na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  OPEL ZAFIRA C Tourer - krĂłtka historia woytas 0 3 651 2012-Lut-02, 18:46
Ostatni post: woytas
  OPEL ZAFIRA A - krĂłtka historia dejna 1 3 589 2012-Lut-02, 18:19
Ostatni post: woytas
  OPEL ZAFIRA B - krĂłtka historia dejna 2 5 217 2012-Lut-02, 18:03
Ostatni post: woytas
Ocena wątku:
  • 13 głosów - średnia: 3.38
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia marki OPEL w zarysie
#1
Firma, której początki sięgają czasów gdy jeszcze nie było samochodów, a ich produkcję rozpoczęto już po śmierci założyciela Opla.
Mistrz ślusarski z Russelsheim Philipp Wilhelm Opel miał syna Adama. Tenże syn uczył się zawodu w zakładzie ojca, a później w innych firmach także  poza Niemcami. Zatrudnił się również u producenta maszyn do szycia. Wreszcie powrócił do rodzinnej miejscowości i tu w roku 1862 założył własne przedsiębiorstwo wytwarzające maszyny do szycia po marką Opel. W późniejszym czasie firma zaczyna konstruować rowery i w roku 1886 do sprzedaży trafiają pierwsze rowery firmy Opel.
Są i samochody
Założyciel firmy Adam Opel zmarł w roku 1895, a biznes przejęli po nim jego synowie. To głównie im zawdzięczamy automobile Opla. Podpisali oni umowę w firmą podwoziową Lutzmann. Dzięki temu w roku 1899 powstaje pierwszy samochód – Opel Patent Wagen System Lutzman z silnikiem o mocy 3,5 KM. Autem można było podróżować do 20 km/h. Łącznie udało się sprzedać 11 takich pojazdów. Dwa lata po rozpoczęciu produkcji aut powstał także pierwszy motocykl Opla. Po zakończeniu współpracy z Lutzmannem Opel zaczął budować samochody na podstawie licencji odkupionej od francuskiej firmy Darracq. To wtedy powstały modele 9PS oraz 10/12 PS.
Auto dla lekarza
Produkcja samochodów nie rozwijała się zbyt szybko. Żeby temu zaradzić w roku 1909 wprowadzono Opla 4/8 PS zwanego potocznie Doktorwagenem. Auto zawdzięcza przydomek swej popularności wśród lekarzy. Niewielki dwumiejscowy pojazd miał znacznie niższą cenę od innych samochodów będących wówczas w sprzedaży. W roku 1916 powstał samochód będący przeciwieństwem Doktorwagena. Opel 18/50 PS był pierwszym autem spod znaku błyskawicy wyposażonym w sześciocylindrowy silnik.
W czasie pierwszej wojny światowej…
…zajmowano się przede wszystkim produkcją pojazdów ciężarowych. Po zakończeniu działań wojennych powrócono do produkcji rowerów, motocykli oraz samochodów osobowych. W latach dwudziestych dziewiętnastego wieku, powstał jeden z bardziej znanych modeli – Opel 4PS potocznie określany mianem Laubfrosch (żabka). Ten model powstawał od 1924 do 1931 roku.
Opel w General Motors
W roku 1929 Opel staje się częścią amerykańskiego koncernu General Motors. W tym czasie powstaje bank Opla, dzięki któremu klienci moga kupować samochody na kredyt. W roku 1935 do produkcji trafia Opel Olympia, a rok później popularny model – Kadett. W roku 1937 część firmy odpowiedzialna za produkcję rowerów zostaje sprzedana firmie NSU (wcześniej Opel był największym producentem rowerów na świecie), a Opel skupił się całkowicie na produkcji samochodów.
W czasie wojny Opel wytwarza samochody ciężarowe Blitz przeznaczone na potrzeby wojska. W roku 1944 zakłady w Russelsheim zostały w 50 proc. zniszczone podczas alianckich nalotów. Po wojnie początkowo w zakładach Opla na zlecenie Amerykanów powstają lodówki, a od 1946 roku firma powraca do budowania ciężarówek Blitz.
Osobowe po wojnie
Do produkcji samochodów osobowych powrócono w 1947 roku z modelem Olympia, a rok później pokazano Opla Kapitana. Auto w różnych postaciach powstawało aż do 1970 roku. Oba pojazdy były zmodyfikowanymi konstrukcjami przedwojennymi. Pierwszym prawdziwie powojennym Oplem była Olympia Rekord z roku 1953. Cztery lata później zadebiutował Opel Rekord, którego kolejne generacje produkowano do 1986 roku. W roku 1962 powrócono do produkcji niewielkiego, popularnego auta o nazwie Kadett.
Pod tą nazwą kompaktowe Ople występowały aż do 1991 roku gdy zastąpiono je Astrą. W latach sześćdziesiątych wypuszczono na rynek Opla Commodore (1967 r.), który z taśm produkcyjnych Opla zjeżdżał do 1982 roku. Z kolei lata siedemdziesiąte to czas gdy na rynku pojawiły się dwa bliźniacze technicznie modele – Ascona oraz coupe Manta. Oba pojazdy powstawały do 1988 roku. Pod konioec lat siedemdziesiątych wprowadzono model Senator (1978-1993) oraz Opla Monzę (1978-1986).
Lata 80.
W latach osiemdziesiątych zadebiutowały samochody, które jeszcze dziś można spotkać na naszych ulicach. W roku 1983 pojawiła się produkowana do dzisiaj Corsa, w 1986 pokazano wytwarzaną do 2003 roku Omegę, lata 1988-2008 to czas produkcji Vectry, którą zastąpiono Insignią. Na początku lat dziewięćdziesiątych do produkcji trafiło sportowe coupe – Calibra, które powstawało do 1997 roku.
Opel w Polsce
Pierwszy raz produkcja Opla w Polsce miała miejsce jeszcze przed drugą wojną światową. Pod koniec lat trzydziestych w zakładach „Lilpop, Rau i Loewenstein” montowano trzy modele Opli: P4, Kadetta oraz Olympię. Współczesna działalność Opla w naszym kraju rozpoczyna się w 1991 roku gdy powstaje General Motors Poland.
Początkowo działalność ogranicza się do dystrybucji pojazdów i ich serwisowania, a od 1994 roku w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie rusza montaż Opli Astra pierwszej generacji. Po czterech latach rozpoczęto również montowanie Vectr. W Warszawie Ople powstawały do 2000 roku. Jeszcze w trakcie trwania montażu na Żeraniu General Motors uruchomił w 1998 roku nową fabrykę Opli w Gliwicach. Pierwszym modelem, który zjeżdżał z taśm fabryki w Gliwicach była Astra Classic.
Źródło: http://www.auto-swiat.pl/1-historia-opla
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości