeba tylko dbac o instalacje tak jak wspominali koledzy powyzej. A co do szklanek to ostatnio proponowano mi nawet ich regeneracje (zeszlifowanie) w razie potrzeby
Odpowiedz
(2013-Lut-11, 17:46)krzysiul link napisał(a): Ja mam 165 tys na gazie nastukane i jest ok.

całe 165 tys na gazie i nic? Kompletnie nic nie trzeba było wymieniać z uwagi na eksploatacje furki na gazie? Co ile regulowałeś zawory przez ten okres? Jakie koszta regulacji?
Odpowiedz
(2013-Lut-11, 17:46)krzysiul link napisał(a): Ja mam 165 tys na gazie nastukane i jest ok. Trzeba tylko dbac o instalacje tak jak wspominali koledzy powyzej. A co do szklanek to ostatnio proponowano mi nawet ich regeneracje (zeszlifowanie) w razie potrzeby

A jaki masz zestaw zmontowany?

Odpowiedz
Gaz był założony przy przebiegu 40 km z tego co pamiętam (na szczęście dostałem pełną dokumentacje łącznie ze wszystkimi protokołami z wizyt). Więc praktycznie cały przebieg jest na gazie. 150tys km zrobił u poprzedniego właściciela w Niemczech. Reszta jest moja. Ja wymieniłem mu cewkę zapłonową (we własnym zakresie - 10 minut roboty) i teraz wymieniłem mu uszczelnienia na wałku bo leciał olej (w ASO bo to już bardziej skomplikowana robota). Luz zaworowy kontrolowany był przy przebiegu 52 tys, 76tys, 121tys a potem na 150tys. Ja mam plany żeby robić to co 20 tys. Chciałem teraz podczas wymiany uszczelnienia ale nie udało im się ściągnąć jakiegoś elementu do regulacji/kontroli więc teraz nie zrobiłem (byłoby trochę taniej jak już był rozbebeszony).
Koszt regulacji to około 200pln + koszt szklanek (na każdy zawór jedna więc trochę tego jest ale zwykle nie wszystkie są do wymiany więc z tego co się orientowałem to wychodzi zwykle koło 700pln za taką przyjemność łącznie). No i teoretycznie można na jakiejś specjalnej szlifierce przeszlifować te szklanki na wymiar więc wtedy jest trochę taniej
Instalacja gazowa BRC sequent24 z pomarańczowymi wtryskiwaczami (tak się chyba na nie mówi).
Ostatnio jak uzyskałem dostęp do myopelservice to widzę że robiona była wymiana węża i kolanka od chłodnicy(60k) , wymieniono wtryskiwacz(e) od gazu (150k), wałek rozrządu (140k), moduł CIM (130k),  sprężyn zaworowych (123k), szyby przedniej 138(tys).
A no i jak przyjechałem do Polski to wymieniłem mu zbiornik gazu (najszybsza metoda na uzyskanie polskiej legalizacji smile - chociaż słyszałem że można niby zalegalizować na podstawie istniejącego zbiornika i niemieckich papierów)
Odpowiedz
(2013-Lut-10, 21:58)bamber link napisał(a): kolega Polin ma załoĹźoną BRC Sequent i lata codziennie bez problema.

mała poprawka: nie BRC a STAG 300 Premium, reszta się zgadza ;-) piwo
- z tym, że zrobiłem dopiero na lpg niecałe 20tkm, zobaczymy co będzie później, póki co luzy zaworowe/głowica ok.
A głowice w XER to słaby punkt, przy Pb też niestety padają. Ja wyszedłem z założenia, że nawet jak coś będzie do zrobienia to po przejechaniu 50 tkm na lpg i tak będę finansowo do przodu - ale mogę się mylić.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości