na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [TUT ZB] Łącznik stabilizatora - wymiana Kaliope 2 5 586 2018-Cze-11, 06:47
Ostatni post: Krawiec
  [TUT ZB] Zafira - wymiana klockĂłw i tarcz hamulcowych przĂłd Kaliope 14 20 800 2017-Lis-25, 17:44
Ostatni post: Striker.
  [TUT ZB] Wymiana klockĂłw hamulcowych, tył. woytas 26 26 600 2017-Sie-07, 19:03
Ostatni post: Bodek
Ocena wątku:
  • 64 głosów - średnia: 3.45
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[TUT ZB] Łoşysko i poduszka amortyzatora - wymiana
Według mnie odpowiedzialnym elementem za stuki w zawieszeniu nie było łożysko, ale poduszka. Po wyciągnięciu łożyska, nie dało się zauważyć żadnej różnicy między nim a nowym elementem. Natomiast poduszka nosiła wyraźne zmiany. Jej gumowy karbowany kołnierz był ewidentnie przytarty, tzn. te gumowe wypusty przytarły się, były wyraźnie mniejsze w porównaniu do nowej (foto poniżej). Tak więc prawdopodobnie zrobiła się przestrzeń między poduszką a gniazdem poduszki w nadwoziu, w wyniku czego poduszka latała i stukała o nadwozie na nierównościach.
[Obrazek: IMG_0088.jpg]

Tu ładnie widać całą kolumnę mc pherson:
[Obrazek: amortyzator.jpg]

A w środku sprężyny kryje się:
[Obrazek: Schowek01.jpg]

1. Zaślepka (tzw pokrywa montażowa), zaraz pod nią jest plastikowa spinka opisana i ukazana niżej. 
Nr części: 13207990
Nr kat:  3 44 650

2. Poduszka (shock absorber mounting)
Oryginał:
Nr czesci: 13186960 
Nr kat: 3 44  544 
Febi: 28117
Lemforder: 26960 01
Sachs: 802 269 

3. Łoşysko (Friction bearing)
Oryginał:
Nr części: 93191295 zmieniony na 13270705
Nr kat:  3 44 625 zmieniony na 3 44 665,
Febi  27996
Swag 40927996
Sachs 801 036

4. Odbój 40mm  (50 mm jeśli zawieszenie z pakietem na złe drogi)
Nr części: 13189414
Nr kat:  3 44 956

5. Koszulka
Nr części: 9231099
Nr kat:  3 44 446

Sprężyn (zwane resorem przednim) jest bardzo wiele w zależności od, silnika, zawieszenia, obecności klimatyzacji, skrzyni biegów.

Jeśli chodzi o zamienniki, poduszkę i łożysko można kupić oddzielnie lub w komplecie. Trzeba wybadać rynek co wyjdzie taniej, generalnie są niesamowite różnice, zwłaszcza na poduszce. Czasami komplet wychodzi taniej, a czasami drożej. Poniżej podaje nr katalogowe kompletów
Komplet (łożysko+poduszka)
Sachs 802 384 
Febi: 28118

Na wymianę pojechałem do zaufanego mechanika, który mi robi od lat Fabię.
Czas operacyjny: 50 min ( przy założeniu, że mamy pistolet pneumatyczny do odkręcenia, bez tego, lekko 2 godz.)

Koszt:
Poducha: 100-150zł
Łożysko:  40-70zł
Wymiana: 60zł

Fotorelacja. Przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je komórką u mechanika.
1. Odpinamy czujnik abs i 2 przewody. Jeden przewód jest przymocowany metalową spinką, którą trzeba chwycić obcęgami i wyciągnąć
[Obrazek: f5a5c6a86b461ac8m.jpg]

2. Odkręcamy łącznik stabilizatora u góry

3. Odkręcamy dwie śruby trzymające amortyzator z piastą i już amor wisi swobodnie, tzn trzyma się tylko u góry za pomocą plastikowej spinki w podszybiu. Piasta wisi też swobodnie na wahaczu, można ją czymś podeprzeć.
[Obrazek: 503e351c7d8d2135m.jpg]

Tu fotka spinki w podszybiu:
[Obrazek: 08062011466.jpg]

a tak wygląda nowa przed założeniem:
[Obrazek: 113621f8c35b5273m.jpg]

4. Demontujemy podszybie. Wyciągamy zaślepkę z gniazda amora i co ciekawe, była tam woda. W drugim gnieździe w podszybiu też była woda. Prawdopodobnie woda dostaje się od dołu. Koło chlapie wodę i ona się przedostaje poprzez przestrzeń między karbowanymi wypustami w poduszce do góry, do gniazda w podszybiu. Także śruba trzymająca poduszkę była cała zardzewiała. 

Jedna osoba trzyma amortyzator a druga wypina te spinki. Gość wziął śrubokręt i wybił je stukając młoteczkiem w niego. Po wypięciu spinek amor leci w dół, dlatego ktoś inny musi go trzymać. Generalnie jestem w szoku, że amortyzator u góry trzymają tylko plastikowe spinki. 

Tak wygląda gniazdo amora. Tutaj opierają się te karbowane wypusty poduchy. I tutaj musiały stukać o nadwozie.
[Obrazek: 08062011464.jpg]

5. Wyciągamy całą kolumnę MacPherson i wkładamy w imadło
[Obrazek: 08062011463.jpg]

6. Ściągacz na sprężynę z dwóch stron, i odkręcamy poduchę u góry. Po odkręcaniu jednej śruby, schodzi poducha i łożysko. Zakładamy nowe części i skręcamy 
[Obrazek: 08062011465.th.jpg]

Byłem w szoku jak szybko to gość robił za pomocą pneumatyki. Nawet ściągacz gość skręcił pistoletem w klika sekund.

7. Przykręcamy na gotowo cały amor na dole, potem spinki u góry i tyle. W ASO pewnie mają specjalny klucz. Gość wziął duży klucz typu żabka i ścisnął te spinki.

Tak więc, jeśli mamy ściągacz, spokojnie to zrobimy w domku.

"Materiał dydaktyczny oraz zdjęcia, zgodnie z  Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Ustawą z dnia 8 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowią moją własność intelektualną. Wszelkie kopiowanie, udostępnianie bez mojej wiedzy stanowić będzie podstawę do wszczęcia postępowania sądowego."

Kaliope
Odpowiedz
Ten filmik ładnie pokazuje jak przeskakuje niesprawne łożysko macphersona

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nDT1AHACiAA [/youtube]
Odpowiedz
Witam,

możesz prosze sprecyzować "stuki" głuche, czy bardziej metalowe? Te pierwsze obserwuje u siebie jak jest ciepło na dworze i tylko w przypadku jazdy po drodze gdzie mcperson musi sie napracować - tzn nierównej
Odpowiedz
Jeśli coś stuka tylko jak jest ciepło, to amor niestety. Już wiele osób to przerabiało. Nasze fabryczne amorki lubią sobie postukać.
Odpowiedz
szlag...za miesiąc przegląd poproszę by zrobili kilka najazdów na szarpaki - osłucham, potwierdze wymienie...dzięki
Odpowiedz
Witam,

Też mam podobny problem. Stuki na nierównościach tylko na lewym przednim kole. Jak kupowałem auto w aso był przegląd i amory ok nikt nic nie mówił o poduszce amora. W sumie przejeździłem z tym na wakacje i nic się nie działo. Mam pytanie czy nie zrobienie tego na razie skutkuje wybiciem jakieś części czy można by zaczekać bo narazie kaski brak
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości