na dół
Ocena wątku:
  • 35 głosów - średnia: 2.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna klapa
Dareczku jak zwykle szacun i jeszcze raz szacun.
czekamy niecierpliwie na tutkasmile
Odpowiedz
Świetna robota, nawet z samym zamykaniem. Jest to jedna z pierwszych rzeczy jaka mi przychodzi do głowy jeżeli chodzi o "braki" Zośki. Choć gdybym miał wybierać, to wolałbym automatyczne otwieranie, gdyż wtedy najczęściej brakuje mi ręki. A po wyjęciu zakupów to już ją uniosę z tymi zakupami, żeby złapać za plastikowy uchwyt i zamknąć.
Ale zamykanie prima sort 42
Odpowiedz
Chyba też się zapiszę do kolejki smile
Odpowiedz
Naprawdę super pomysł  biggrin
Odpowiedz
Darek. Jestes mistrzem! Jak tylko wykombinujesz otwieranie+zamykanie, i jesli mialbys ochote cos zarobic odezwij sie! Wpadne przy 1 okazji jak bede w polsce! smile
Odpowiedz
Trochę czasu minęło od pierwszych prób i korzystając z wolnej chwili dokończyłem projekt montując już docelowo całość do samochodu.

Pomysł automatycznej klapy zawsze mnie nurtował, ilekroć wyciągając zakupy z bagażnika, brakowało mi ręki, aby zamknąć klapę.
Pomysł postanowiłem wdrożyć w realia - jakby nie było, fajny bajer i uwarunkowałem trzy założenia:
1. Jak najmniejsza ingerencja w samochód
2. Prostota wykonania
3. Koszty całego przedsięwzięcia ograniczyć do jakiejś rozsądnej kwoty
Zastosowanie innych gotowych mechanizmów fabrycznych do zamykania klapy wiązałoby się z poważną przeróbką nadwozia i klapy oraz zaporową ceną ok. 1000-1500zł (na portalach aukcyjnych).

Wymyśliłem, aby klapę po prostu ściągnąć w dół za pomocą linki, pomysł prosty, ale z pozoru.
Pierwsze próby wykonania mechanizmu opierały się na mechanizmie od elektrycznych szyb który miał napęd linkowy.
Pomysł spełniał trzy punkty jak powyżej, mechanizm od szyb był tani, montaż prosty, a silnik umiejscowiony w dowolnym miejscu, np. w schowku był mały i ciągnął za linkę, która będąc w pancerzu mogła być oddalona od klapy w dowolnym miejscu.
Operacja montażu opierała się tylko na wykonaniu elementu ustalającego wyjście linki do pociągania klapy oraz fizyczny montaż silniczka w schowku (od biedy u mnie leżał luzem), czyli minimalna ingerencja w nadwozie spełniona.
Mechanizm po pozbyciu się prowadnic od szyb miał za zadanie ściągnąć otwartą klapę w dół, patent działał ale nie do końca, ponieważ po zamknięciu klapy nie dało się jej otworzyć.
Nie poddałem się i wymyśliłem, aby dorobić sprzęgło rozłączające szpulę od linki zwijającej potrzebnej w chwili otwarcia klapy, ale trudność zadania w warunkach garażowych była nie do wykonania.

Pomysł automatu klapy upadł, ale do czasu trafiłem na Vectrę C z fabryczną automatyczną klapą; po obejrzeniu działania mechanizmu stwierdziłem, że wyważałem otwarte drzwi.
Mechanizm stosowany przez Opla wygląda identycznie jak to, co wymyśliłem, silnik posiadał elektrosprzęgło oraz przekładnię z bębnem zwijającym stalową linkę w pancerzu.
Całość zwija linkę ściągając klapę w dół, po zwolnieniu zamka amortyzatory klapy wypychają ją do góry, a dzięki rozłączonemu sprzęgłu w mechanizmie linka swobodnie się wysuwa umożliwiając otwarcie klapy.
Nawet przy ręcznym zamknięciu klapy w bębnie fabrycznie umieszczona jest dodatkowa sprężyna, która zwinie linkę bez użycia silnika, co powoduje stałe naprężenie i brak możliwości jej plątania.

Mechanizm jest na tyle duży, że jedyną pozycją montażu była pozycja pionowa i w tym celu musiałem dorobić mocowanie, które zamontowałem w schowku.
Do pancerza linki dorobiłem mocowanie, które przykręciłem do nadwozia, a linkę zamocowałem na klapie.
Pozycja linki została ustawiona doświadczalnie, aby dobrać skok linki i prędkość zamykania klapy (klapa z powodu braku zamka z dociągnięciem jest zatrzaskiwana z rozpędu).
Koszty takiego mechanizmu są w granicach od 300< zł można ew próbować kupić uszkodzony taniej.
Z reguły uszkadzają się w tych mechanizmach potencjiometry położenia jak i potrafi zardzewieć poprostu linka w pancerzu.
Elektronika i tym samym potencjiometr jest nam nie potrzebny a linkę można kupić z metra w markecie budowlanym i samemu wymienic.

Elektronika zbudowana została prowizorycznie na 2 przekaźnikach.
Jeden przekaźnik po podaniu zasilania z przycisku START podtrzymuje zasilanie sam sobie, podając napięcie też na drugi przekaźnik 30A, który załącza silnik mechanizmu. Zamknięcie klapy powoduje zgaszenie oświetlenia bagażnika i tym samym zanik masy z krańcówki rozłączając przekaźniki i zatrzymanie mechanizmu.

Ilość miejsca przewidziana na mechanizm
http://obrazki.elektroda.pl/6898197200_1418771569.jpg

Przymiarka mechanizmu jak widać jest za duży aby się zmieścić
http://obrazki.elektroda.pl/9143838300_1418771573.jpg

Jedynym możliwym sposobem montażu bez większych przeróbek było zamontowanie mechanizmu w pionie, w tym celu wykonałem dodatkowe mocowanie.
http://obrazki.elektroda.pl/1483846800_1418771576.jpg

Mechanizm po zamontowaniu
http://obrazki.elektroda.pl/3260840900_1418771580.jpg

W obawie że mechanizm może się ruszać lub powodować jakieś wibracje dorobiłem dodatkowe górne mocowanie
http://obrazki.elektroda.pl/2973387400_1418771584.jpg

Widok na linkę wypuszczoną już z boczku
http://obrazki.elektroda.pl/7043396200_1418771588.jpg

Filmik prezentujący działanie

Automatycznego otwierania klapy nie zrobiłem pomimo że zamontowałem dodatkowy siłownik do odryglowania zamka klapy i miałem to w planach.
Siłownik umożliwia tą operację jednak trzeba przerobić mocowania siłowników i dać inne siłowniki aby klapę wypychały do góry.
Oryginalne siłowniki z racji położenia spoczynkowego nie mają fizycznie takiej możliwości aby wypchnąć klapę do góry.

Odpowiedz
Gratulacje smile
Czy do ZB można taki bajer zamontować i jaki jest koszt ?
Odpowiedz
Jeśli fizycznie w ZB jest możliwość schowania siłownika to samo zamykanie tak jak mam zrobione nie widzę problemu aby wykonać.
Odpowiedz
(2015-Lut-08, 17:46)oki Darek link napisał(a):Jeśli fizycznie w ZB jest możliwość schowania siłownika to samo zamykanie tak jak mam zrobione nie widzę problemu aby wykonać.
Z tego co mi się wydaje jak to wygląda w ZA to w ZB jest podobnie więc powinno dać radę po prawej stronie bo ew. po lewej to u mnie siedzi REC a w nie każdej ZB jest.
Kurcze w końcu trzeba jakiegoś spota wykombinować w W-we to byś obejrzał jak to wygląda i czy dało by radę bo mnie to się bardzo bardzo podobuje + do tego otwieranie i tak jak teraz zimą zawsze rączki czyste smile A przy zimowych warunkach to te otwieranie tylnej klapy praktycznie zawsze wiąże się z ubrudzeniem rąk sad
Odpowiedz
Nie ma problemu, zawsze można mnie odwiedzić bez spota.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości