na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {B} Demontaz tapicerki zakrywajacej pasy sasukepl 2 655 2017-Sty-20, 09:41
Ostatni post: Mucha
  [TUT ZB] - Wymiana klapki przy zamku w bagażniku JaGoDkA 6 3 741 2016-Gru-29, 22:11
Ostatni post: rafi068
  {B} Zafira B listwy wnętrza romanekdj 2 195 2016-Wrz-20, 22:18
Ostatni post: romanekdj
Ocena wątku:
  • 88 głosów - średnia: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} [TUT ZB] Zafira - Demontaż zderzaka przedniego i lampy - reflektora
Żarówka 

Witam

Ponieważ Zocha od czasu kupna miała ułamany jeden zaczep mocujący przedni reflektor postanowiłem go naprawić przy pomocy "zestawu naprawczego" by GM

Potrzebne narzędzia
- klucz nasadkowy 8'mka
- śrubokręt krzyżakowy
- torx T10 lub T15 nie pamiętam już
- szczypce, cęgi po prostu coś do wyciągnięcia kołków które trzymają zderzak od spodu
- druga para rąk do ściągnięcia i założenia zderzaka.

Krok 1

Przy pomocy "krzyżaka" pozbywamy się czterech kołków trzymających grill od góry.
Najprościej środek kołka śrubokrętem wepchnąć do środka (oczywiście łapiemy drugą rączką ) i delikatnie wyciągnąć kołek. Kołki są wielorazowego użytku.

Może okazać się, że wcześniejszy właściciel zamiast kołków użył blachowkrętów lub czegoś
podobnego. Wtedy wykręcamy to śrubokrętem.

[Obrazek: 1_resize.JPG] [Obrazek: 2_resize.JPG] [Obrazek: 3_resize.JPG]

Krok 2
Dół grilla trzyma się na pięciu bądź sześciu plastikowych zaczepach. Odchylamy delikatnie grill, wkładamy rękę i podginamy zaczepy tak, aby wyskoczyły ze zderzaka. Ze zderzaka wyciągamy dwa plastikowe kołeczki.

[Obrazek: 5_resize.JPG] [Obrazek: 6_resize.JPG] [Obrazek: 7_resize.JPG]

Krok 3

Grill mamy zdemontowany i leży sobie ładnie z boku więc zabieramy się za zderzak.
Odkręcamy dwie śruby nasadką ósemką.

[Obrazek: 4a_resize.JPG] [Obrazek: 4_resize.JPG]

Krok 4

Przy pomocy torxa od strony nadkola odkręcamy po dwie śrub z każdej strony zderzaka.

[Obrazek: 9_resize.JPG] [Obrazek: 8_resize.JPG]

Krok 5

Wskakujemy pod auto [img]zafiraklub.pl/forum/images/smiles/icon_smile.gif[/img]  i wyciągamy sześć plastikowych kołków (z nimi najwięcej się męczyłem).

[Obrazek: 10_resize.JPG]

Krok 6

Musimy teraz delikatnie zdjąć zderzak. Moja metoda wygląda następująco:
- wkładamy rękę pomiędzy odkręcone nadkole i zderzak
- drugą ręką delikatnie podnosimy zderzak do góry
- ręką która znajduje się pomiędzy nadkolem i zderzakiem wypychamy zderzak od środka

Najtrudniejszy moim zdaniem moment do którego potrzebujemy drugą osobę.
Po ściągnięciu zderzaka musimy odpiąć czujnik temperatury zewnętrznej (dzięki za przypomnienie Tycik)

Efekt po zdjęciu zderzaka

[Obrazek: 11_resize.JPG]

Sanki na których wisi zderzak

[Obrazek: 15_resize.JPG]

Krok 7

Przyszedł czas na lampę [img]zafiraklub.pl/forum/images/smiles/icon_smile.gif[/img]
Odkręcamy trzy śruby nasadką ósemką. Delikatnie wysuwamy lampę i odpinamy wiązkę elektryczną.

[Obrazek: 12_resize.JPG] [Obrazek: 13_resize.JPG]
[Obrazek: 14_resize.JPG] [Obrazek: 16_resize.JPG]   

Dokręcamy zaczepy z zestawu naprawczego by GM.
Niestety okazało się, że pękły dwa zaczepy dolny i górny. Dodatkowo dolny pękł w innym miejscu niż przewidział producent  7   więc nowy zaczep został przyklejony na poxipol.

Kolejność składania jest oczywiście odwrotna ale w skrócie ją przypomnę  35

Składanie
1.Podpinamy lampę do wiązki elektrycznej
2.Przykręcamy lampę na miejsce
3.Delikatnie zakładamy zderzak na sanki i przypinamy czujnik temperatury
4.Montujemy sześć kołków od spodu zderzaka
5.Montujemy dwa kołki od góry zderzaka
6.Przykręcamy 2 śruby ósemki na górze zderzaka
7.Dopasowujemy zderzak do błotników podczas przykręcania czterech śrub torx (po dwie z każdej strony) w nadkolu.
8.Montujemy grill na "wcisk"
9.Montujemy cztery kołki na górze grilla.

PS. Jeżeli boicie się że połamiecie kołki przy wyciąganiu zakupcie kilka w ASO, jeden kosztuje około 1 zł. Więc nie ma tragedii.

Materiał dydaktyczny oraz zdjęcia, zgodnie z  Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Ustawą z dnia 8 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowią moją własność intelektualną. Wszelkie kopiowanie, udostępnianie bez mojej wiedzy stanowić będzie podstawę do wszczęcia postępowania sądowego.
[size=1em]tEREk[/size]
Odpowiedz

(2012-Sty-26, 14:18)tEREk link napisał(a):Po ściągnięciu zderzaka musimy odpiąć czujnik temperatury zewnętrznej (dzięki za przypomnienie Tycik)

dziś sobie walczyłem ze zderzakiem, warto jeszcze przypomnieć o wtyczce od halogenów, oczywiście w wersji posiadającej takowe....

[Obrazek: 32e65c76f3169ce4m.jpg]

Fakt faktem, wyjęcie tych 6 spinek spod spodu to dramat. Są to grzybki w których środek trzeba wyciągnąć ze środka i nie ma jak je chwycić. Także siłą rzeczy zostają mocno sfatygowane i dobrze jest zaopatrzyć się w nowe, choć ja jakoś je wsadziłem z powrotem

Natomiast, strasznie ciężko jest wyciągnąć wtyczkę od czujnika temp. Lapiej wypiąć cały czujnik ze zderzaka. 
Przebacz nie 7 razy, lecz aż 77 razy. (Mateusz 18,21-35)
Odpowiedz
Paweł, jeśli te grzybki są takie same jak w tylnym zderzaku od spodu, to tych środków - plastikowych bolców, nie trzeba wyciągać, trzeba tylko np. odpowiedniej średnicy drutem je wepchnąć do końca, tak by one wypadły z tych grzybków, co nie spowoduje ich uszkodzenia lub zniszczenia, a często da się je odzyskać i ponownie wykorzystać
[Obrazek: icon3.png] [Obrazek: ab84958.gif]

To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia
Odpowiedz
masz na myśli takie jak jest grill przymocowany od góry? Jeśli tak, to tu jest inaczej, bo w tych kołkach od grilla, środek kołeczka jest walcem, czyli można go wypychać w obie strony, natomiast w tym przypadku ten środek ma wyraźny kształt grzybka, czyli jego kapelusz uniemożliwia wepchanie go do środka.

Tak w ogóle za cholere nie mogę znaleźć tych kołków w ele katalogu, żeby można było zamieścić ich numer na forum

tutaj widać gdzie są montowane, choć widać tylko połowę:

[Obrazek: 6a1cdc43e1325f14m.jpg]
Odpowiedz
Proszę bardzo
http://allegro.pl/spinka-kolek-rozporowy...31664.html
[Obrazek: licznik1.gif]
Odpowiedz
dzięki Maciek

Nr części: 90508809
Nr kat: 14 00 806 , cena w ASO: 1,93zł

choć EPC pokazuje ten numer tylko dla zderzaka tylnego, dlatego nie mogłem go znaleźć w katalogu....dziwne 

[Obrazek: 707efa2c281ab244m.jpg][Obrazek: a34a1f5728f38665m.jpg]
Odpowiedz
Mam troszkę inne kołki ale jeżeli by ci spasowały to mogę je sprezentować smile

[Obrazek: 20121007006.jpg]

Wymiary podobne:

grubość ok. 6 mm
długość 17 mm.

i łatwiejsze do demontażu smile
Odpowiedz
spoko...na razie wsadziłem stare.....ale myślę, że nie będą pasować. Tam rdzeń jest chyba dłuższy i chyba cięńszy
Odpowiedz
A jak zdemontować ze zderzaka przedniego tę część atrapy, którędy wlatują kamyki i liście rozwalające nasze chłodnice klimatyzacji? Chciałbym tam umieścić taką blachę perforowano ciągnioną którą też można użyć w tzw. wiejskim tjuningu.
Odpowiedz
Ja tylko uzupełnię że po 4 krotnym zdejmowaniu zderzaka bez problemu demontuję go sam. Tylko kolejność inna.

Mianowicie najpierw od dołu, potem odkręcam śruby w nadkolach, zdejmuję grill, wyczepiam zderzak z bocznych ślizgów na błotnikach. Odkręcam śruby obok lamp i zderzak wisi tylko na środkowym mocowaniu na belce, między lampami. teraz wystarczy rozłożyć kocyk, usiąść na podłodze twarzą do zderzaka. demontujemy te plastikowe kołki i zderzak ląduje nam na kolanach. Teraz mamy dostęp do szerokiej wtyczki od czujników parkowania/dziennych/przeciwmgielnych i do złączki węża od spryskiwaczy.

Miłej pracy
II   miejsce "Pchanie Krasnala"                II OZKZ Tęgoborze
III  miejsce  Najładniejsza ZB                  II OZKZ Tęgoborze

I  miejsce Best Tuning ZB                        III OZKZ Mikorzyn
II miejsce "Pchanie M@rio z bonusem"     III OZKZ Mikorzyn
III miejsce Wiedza o Zafirze                    III OZKZ Mikorzyn

I miejsce Best Tuning ZB                         IV OZKZ Krasnobród
II miejsce Wiedza o Zefirze                     IV OZKZ Krasnobród

I miejsce Best Tuning ZB                          V OZKZ Chmielno
II miejsce Zwijanie węża strażackiego       V OZKZ Chmielno

Zaliczone wszystkie OLIMPIADY w Bukowinie Tarzańskiej
Żyj tak abyś nie żałował minionego czasu......
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości