na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [TUT ZB] demontaĹź/wymiana anteny dachowej krzysiul 6 10 841 2017-Lis-19, 12:02
Ostatni post: krzysiul
  {B} [TUT ZB] DemontaĹź plastikowej rączki hamulca ręcznego WhiteBoy 1 961 2017-Lis-17, 23:02
Ostatni post: WhiteBoy
  [TUT ZB] DemontaĹź konsoli radia - krok po kroku waldekww 1 6 872 2017-Paż-29, 12:36
Ostatni post: avatarek
Ocena wątku:
  • 30 głosów - średnia: 2.97
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[B] DemontaĹź CIM
ldawid,  czy obecnie występują jakieś błędy?
To co masz w raporcie, to raczej to co było wcześniej + błędy wyłapane (prawdopodobnie) przez to, że w którymś momencie akku był wpięty
Ale przede wszystkim>>. Czy obecnie występują jakieś błędy.?
Co do płytki stykowej-poszukaj na alledrogo, goły kierownik z tym co potrzebujesz nawet poniżej 100 zeta wyrwiesz. Niestety prawda taka, nic na siłe, wszystko młotkiem wink

AAAA i jak tego nie zrobiłes to wykonaj kalibracje skrętu kierownicy.
Odpowiedz
@up

... nie będę teraz misiał, gdyż autko będę mógł zdiagnozować poprzez OpCom_a najszybciej jutro wieczorem- i na pewno to zrobię.
Zastanawiają mnie teraz tylko te, sygnalizowane przez ikonki na wskaźnikach. Czym je i w którym miejscu "ugryźć". Najważniejsze, że pojawiła się "trąbka" chociaż i tak teraz nie działa, ze względu na jednostronne zamocowanie "jaśka". No ale cóż, sytuacja zmusiła mnie, aby w takim stanie jechać do roboty.
Z tymi kodami błędów może być tak, jak Piszesz.

Pozdrawiam

[br]Dodano: [time]1383208880[/time]
Cytat:AAAA i jak tego nie zrobiłeś to wykonaj kalibrację skrętu kierownicy
Właśnie coś takiego robiłem(świtało mi, iżby wypadało to zrobić) kierownicą w prawo/lewo na odpalonym silniku - i bez zmian
No tak, dzisiaj przemieszczając się zauważyłem, że:
- oprócz wskazujących niesprawność dwóch ikonek jak zapodałem wyżej
- nie "odbijają" kierunkowskazy po wyprostowaniu kierownicy(toru jazdy)
- nie działają pod manetką spryski
działają wszelkie przewijania menu z kierownicy z tym, że przewijanie zakładek lewą rolką działa jakby odwrotnie t.zn. rolka w górę - zakładki w lewo; rolka w dół - zakładki w prawo

Wszystko powyższe może być wynikiem nieskalibrowania czujnika skrętu?- o kierunkach gdzieś czytałem.
Wieczorem podejdę z kompem do autka i zdiagnozuję

Pozdrawiam
Odpowiedz
No dobra, podeszłem o 19,00 do mojej Zośki z OpComem i najpierw wykasowałem wszystkie błędy a było to:
ABS/TC/ESP
C0460 - Obwód sygnału czujnika kąta obrotu kierownicy, zakres/działanie
(5A)  - Nie występuje
C0460 - Czujnik kata skretu kierownicy, nieprawidlowe dzialanie obwodu
(39)  - Obecny
C0460 - Czujnik kąta obrotu kierownicy  nie skalibrowany
(4B)  - Obecny
EHPS
U2139 - Magistrala CAN, komunikat modułu ECM poza wymaganym zakresem
(70)  - Nie występuje
AHL/AFL
U2143 - <Nieznany kod błędu>
(71)  - Obecny

Po wykasowaniu,wyłączeniu auta i ponownym jego odpaleniu mam  28 :
OP-COM - Okno odczytu CAN> 2007 (7)|Zafira-B|Nadwozie|CIM (Moduł kolumny kierowniczej)
Łączna ilość kodów: 2
B1012 - Czujnik kąta obrotu kierownicy nie wykalibrowany
(00)  - Obecny
B1020 - Kąt czujnika kąta obr kierownicy poza wymaganym zakresem
(11)  - Nie występuje

Następnie wejście w Nadwozie/CIM/Programowanie/kod dostępu/akceptacja/... i próba kalibracji skrętu kierownicy=negatyw
Wyłączenie/odpalenie auta kolejny raz procedura j.w.=ten sam efekt; i jeszcze raz, i jeszcze aż - wejście w
Nadwozie/CIM/Programowanie/kod dostępu/... komunikat: "Sterownik nie zaakceptował kodu dostępu! Przekroczono dozwolony limit czasu lub odebrano błędne dane"  11 . Czyżbym "załatwił" sobie tym sposobem wizytę u Opla na TECH-u? 27    8

Odpowiedz
spróbuj jeszcze najpierw ręcznie skalibrować,  może pomoże.
Wsiądź do samochodu, odpal, ustaw kierownice do jazdy prosto i wykonaj maksymalne skręty koła kierownicy w jedną i w drugą stronę.
Odpowiedz
Ja mialem podobna sprawe nieodbijaly kierunkowskazy,zapalila sie lampka esp.U mnie było to spowodowane zdjeciem kierownicy nie tasma przekreciła sie o pól obrotu a ja zamiast cofnac przekreciłem o dalsze poł czyli cały obrot.Po złozeniu,pierwszy skret lampka esp blad czujnika skretu,brak odbijania kierunkowskazow.Zdejmij kierownice i sprawdz czy tasma jest ustawiona dobrze,czy w kazda strone taka sama ilosc obrotow do lekkiego oporu,łatwo to wyczuc.Niestety u mnie opcom nie dał rady skalibrowac czujnika skretu,tym bardziej krecenie kierownica w obie strony do oporu.Pomogł tech koszt 80 zeta.pozdr. 
Odpowiedz
Drodzy Groszek i darek_s.
Bardzo dziękuję Wam za pomoc i sugestie.
35
Główną przyczyną dla której zdecydowałem się na wymianę CIM-a było.:
- brak sygnału dźwiękowego
- dziwne zachowanie się przewijania zakładek sterowane z kierownicy
- brak sterowania Volume z kierownicy przy czym klakson zamiast "klaksonić" to pogłaśniał mi radio
.....  i w końcu przestała istnieć.
Przywróciłem także sprawność spryskiwaczy przód i tył, pracę wycieraczki tył, sprężyn agrafek będących częścią składową Płytki stykowej koła kierownicy, a odpowiadających za trzymanie a podczas demontażu, za wyhaczanie jaśka kierowcy. Z tymi sprężynkami miałem kłopot taki, że (pokrótce) są one w dużym uproszczeniu w kształcie litery V. Dla spełnienia zadania jedno ramię Vałki jest technologicznie(powinno być) zdecydowanie unieruchomione aby cały ten "pomyślunek" dobrze zadziałał. U mnie z różnych względów tak nie było i w związku z tym, miałem ogromne kłopoty z wydłubaniem jaśka. No ale w końcu wszystko dobrze się skończyło  17 .  Wyłączanie kierunków po ustawieniu kół do "jazdy na wprost", sprawdzę jutro rano, jak będę wracał z pracy do domu.
Co do spryskiwaczy tył i przód- moje "gapiostwo" przy składaniu CIM-a. Przy tej operacji należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe osadzenie w module, gniazd manetek. Jeśli zrobimy to niestarannie, pozbawimy się paru istotnych funkcji. Przy osadzaniu ich, ślizgacze na płytce CIM-a ustawiamy w skrajne zewnętrzne położenie, gniazda manetek przełączamy "na sucho" w górne położenie i w tej pozycji montujemy wszystko razem cuzamen do kupy. 27
Wyhaczanie manetek z modułu - też banalnie proste. Przygotowujemy sobie odcinek blachy stalowej 1mm/0,5mm długości(ja miałem 10cm) wprowadzamy tak przygotowany przyrząd w rowku dźwigni manetki(jest tylko z jednej strony) do oporu, obracamy nasz tak skonstruowany przyrząd o 90 stopni wokół własnej osi, wyciągamy manetkę ... i po krzyku 28

To pĂłki co tyle ... pozdrawiam
Odpowiedz
Bojów z nowym CIM-em ciąg dalszy:
błędy;
nie odbijanie kierunków, po ustawieniu kół do jazdy na wprost
nadwozie/ AHL\AFL/ poziomowanie reflektorów = kod błędu U2147-71 Nieznany kod błędu
kod błędu B1012-00= czujnik kąta skrętu kierownicy nie wykalibrowany
Przy próbie programowania CIMa-a oprócz komunikatu Sterownik nie zaakceptował kodu dostępu  przez chwilkę pojawia się także błąd komunikacji z ECU
Ponadto jak "bumcyk cyk" na pewno programowałem w Loow Speed CAN,  IPC jako obecny a jest nie występuje. W innych modułach pozycja ta występuje jako obecny czyli zgodnie z tym, jak programowałem.
Byłem dzisiaj w warsztacie, podchodzili mi pod wykalibrowanie czujnika skrętu (mają program Autodata) i też nie dali rady -brak komunikacji z czujnikiem kąta ........
Zasugerowali wrzuceniestarego CIM-a na próbę-chyba tak zrobię. Przelutowałem już w nim newralgiczne miejsca. Oczekują, że pojawi się komunikacja z czujnikiem ......  skoro była przed wymianą tego modułu.
Uprzedzam pytania - pomiędzy wyciągnięciem starego a zamontowaniem nowego CIM-a, żadne inne prace mechaniczne w aucie wykonywane nie były.
... kalibracja czujnika skrętu ..... na piechotę była robiona przeze mnie od razu po zamontowaniu nowego CIM-a --- efekt--brak efektu.
Proszę o sugestie
Odpowiedz
ldawid, a sprawdziłeś to o czym napisał darek_s?
Nie, wiem, nie widzę, ale faktycznie wyglądać to może na "złe zamontowanie" nowego modułu.
Sprawdziłbym najpierw to, ewentualnie założył stary i sprawdził co się dzieje na starym przy identycznym zamontowaniu jak nowy.
Co do Autodata...Opel ma to do siebie, że w pełni akceptuje tylko TECH'a i nawet najlepszy program innego producenta nie poradzi sobie z problemem tak jak ww.
Ale w pierwszej kolejności sprawdź montaż.

Tak to jest, i ja to rozumiem, że jak człek sobie chce ździebko zaoszczędzić to robi sobie czasem tylko kłopot wink , myślę, że ok 150zeta i programowanie CIM zrobiłbyś w Aso...
Odpowiedz
Sprawdzenie położenia taśmy zrobione zresztą, nie ma fizycznej możliwości jej przesunięcia na zwijaku, póki nie naciśniemy znajdującej się w gnieździe gdzie wchodzi kierownica, blokady. Sprawdzałem to "organoleptycznie" 35 .
Pytanie dodatkowe:
-czujnik skrętu w CIM-ie, małe plastikowe kółeczko z magnesem?- napędzane z kolei przez duże mosiężne(w dużym skrócie). Korelacja(wzajemne położenie) tych dwóch elementów(kółek), kiedy ustawimy taśmę zwijaka w położeniu środkowym, ma szczególne znaczenie?
Cytat:Tak to jest, i ja to rozumiem, że jak człek sobie chce ździebko zaoszczędzić
to robi sobie czasem tylko kłopot [img alt=wink]http://klubzafira.pl/forum/Smileys/mhEmotikon24/icon_wink.gif[/img]
, myślę, że ok 150zeta i programowanie CIM zrobiłbyś w Aso...
26  ... no tak, ale mając "narzędź" w posiadaniu a tym bardziej, kiedy zrobiło się już "parę" udanych modyfikacji grzechem byłoby, nie podjąć chociażby próby. No ale niewątpliwie Masz rację  31 , coś w tym jest.
Odpowiedz
Czy bez wyciągania modułu Cim wyciągnę manetkę wycieraczekHuh?
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości