na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {Info} Jak kontrolować stan akumulatora - Opel AH, ZB Kaliope 4 773 2017-Maj-29, 08:26
Ostatni post: celius
  {ZB} Opel Zafira B - potrzebna instrukcja krzychu 2 2 925 2015-Lut-14, 18:39
Ostatni post: krzychu
  {Opel} Katalog ĹźarĂłwek stosowanych w samochodach marki OPEL JaGoDkA 2 3 274 2013-Lip-09, 20:37
Ostatni post: JaGoDkA
Ocena wątku:
  • 63 głosów - średnia: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{Opel} Kontrolki, sterowniki, włączniki występujące w samochodach OPEL
#1
Lampki kontrolne występujące w samochodach marki OPEL i ich znaczenie:           

Lampki omówione na przykładzie Opla Insignia. Większość z nich występuje również w naszych Zafirach (szkoda że niektórych brakuje)  14

[Obrazek: kontrolka_reczny.png] Jeśli lampka świeci przy zwolnionym hamulcu ręcznym, to mamy za niski poziom płynu hamulcowego. Jazda może być niebezpieczna - mogą przestać działać hamulce lub sprzęgło.
[Obrazek: kontrolka_postojowy_elektr.png] Lampka świeci - mamy włączony hamulec postojowy elektryczny. Lampka miga - hamulec nie jest w pełni włączony lub w ogóle nie jest włączony, spróbować go załączyć i wyłączyć, jeśli to nie pomaga i lampka nadal miga, nie zalecamy dalszej jazdy.
[Obrazek: kontrolka_akumulator.png] Jeśli lampka świeci przy włączonym silniku, należy zatrzymać samochód i wyłączyć silnik. Akumulator nie jest ładowany. Mogło nastąpić przerwanie chłodzenia silnika. Moduł serwomechanizmu hamulca może nie funkcjonować wydajnie. Należy skorzystać z pomocy warsztatu
[Obrazek: kontrolka_olej.png] Jeśli lampka świeci przy włączonym silniku, nastąpił spadek ciśnienia oleju w silniku. Nie kontynuować jazdy, wyłączyć silnik. Jazda przy tej kontrolce grozi zatarciem silnika i zablokowaniem kół.
[Obrazek: kontrolka_otwarte_drzwi.png] Drzwi lub klapa tylna są otwarte.
[Obrazek: kontrolka_poduszki_napinacze.png] Po włączeniu zapłonu lampka zapala się na ok. 4 sekundy. Jeśli lampka w ogóle nie zaświeci, nie zgaśnie po 4 sekundach bądź nagle zaświeci podczas jazdy, doszło do usterki w układzie poduszek powietrznych. Należy skorzystać z pomocy warsztatu. W razie wypadku poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa mogą nie zadziałać.
[Obrazek: kontrolka_silnik.png] Jeśli lampka świeci przy włączonym silniku, wystąpiła usterka w układzie kontroli emisji spalin. Może nastąpić przekroczenie dopuszczalnych norm emisji spalin. Należy niezwłocznie skorzystać z pomocy warsztatu. Jeśli lampka miga przy włączonym silniku, wystąpiła usterka grożąca uszkodzeniem katalizatora. Do czasu zgaśnięcia lampki należy unikać silnego wciskania pedału przyspieszenia. Należy niezwłocznie skorzystać z pomocy warsztatu.
[Obrazek: kontrolka_przeglad.png] Zapalenie się tej lampki świadczy o tym, że czas na przegląd okresowy samochodu. Jechać póki co można - lampka ta nie świadczy o awarii.
[Obrazek: kontrolka_abs.png] Lampka świeci w czasie jazdy - usterka układu ABS. Hamulce działają nadal, ale bez funkcji zapobiegania poślizgowi kół.
[Obrazek: kontrolka_wspomaganie.png] Wspomaganie układu kierowniczego o zmiennej sile działania jest uszkodzone. Wspomaganie może działać za mocno lub za słabo.
[Obrazek: kontrolka_postojowy_elektr_serwis.png] Lampka świeci - hamulec postojowy elektryczny działa słabiej. Lampka miga - hamulec jest w trybie serwisowym. Załączyć i wyłączyć hamulec, a potem jechać do warsztatu w celu usunięcia usterki.
[Obrazek: kontrolka_postojowy_elektr_zwolnienie.png] Przypomnienie, żeby nacisnąć pedał hamulca w celu zwolnienia hamulca postojowego elektrycznego.
[Obrazek: kontrolka_afl.png] Lampka świeci - układ adaptacyjnego oświetlenia drogi AFL ma usterkę. Lampka miga przez 4 sek. po włączeniu zapłonu - układ ma załączoną funkcję "symetrycznych świateł mijania"
[Obrazek: kontrolka_cisnienie_opon.png] Lampka świeci - za niskie ciśnienie w oponie/oponach. Lampka miga - układ sprawdzania ciśnienia ma usterkę lub zamontowano koło bez czujnika ciśnienia (np. zapasowe). Po 90 sek. lampka przestaje migać i świeci światłem ciągłym.
[Obrazek: kontrolka_dpf.png] Filtr cząstek stałych DPF wymaga czyszczenia. Lampka świeci - filtr pełen. Lampka miga - filtr osiągnął absolutnie maksymalny poziom napełnienia. W obu przypadkach kontynuować jazdę z obrotami powyżej 2 tys. obr./min. aż lampka zgaśnie.
[Obrazek: kontrolka_esc.png] Lampka świeci - układ stabilizacji toru jazdy ma usterkę. Można jechać dalej, ale samochód może być niestabilny w trudnych sytuacjach na drodze. Lampka miga - układ ESC zadziałał, samochód może, np. sam przyhamować.
[Obrazek: kontrolka_esc_off.png] Lampka świeci - układ ESC wyłączony.
[Obrazek: kontrolka_tc_off.png] Lampka świeci - układ kontroli trakcji TC wyłączony
[Obrazek: kontrolka_immobiliser.png] Usterka immobilizera. Nie można uruchomić silnika.
[Obrazek: kontrolka_poziom_paliwa.png] Niski poziom paliwa w zbiorniku (rezerwa).
[Obrazek: kontrolka_opuszczanie_pasa_green.png] [Obrazek: kontrolka_opuszczanie_pasa_orange.png] [Obrazek: kontrolka_opuszczanie_pasa_orange.png] Kontrolka świeci na zielono - system informowania o opuszczaniu pasa ruchu gotowy do zadziałania. Kontrolka świeci na pomarańczowo - system nie rozpoznaje pasów ruchu. Kontrolka miga na pomarańczowo - ostrzeżenie o opuszczaniu pasa ruchu.
[Obrazek: kontrolka_pilot_parkowania.png] Pilot parkowania ma albo usterkę, albo jego czujniki są zabrudzone, albo pochodzące skądś fale ultradźwiękowe zakłócają jego pracę.
[Obrazek: kontrolka_podgrzewanie_silnika.png] Silnik jest w trakcie podgrzewania wstępnego w niskich temperaturach.
[Obrazek: kontrolka_poduszka_wl.png] Czołowa poduszka powietrzna dla przedniego fotela pasażera jest włączona.
[Obrazek: kontrolka_poduszka_wyl.png] Czołowa poduszka powietrzna dla przedniego fotela pasażera jest wyłączona.
[Obrazek: kontrolka_zmiana_biegu.png] Zalecana zmiana biegu na wyższy dla oszczędzenia paliwa.
[Obrazek: kontrolka_tempomat_on.png][Obrazek: kontrolka_tempomat_zapisywanie.png] Kontrolka tempomatu. Gdy świeci na biało, tempomat jest włączony. Na zielono - ma miejsce zapamiętywanie zadanej prędkości przez tempomat.
[Obrazek: kontrolka_aut_swiatla.png] Włączony jest układ automatycznego sterowania światłami (np. włączą się same w tunelu).
[Obrazek: kontrolka_przeciwmgielne_przednie.png] Włączone są przednie światła przeciwmgielne
[Obrazek: kontrolka_przeciwmgielne_tylne.png] Włączone są tylne światła przeciwmgielne.

//edit by endĹźi: korekta linka do grafiki

Opel Kontrolki, sterowniki, włączniki występujące w samochodach OPEL i ich znaczenie
Odpowiedz
#2
Mietku mam pytanie w moje Zośce podczas jazdy oświeciła się ta kontrolka [Obrazek: kontrolka_akumulator.png] ale w kolorze żółtym i miałem alternator do wymiany czy to jest to samo jest question
Odpowiedz
#3
Aż taki mądry to ja nie jestem  26 15
Odpowiedz
#4
Artur - zestaw kontrolek i ich znaczenie do ZA masz w instrukcji obsługi na str. 12-13 - jest ich trochę więcej niż ten podane wyżej, które są dla Insignii
Odpowiedz
#5
Na poniższym rysunku przedstawiony jest zestaw wskaźników z Zafiry B z uwidocznionymi kontrolkami - występowanie poszczególnych kontrolek zależy od wersji i wyposażenia:

[img height=118 width=250]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Zestaw%20wska%C5%BAnik%C3%B3w.jpg[/img]

Lampki kontrolne
:

Opis dotyczy wszystkich wersji deski rozdzielczej. W momencie włączania zapłonu na chwilę zapala się większość lampek kontrolnych w ramach testu.

Kolory lampek kontrolnych oznaczają:

Czerwony = niebezpieczeństwo, ważne przypomnienie
Żółty = ostrzeżenie, uwaga, usterka
Zielony = potwierdzenie włączenia
Niebieski = potwierdzenie włączenia

[img height=44 width=55]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Kierunkowskazy.jpg[/img] Kierunkowskazy - Lampka świeci lub miga w kolorze zielonym. Lampka świeci - zapala się na chwilę po włączeniu świateł pozycyjnych. Lampka miga - gdy włączone są kierunkowskazy albo światła awaryjne. Szybkie miganie: usterka kierunkowskazu lub związanego z nim bezpiecznika, usterka kierunkowskazu w przyczepie.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20pas%C3%B3w%20bezp..jpg]  Lampka kontrolna pasa bezpieczeństwa. Lampka świeci lub miga w kolorze czerwonym. Lampka świeci - gdy włączony jest zapłon i gaśnie po zapięciu pasa bezpieczeństwa. Lampka miga - gdy samochód ruszy i gaśnie po zapięciu pasa bezpieczeństwa.

[Obrazek: Airbag%20i%20napinacze%20pas%C3%B3w.jpg] Poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa. Lampka świeci w kolorze czerwonym. Po włączeniu zapłonu lampka zapala się na ok. 4 sekundy. Jeśli lampka w ogóle się nie zaświeci, nie zgaśnie po 4 sekundach bądź nagle zaświeci się podczas jazdy, doszło do usterki w układzie napinaczy pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych lub rozpoznawania obciążenia fotela. W razie wypadku układy te mogą nie zadziałać. Zadziałanie napinaczy pasów bezpieczeństwa lub poduszek powietrznych jest sygnalizowane świeceniem się lampki kontrolnej.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20rozpozn.%20obci%C4%...fotela.jpg] Rozpoznawanie obciążenia fotela. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci - w  samochodach wyposażonych w system rozpoznawania obciążenia fotela lampka zapala się na ok. 4 sek. po włączeniu zapłonu. Jeśli zostanie wykryty fotelik dziecięcy z transponderem, lampka nie zgaśnie. Oznacza to, że
poduszki powietrzne chroniące pasażera podróżującego na fotelu przednim zostały zdezaktywowane oraz że można bezpiecznie zamocować w tym miejscu fotelik dziecięcy z transponderem. Lampka miga - w układzie wystąpiła usterka albo fotelik dziecięcy z transponderem jest uszkodzony bądź nieprawidłowo zamocowany.

[img height=50 width=62]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20uk%C5%82.%20%C5%82ad.%20akum..jpg[/img] Układ ładowania akumulatora. Lampka świeci w kolorze czerwonym. Lampka zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie krótko po uruchomieniu silnika. Lampka świeci przy włączonym silniku - zatrzymać samochód i wyłączyć silnik. Akumulator nie jest ładowany. Mogło nastąpić przerwanie chłodzenia silnika. W pojazdach z silnikiem wysokoprężnym może zostać odłączone zasilanie wspomagania układu hamulcowego.
Należy skorzystać z pomocy warsztatu.

[img height=49 width=55]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20silnika.jpg[/img] Lampka kontrolna silnika. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie krótko po uruchomieniu silnika. Lampka świeci przy włączonym silniku - wystąpiła usterka w układzie kontroli emisji spalin. Może nastąpić przekroczenie dopuszczalnych norm emisji spalin. Należy niezwłocznie
skorzystać z pomocy warsztatu. Lampka miga przy włączonym silniku - wystąpiła usterka grożąca uszkodzeniem katalizatora. Do czasu zgaśnięcia lampki należy unikać silnego wciskania pedału przyspieszenia. Należy niezwłocznie skorzystać z pomocy warsztatu.

[img height=45 width=59]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20wymaganego%20serwisu.jpg[/img]  Wskaźnik wymaganego przeglądu. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci przy włączonym silniku - wystąpiła usterka w układzie elektronicznym silnika lub skrzyni biegów. Układ przełącza się w tryb awaryjny. W trybie tym może wzrosnąć zużycie paliwa, a osiągi samochodu mogą ulec pogorszeniu. Jeśli po ponownym uruchomieniu silnika problem się powtórzy, skorzystać z pomocy warsztatu. Lampka świeci, a na wyświetlaczu serwisowym pokazywane jest wskazanie InSP4 - należy udać się do warsztatu w celu opróżnienia filtra paliwa silnika wysokoprężnego. Lampka miga przy włączonym zapłonie - usterka układu immobilizera. Silnika
nie można będzie uruchomić. Wyłączyć zapłon i powtórzyć procedurę rozruchu. Jeśli lampka kontrolna nadal miga, należy spróbować rozruchu przy użyciu kluczyka zapasowego i zwrócić się do warsztatu.

[img height=45 width=56]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20uk%C5%82.%20hamulcowego%20i%20sprz%C4%99g%C5%82owego.jpg[/img]  Układ hamulcowy i sprzęgłowy. Lampka świeci lub miga w kolorze czerwonym. Lampka świeci - lampka świeci, gdy zwolniony jest hamulec postojowy, w razie zbyt niskiego poziomu płynu hamulcowego lub sprzęgłowego. Ostrzeżenie: Zatrzymać samochód i pod żadnym pozorem nie kontynuować jazdy. Należy zwrócić się do warsztatu. Lampka świeci także, gdy włączony jest zapłon, a hamulec postojowy jest zaciągnięty. Lampka miga - w samochodach z przekładnią manualno-automatyczną lampka miga przez kilka sekund po wyłączeniu zapłonu w sytuacji, gdy hamulec postojowy nie został zaciągnięty. Ponadto w samochodach z przekładnią manualno-automatyczną lampka miga także, gdy zostaną otwarte drzwi kierowcy, a nie został wybrany żaden bieg i nie zaciągnięto hamulca postojowego.

[img height=45 width=50]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/kontrolka_abs.jpg[/img] Układ ABS. Lampka u świeci w kolorze czerwonym. Lampka świeci się przez kilka sekund po włączeniu zapłonu. Gdy lampka zgaśnie, układ jest gotowy do pracy. Jeśli lampka po kilku sekundach nie zgaśnie lub zaświeci się podczas jazdy, w układzie ABS wystąpiła usterka. Układ hamulcowy działa nadal, jednak bez układu przeciwdziałającego blokowaniu kół podczas hamowania.

[img height=43 width=46]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20trybu%20sport.jpg[/img]  Tryb sportowy. Lampka świeci w kolorze  żółtym. Lampka świeci się, gdy włączony jest tryb sportowy.


[img height=44 width=44]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20trybu%20zimowego.jpg[/img]  Tryb zimowy. Lampka świeci w kolorze  żółtym. Lampka świeci się, gdy włączony jest tryb zimowy.

[img height=33 width=56]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20uk%C5%82.%20PDC.jpg[/img]  Ultradźwiękowy układ ułatwiający parkowanie. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci - wystąpiła usterka w układzie. Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie. Lampka miga - czujniki są zabrudzone, oblodzone lub pokryte śniegiem lub zewnętrzne źródła ultradźwięków zakłócają pracę układu. Po usunięciu źródła zakłóceń układ będzie działał w normalny sposób.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20uk%C5%82.%20ESP.jpg]  Układ stabilizacji toru jazdy. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci się przez kilka sekund po włączeniu zapłonu. Lampka miga podczas jazdy - układ uaktywnił się. Może nastąpić redukcja mocy silnika i lekkie wyhamowanie samochodu. Lampka świeci podczas jazdy - układ został wyłączony lub wystąpiła usterka. Możliwe jest kontynuowanie jazdy, jednak w zależności od stanu nawierzchni drogi stabilność samochodu może ulec pogorszeniu. Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie.

[img height=40 width=45]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20temp.%20p%C5%82unu%20ch%C5%82odz..jpg[/img]  Temperatura płynu chłodzącego. Lampka świeci w kolorze czerwonym. Lampka świeci przy włączonym silniku - zatrzymać samochód i wyłączyć silnik. Przestroga: Temperatura płynu chłodzącego jest zbyt wysoka. Niezwłocznie sprawdzić poziom płynu chłodzącego. Jeśli w zbiorniku znajduje się wystarczająca ilość płynu, skorzystać z pomocy warsztatu.

[img height=42 width=50]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20podgrz.%20%C5%9Bwiec%20%C5%BCar.%20i%20DPF.jpg[/img]  Podgrzewanie wstępne i filtr cząstek stałych (DPF) w silniku wysokoprężnym. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci - włączone jest podgrzewanie wstępne. Układ ten włącza się, tylko gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niska. Lampka miga - dotyczy samochodów wyposażonych w filtr cząstek stałych przy silniku wysokoprężnym - jeśli wymagane jest oczyszczenie filtra, a funkcja automatycznego czyszczenia nie zadziałała. Należy kontynuować jazdę, uważając, aby prędkość obrotowa silnika nie spadła poniżej wartości 2000 obr./min. Lampka kontrolna gaśnie po zakończeniu samooczyszczania.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20ci%C5%9Bn.%20w%20oponach.jpg]  Układ wykrywania spadku ciśnienia w oponach i układ monitorowania ciśnienia w oponach. Lampka w świeci lub miga w kolorze czerwonym bądź żółtym. Lampka kontrolna świeci w kolorze czerwonym - doszło do spadku ciśnienia w oponie (lub oponach). Należy wtedy natychmiast zatrzymać samochód i sprawdzić ciśnienie w oponach. Używając opon typu run-flat, nie wolno przekraczać prędkości 80 km/h. Lampka kontrolna świeci w kolorze żółtym - w układzie wystąpiła usterka lub zamontowano koło bez czujnika ciśnienia (np. koło zapasowe). Należy zwrócić się do warsztatu. Lampka miga - trzykrotne błyśnięcie lampki informuje o inicjalizacji układu.

[img height=33 width=69]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20uk%C5%82.%20IDS%20i%20CDC.jpg[/img]  Interaktywny układ jezdny (IDS), układ ciągłej kontroli charakterystyki amortyzatorów (CDC), tryb sportowy. Lampka IDS+ świeci w kolorze żółtym. Lampka zapala się na około 10 sek. po otwarciu drzwi kierowcy. Zaświecenie się lampki podczas jazdy oznacza usterkę w układzie. Ze względów bezpieczeństwa zostają uaktywnione ustawienia „twardszego” zawieszenia. Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20ci%C5%9Bn.%20oleju%...ilniku.jpg]  Ciśnienie oleju silnikowego. Lampka świeci w kolorze czerwonym. Lampka zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie krótko po uruchomieniu silnika. Lampka świeci przy włączonym silniku - Przestroga - mogło nastąpić przerwanie smarowania silnika. Grozi to zatarciem silnika i/lub zablokowaniem kół napędzanych. Bezwzględnie należy:
1. Wcisnąć pedał sprzęgła.
2. Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym (lub w położeniu N).
3. Jak najszybciej zjechać z drogi, nie powodując zakłócenia ruchu drogowego.
4. Wyłączyć zapłon.
Ostrzeżenie: przy wyłączonym silniku hamowanie oraz obracanie kierownicą wymaga znacznie większej siły. Nie wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu aż do całkowitego zatrzymania samochodu. W przeciwnym razie może zadziałać blokada kierownicy. Należy skorzystać z pomocy warsztatu.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20niski%20poziom%20ol...ilniku.jpg]  Niski poziom oleju silnikowego. Lampka świeci w kolorze żółtym. Poziom oleju w silniku jest sprawdzany automatycznie. Lampka świeci przy włączonym silniku - niski poziom oleju silnikowego. Sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić poziom oleju.

[Obrazek: Kontrolka%20poziomu%20paliwa.jpg]  Niski poziom paliwa. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci - poziom paliwa w zbiorniku jest zbyt niski. Lampka miga - paliwo na wyczerpaniu. Natychmiast zatankować. Nie wolno dopuszczać do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa! Może dojść do zapowietrzenia układu paliwowego silnika wysokoprężnego. Gdy samochód jest zasilany gazem ziemnym, w odpowiednim momencie zostanie uaktywniony tryb zasilania silnika benzyną.

[img height=49 width=58]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20systemu%20Open%26Start.jpg[/img]  System Open&Start. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka miga - kluczyk elektroniczny znajduje się poza zasięgiem wewnętrznego odbiornika samochodu. Nie będzie można uruchomić silnika. Nacisnąć i przytrzymać nieco dłużej przycisk Start/Stop w celu wyłączenia zapłonu lub doszło do usterki kluczyka elektronicznego. Samochód można obsługiwać tylko w trybie awaryjnym. Lampka świeci - wystąpiła usterka w układzie. Samochód można obsługiwać za pomocą kluczyka zapasowego albo nadajnika zdalnego sterowania. Można też skorzystać z procedury obsługi systemu w trybie awaryjnym. Nacisnąć i przytrzymać nieco dłużej przycisk Start/Stop w celu wyłączenia zapłonu. Należy skorzystać z pomocy warsztatu lub nie zwolniono blokady kierownicy. Obrócić częściowo koło kierownicy i nacisnąć przycisk Start/Stop.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20przypomnienie%20o%2...amulca.jpg]  Przypomnienie o naciśnięciu pedału hamulca. Lampka świeci w kolorze żółtym. W przypadku samochodu z przekładnią manualno-automatyczną, silnik można uruchomić, tylko gdy wciśnięty jest pedał hamulca. Jeśli pedał hamulca nie będzie wciśnięty, lampka zacznie świecić.

[img height=36 width=53]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20w%C5%82acz.%20%C5%9Bwiate%C5%82%20zewn..jpg[/img]  Światła zewnętrzne. Lampka świeci w kolorze zielonym. Lampka świeci, gdy włączone są światła zewnętrzne.

[img height=40 width=56]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20w%C5%82acz.%20%C5%9Bwiate%C5%82%20drog..jpg[/img]  Światła drogowe. Lampka świeci w kolorze niebieskim. Lampka świeci, gdy włączone są światła drogowe oraz przy uaktywnianiu sygnału świetlnego.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20systemu%20AFL.jpg]  System adaptacyjnego oświetlenia drogi. Lampka świeci lub miga w kolorze żółtym. Lampka świeci - wystąpiła usterka w układzie. W przypadku, gdy mechanizm obrotu reflektorów doświetlających zakręt nie zadziała, odpowiednie światło mijania zostaje wyłączone. Jednocześnie włącza się światło przeciwmgielne. Należy skorzystać z pomocy warsztatu. Lampka miga - układ jest ustawiony na symetryczne światła mijania. Po włączeniu zapłonu lampka kontrolna miga przez ok. 4 sek., przypominając kierowcy, że światła zostały przystosowane do jazdy za granicą.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20przednich%20%C5%9Bw...elnych.jpg]  Przednie światła przeciwmgielne. Lampka świeci w kolorze zielonym. Lampka świeci, gdy włączone są światła przeciwmgielne.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20tylnych%20%C5%9Bwia...elnych.jpg]  Tylne światło przeciwmgielne. Lampka świeci w kolorze żółtym. Lampka świeci, gdy włączone jest tylne światło przeciwmgielne.

[Obrazek: Lampka%20kontrolna%20aut.%20kontr.%20pr%...mpomat.jpg]  Automatyczna kontrola prędkości (tempomat). Lampka świeci w kolorze zielonym. Lampka świeci, gdy układ jest włączony.

[img height=41 width=64]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Lampka%20kontrolna%20otwartych%20drzwi.jpg[/img]  Sygnalizator otwartych drzwi. Lampka świeci w kolorze czerwonym. Lampka świeci, gdy otwarte są drzwi lub klapa tylna.

Zegary i wskaĹşniki:

[img height=143 width=165]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Obrotomierz.jpg[/img]  Obrotomierz - Wyświetla prędkość obrotową silnika. Silnik powinien na każdym biegu pracować z jak najniższą prędkością obrotową. Przestroga: strzałka obrotomierza nie powinna nigdy znajdować się w czerwonej strefie oznaczającej zbyt wysoką prędkość obrotową. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika.


[img height=130 width=162]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Pr%C4%99dko%C5%9Bciomierz.jpg[/img]  Prędkościomierz - Wskazuje prędkość jazdy samochodu.


[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20poziomu%20paliwa.jpg]  Wskaźnik poziomu paliwa - Pokazuje poziom paliwa lub ciśnienie gazu w zbiorniku paliwa bądź gazu (w zależności od rodzaju używanego paliwa).

[img height=118 width=154]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Licznik%20km.jpg[/img]  Licznik przebiegu całkowitego - w dolnym wierszu jest wyświetlany całkowity przebieg samochodu. Licznik przebiegu dziennego - w górnym wierszu jest wyświetlana liczba kilometrów przejechanych od czasu ostatniego wyzerowania licznika. W celu wyzerowania nacisnąć i przytrzymać przycisk zerowania przez kilka sekund przy włączonym zapłonie.

[Obrazek: Wy%C5%9Bwietlacz%20serwisowy%20InSP.jpg]  Wyświetlacz serwisowy - górny wiersz licznika km - Gdy zbliża się czas kolejnego przeglądu okresowego, na wyświetlaczu pojawia się komunikat InSP. W tym samym miejscu mogą pojawić również komunikaty:

[img height=21 width=55]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Komunikat%20o%20uszkodz.%20%C5%9Bwiat%C5%82ach.jpg[/img]  Komunikat o uszkodzonych światłach - Światło, które jest uszkodzone, zostanie wskazane na wyświetlaczu informacyjnym. Alternatywnie na wyświetlaczu w desce rozdzielczej samochodu pojawi się komunikat InSP2.

[img height=18 width=54]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Komunikat%20o%20niskim%20napi%C4%99ciu%20baterii%20pilota.jpg[/img]  Komunikat dotyczący napięcia baterii. Bateria w nadajniku zdalnego sterowania lub w kluczyku elektronicznym ma niskie napięcie  - gdy system nie działa prawidłowo lub zasięg odbioru jest coraz słabszy, niezwłocznie wymienić baterię. Konieczność wymiany baterii jest sygnalizowana przez pojawienie się wskazania InSP3 na wyświetlaczu serwisowym lub, w samochodach z układem kontrolnym, przez stosowny komunikat na wyświetlaczu informacyjnym (Info-Display).

[img height=20 width=53]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Kontrolki%20-%20ikony/Komunikat%20o%20pojawieniu%20si%C4%99%20wody%20w%20filtrze%20paliwa.jpg[/img]  Komunikat dotyczący filtra paliwa w silniku wysokoprężnym. Jeśli w filtrze paliwa silnika wysokoprężnego zostanie wykryta woda, na wyświetlaczu w desce rozdzielczej samochodu pojawi się komunikat InSP4. Należy zwrócić się do warsztatu.

Odpowiedz
#6
System audio - radioodtwarzacze: CD 70 Navi - DVD 90 - Twin Audio

[img height=150 width=175]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/CD70Navi.jpg[/img]  [img height=150 width=182]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/DVD90Navi.jpg[/img]  [img height=150 width=140]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/TwinAudio.jpg[/img]

 
1. [img height=34 width=40]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/1%20Przycisk%20w%C5%82_wy%C5%82.jpg[/img]    Krótkie naciśnięcie: włączenie lub wyłączenie; Naciśnięcie i przytrzymanie: wyciszenie lub włączenie dźwięku; Obrót: regulacja poziomu głośności

2. [img height=42 width=44]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/2%20Przycisk%20wys.%20p%C5%82yty%20CD.jpg[/img]  Wysunięcie płyty audio lub MP3

3. [Obrazek: 3_17%20Szczelina%20p%C5%82yty.jpg]  Szczelina płyty audio lub MP3

4. [img height=30 width=66]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/4%20Menu%20navi.jpg[/img]  Menu nawigacyjne

5. [img height=29 width=66]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/5%20Ekran%20g%C5%82%C3%B3wny.jpg[/img]  Wywołanie głównego ekranu

6. [img height=18 width=67]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/6%20Pokr.%20wielofunkc..jpg[/img]  Pokrętło wielofunkcyjne.
Obrót: wybieranie poleceń i pozycji z menu; Naciśnięcie: zatwierdzenie wyboru (OK)

7. [img height=27 width=51]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/7%20Menu%20info.jpg[/img] 
Menu informacyjne

8. [img height=27 width=76]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/8%20Menu%20d%C5%BAwi%C4%99ku.jpg[/img]  Menu dźwięku

9. [img height=30 width=73]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/9%20Przyciski%20numeryczne.jpg[/img]  Przyciski numeryczne

10. [img height=34 width=45]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/10%20Instr.%20nawigac..jpg[/img]    Powtórzenie instrukcji nawigacyjnych

11. [img height=36 width=35]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/11%20Adres%20dom.jpg[/img]  Wywołanie adresu domowego

12. [img height=29 width=34]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/12%20Komp.%20pok%C5%82adowy.jpg[/img]  Komputer pokładowy

13. [img height=23 width=89]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/13%20Menu%20ustawie%C5%84.jpg[/img]  Menu ustawień, w zależności od wybranej funkcji

14. [Obrazek: 14%20Prze%C5%82.%20wielopoz..jpg]  Przełącznik wielopozycyjny z przyciskami wyszukiwania

15. [img height=28 width=35]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/15%20Info%20dla%20kierowc%C3%B3w.jpg[/img] Informacje dla kierowcĂłw

16. [img height=27 width=71]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/16%20Prze%C5%82.%20radio_CD.jpg[/img]  Przełączanie między menu Radio a CD

17. [Obrazek: 3_17%20Szczelina%20p%C5%82yty.jpg]  Szczelina nawigacyjnej płyty DVD lub CD

18. [img height=41 width=44]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/18%20Przycisk%20wys.%20p%C5%82yty%20navi.jpg[/img]  Wysunięcie nawigacyjnej płyty DVD lub CD

19. [Obrazek: 19_27%20Wej.%20s%C5%82uchawkowe.jpg]  Wyjście słuchawkowe - lewe

20. [img height=31 width=71]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/20_26%20-%20Regulacja%20g%C5%82o%C5%9Bno%C5%9Bci.jpg[/img]Regulacja poziomu głośności (wyjście słuchawkowe - lewe)

21. [img height=27 width=48]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/21%20-%20wyszukiwanie%20w%20d%C3%B3%C5%82.jpg[/img] Radio: wyszukiwanie od góry w dół; CD/MP3: przejście do początku poprzedniej ścieżki

22. [img height=28 width=82]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/22%20-%20Typ%20odb..jpg[/img]  Tryb radioodbiornika

23. [img height=46 width=84]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/23%20-%20TA%20w%C5%82_wy%C5%82.jpg[/img]  System Twin Audio - włączanie i wyłączanie

24. [img height=35 width=46]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/24%20Tryb%20CD.jpg[/img]  Tryb CD

25. [img height=35 width=50]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/25%20Wyszukiwanie%20w%20g%C3%B3r%C4%99.jpg[/img]  Radio: wyszukiwanie od dołu do góry; CD/MP3: przejście do początku następnej ścieżki

26. [img height=28 width=64]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/20_26%20-%20Regulacja%20g%C5%82o%C5%9Bno%C5%9Bci.jpg[/img]  Regulacja poziomu głośności (wyjście słuchawkowe - prawe)

27. [Obrazek: 19_27%20Wej.%20s%C5%82uchawkowe.jpg]  Wyjście słuchawkowe - prawe


Elementy sterowania z kierownicy - funkcje multimedialne:

Lewa strona:                           

[img height=84 width=131]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Kierownica%20-%20lewy%20przycisk%20ster..jpg[/img]             

Prawa strona:

[img height=83 width=129]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Kierownica%20-%20prawy%20przycisk%20ster..jpg[/img]

[img height=27 width=61]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Lewa%20rolka%20ster.%20na%20kierownicy.jpg[/img]  Lewa rolka.
Obrót: przesunięcie kursora - wybór pozycji MENU na wyświetlaczu; Naciśnięcie: Zatwierdzenie wyboru

[Obrazek: Przycisk%20zm.%20stacji%20radiowej%20-%2...ownicy.jpg]  Górny przycisk:
Radio: przycisk zmiany stacji radiowej; CD: ponowne rozpoczęcie odtwarzania płyty CD; MP3: przejście do następnego albumu; Mobile Phone Portal: włączenie funkcji rozpoznawania mowy     

[Obrazek: Przycisk%20zm.%20trybu%20radio_CD%20-%20...ownicy.jpg] Dolny przycisk:
Przełączanie między trybem radioodbiornika a trybem odtwarzacza CD; Mobile Phone Portal: Przyjmowanie lub kończenie połączenia

[img height=23 width=58]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Prawa%20rolka%20poziom%20g%C5%82o%C5%9Bno%C5%9Bci%20-%20ster.%20na%20kierownicy.jpg[/img]  Prawa rolka:
Regulacja poziomu głośności        

  [img height=45 width=26]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Przycisk%20wyszukiwania%20d%C3%B3%C5%82_g%C3%B3ra%20-%20ster.%20na%20kierownicy.jpg[/img]  Górny przycisk: Radio:
wyszukiwanie od góry do dołu; CD/MP3: przejście do początku poprzedniej ścieżki

  [img height=43 width=25]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Audio%20-%20ikony/Przycisk%20wyszukiwania%20g%C3%B3ra_d%C3%B3%C5%82%20-%20ster.%20na%20kierownicy.jpg[/img]  Dolny przycisk: Radio:
wyszukiwanie od dołu do góry; CD/MP3: przejście do początku następnej ścieżki
Odpowiedz
#7
Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja

I. Układ ogrzewania i wentylacji

[img height=150 width=190]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Uk%C5%82ad%20ogrzewania%20i%20wentylacji.jpg[/img]

Obejmuje elementy sterujące:

■ Rozdział powietrza
■ Regulacji temperatury
■ Prędkość dmuchawy

Rozdział powietrza (pokrętło z lewej strony):

[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20g%C3...kabiny.jpg]  na górną i dolną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20doln...kabiny.jpg] na górną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...ednich.jpg] na szybę przednią i szyby w drzwiach przednich
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...kabiny.jpg] na szybę przednią, szyby drzwi przednich i dolną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20%20d...kabiny.jpg] na dolną część kabiny

Dostępne są także ustawienia pośrednie.

Regulacja temperatury (pokrętło środkowe):

Zakres czerwony = cieplej
Zakres niebieski = chłodniej

Ogrzewanie będzie w pełni efektywne dopiero po rozgrzaniu się silnika do temperatury roboczej.

Prędkość dmuchawy (pokrętło z prawej strony):

Zmiana ustawienia przełącznika prędkości dmuchawy umożliwia regulację siły nawiewu.

Usuwanie zaparowania oraz oblodzenia szyb:
■ Pokrętło rozdziału powietrza ustawić w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...ednich.jpg].
■ Pokrętło temperatury ustawić w położeniu najmocniejszego ogrzewania.
■ Pokrętło dmuchawy ustawić na najwyższą prędkość.
■ Włączyć ogrzewanie tylnej szyby [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg].
■ W razie potrzeby otworzyć boczne kratki nawiewu powietrza i skierować je na szyby boczne.
■ Aby jednocześnie włączyć ogrzewanie powietrza na poziomie stóp, ustawić pokrętło rozdziału powietrza w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...kabiny.jpg].


II. Klimatyzacja manualna

[img height=150 width=190]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Uk%C5%82ad%20Klimatyzacji%20manualnej.jpg[/img]

Stanowi uzupełnienie do układu ogrzewania i wentylacji, klimatyzacja zapewnia:

[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg]        Chłodzenie
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg]  Recyrkulacja powietrza


Chłodzenie
Funkcja ta jest obsługiwana za pomocą przycisku[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg] i jest dostępna tylko przy pracującym silniku i gdy włączona jest dmuchawa.
Układ klimatyzacji chłodzi i osusza powietrze w przypadku wzrostu temperatury na zewnątrz powyżej określonego poziomu. Z tego względu spod pojazdu mogą wyciekać krople wytrąconej wilgoci.
Jeśli chłodzenie lub osuszanie powietrza nie jest konieczne, należy wyłączyć układ chłodzenia w celu ograniczenia zużycia paliwa.

Recyrkulacja powietrza
Do jej obsługi służy przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg].

Ostrzeżenie: W trybie recyrkulacji wymiana powietrza jest ograniczona. W przypadku braku chłodzenia zwiększa się wilgotność powietrza, co może powodować zaparowanie szyb. Ze względu na stopniowo pogarszającą się jakość powietrza osoby przebywające we wnętrzu samochodu mogą odczuwać senność.

Pokrętło rozdziału powietrza ustawić w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...ednich.jpg] - Tryb recyrkulacji powietrza zostanie zdezaktywowany.

Tryb maksymalnej intensywności chłodzenia

Opuścić na chwilę szyby, aby umożliwić szybkie ujście gorącego powietrza.

■ Włączyć chłodzenie [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg]
■ Włączyć recyrkulację powietrza [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg]
■ Pokrętło rozdziału powietrza ustawić w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20doln...kabiny.jpg]

■ Pokrętło temperatury ustawić w położeniu najmocniejszego chłodzenia
■ Pokrętło dmuchawy ustawić na najwyższą prędkość
■ Otworzyć wszystkie kratki nawiewu powietrza.

Usuwanie zaparowania oraz oblodzenia szyb

■ Włączyć chłodzenie [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg]
■ Pokrętło rozdziału powietrza ustawić w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...ednich.jpg]
■ Pokrętło temperatury ustawić w położeniu najmocniejszego ogrzewania
■ Pokrętło dmuchawy ustawić na najwyższą prędkość
■ Włączyć ogrzewanie tylnej szyby [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg]
■ W razie potrzeby otworzyć boczne kratki nawiewu powietrza i skierować je na szyby boczne
■ Aby jednocześnie włączyć ogrzewanie powietrza na poziomie stóp, ustawić pokrętło rozdziału powietrza w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...kabiny.jpg].


III. Układ klimatyzacji automatycznej

[img height=150 width=190]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Uk%C5%82ad%20Klimatyzacji%20automatycznej.jpg[/img]

Obejmuje elementy sterujące:

- pokrętła

■ Rozdział powietrza (pokrętło po lewej stronie)
■ Regulacji temperatury (pokrętło środkowe)
■ Prędkość dmuchawy (pokrętło po prawej stronie)

- przyciski

[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg]        Chłodzenie
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg]  Recyrkulacja powietrza
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg]      Usuwanie zaparowania i oblodzenia
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg]        Ogrzewanie szyby tylnej

Nastawiona temperatura będzie automatycznie utrzymywana. W trybie pracy automatycznej dmuchawa samoczynnie reguluje przepływ powietrza.

Tryb pracy automatycznej

Ustawienia zapewniające optymalny komfort:

■ Ustawić pokrętło dmuchawy w położeniu A.
■ Ustawić pokrętło rozdziału powietrza w żądanym położeniu.
■ Nastawić temperaturę na żądany poziom.
■ Włączyć chłodzenie [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg].
■ Otworzyć wszystkie kratki nawiewu powietrza.

Rozdział powietrza

[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20g%C3...kabiny.jpg]  na górną i dolną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20doln...kabiny.jpg]  na górną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...ednich.jpg]  na szybę przednią i szyby w drzwiach przednich
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20szyb...kabiny.jpg]  na szybę przednią, szyby drzwi przednich i dolną część kabiny
[Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20%20d...kabiny.jpg]  na dolną część kabiny

Dostępne są także ustawienia pośrednie.

Nastawianie temperatury

Ustawić pokrętło regulacji temperatury w żądanym położeniu. Dostępne są także ustawienia pośrednie.
Temperaturę powinno się regulować tylko z niewielkim skokiem.
Położenia skrajne nie podlegają regulacji. Po wybraniu jednego z nich układ klimatyzacji działa odpowiednio w trybie chłodzenia lub ogrzewania z maksymalną wydajnością.
Ogrzewanie będzie w pełni efektywne dopiero po rozgrzaniu się silnika do temperatury roboczej.

Prędkość dmuchawy

W trybie pracy automatycznej A dmuchawa samoczynnie reguluje przepływ powietrza. W razie potrzeby można ręcznie zmienić ustawienie prędkości dmuchawy.

Chłodzenie

Funkcja ta jest obsługiwana za pomocą przycisku [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg] i jest dostępna tylko przy pracującym silniku i gdy włączona jest dmuchawa.
Układ klimatyzacji chłodzi i osusza powietrze w przypadku wzrostu temperatury na zewnątrz powyżej określonego poziomu. Z tego względu spod pojazdu mogą wyciekać krople wytrąconej wilgoci.
Jeśli chłodzenie lub osuszanie powietrza nie jest konieczne, należy wyłączyć układ chłodzenia w celu ograniczenia zużycia paliwa.

Recyrkulacja powietrza

Do obsługi recyrkulacji powietrza służy przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg].

Ostrzeżenie: W trybie recyrkulacji wymiana powietrza jest ograniczona. W przypadku braku chłodzenia zwiększa się wilgotność powietrza, co może powodować zaparowanie szyb. Ze względu na stopniowo pogarszającą się jakość powietrza osoby przebywające we wnętrzu samochodu mogą odczuwać senność.

Tryb maksymalnej intensywności chłodzenia

Opuścić na chwilę szyby, aby umożliwić szybkie ujście nagrzanego powietrza.
■ Włączyć chłodzenie [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg].
■ Pokrętło rozdziału powietrza ustawić w położeniu [Obrazek: Wska%C5%BAnik%20rozdz.%20pow.%20-%20doln...kabiny.jpg].
■ Pokrętłem regulacji temperatury nastawić wybraną temperaturę.
■ Ustawić pokrętło dmuchawy w położeniu A.
■ Otworzyć wszystkie kratki nawiewu powietrza.

Układ klimatyzacji automatycznej powoduje automatyczne schłodzenie wnętrza kabiny do wybranej temperatury, z maksymalną wydajnością chłodzenia.
Po ustawieniu pokrętła regulacji temperatury w położeniu maksymalnego chłodzenia, układ klimatyzacji będzie stale pracował z maksymalną mocą. Przy włączaniu klimatyzacji układ automatycznie przełącza się w tryb recyrkulacji powietrza.

Usuwanie zaparowania oraz oblodzenia szyb

■ Włączyć chłodzenie [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20klimat.%20manua...dzenie.jpg].
■ Nacisnąć przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg]: w położeniu A dmuchawa automatycznie przełącza się na maksymalną prędkość, a nawiew powietrza jest kierowany na szybę przednią.
■ Pokrętło temperatury ustawić w położeniu najmocniejszego ogrzewania.
■ Włączyć ogrzewanie tylnej szyby [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg].


IV. Elektroniczny układ sterowania klimatyzacji

[img height=150 width=190]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Uk%C5%82ad%20Klimatyzacji%20sterowanej%20elektronicznie.jpg[/img]

Obejmuje elementy sterujące:

- pokrętła

■ Rozdział powietrza (pokrętło po lewej stronie)
■ Regulacji temperatury (pokrętło środkowe)
■ Prędkość dmuchawy (pokrętło po prawej stronie)

- przyciski

[img height=21 width=66]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img]    Chłodzenie
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg]  Recyrkulacja powietrza
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg]      Usuwanie zaparowania i oblodzenia
[Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg]        Ogrzewanie szyby tylnej

Nastawiona temperatura będzie automatycznie utrzymywana. W trybie pracy automatycznej układ samoczynnie reguluje przepływ powietrza poprzez ustawianie dmuchawy i rozdziału powietrza.
Pracę układu można ręcznie dostosować, korzystając z elementów sterujących rozdziału powietrza i prędkości dmuchawy.

Aktualne ustawienia dla klimatyzacji sterowanej elektronicznie pokazywane są na dolnym pasku wyświetlacza informacyjnego (Info-Display). Zmieniane ustawienia są przez chwilę pokazywane na wyświetlaczu informacyjnym (Info-Display), zastępując aktualnie wyświetlane menu.

[img height=131 width=250]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_5.jpg[/img]

Elektroniczny układ sterowania klimatyzacji działa w pełni tylko przy pracującym silniku.
Aby zapewnić prawidłową pracę układu, nie należy zakrywać czujnika na desce rozdzielczej.

Tryb pracy automatycznej

Ustawienia zapewniające optymalny komfort:

■ Nacisnąć przycisk [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img].
■ Otworzyć wszystkie kratki nawiewu powietrza.
■ Klimatyzacja jest włączona.
■ Ustawić odpowiednią temperaturę.

Nastawianie temperatury

Temperaturę można ustawić na żądaną wartość przy pomocy lewego pokrętła na sterowniku klimatyzacji.
Temperaturę powinno się regulować tylko z niewielkim skokiem.
W razie ustawienia temperatury minimalnej, na wyświetlaczu pojawia się wskazanie Lo, a klimatyzacja sterowana elektronicznie pracuje z maksymalną mocą.
W razie ustawienia temperatury maksymalnej, na wyświetlaczu pojawia się wskazanie Hi, a klimatyzacja sterowana elektronicznie pracuje w trybie maksymalnego ogrzewania.

Prędkość dmuchawy

Prędkość dmuchawy można ustawić na żądaną wartość przy pomocy prawego pokrętła na sterowniku klimatyzacji. Wybrana prędkość dmuchawy jest oznaczona na wyświetlaczu symbolem [Obrazek: Symbol%20wentylatora.jpg] i cyfrą.
Klimatyzacja nie działa przy wyłączonej dmuchawie.
Przywracanie trybu pracy automatycznej: Nacisnąć przycisk [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img].

Usuwanie zaparowania oraz oblodzenia szyb

Nacisnąć przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg]. Spowoduje to wyświetlenie na ekranie symbolu [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg].
Ustawienia temperatury i rozdziału powietrza są wybierane automatycznie, a dmuchawa pracuje z dużą prędkością.
Przywracanie trybu pracy automatycznej: nacisnąć przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20zaparowania%20i...dzenia.jpg] lub [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img].
Włączyć ogrzewanie tylnej szyby [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82%C4%85cz.%20ogrzew.%20...0szyby.jpg].

Ustawienia ręczne dostępne w menu klimatyzacji

Ustawienia układu można zmieniać za pomocą środkowego pokrętła, przycisków na panelu sterowania i menu pokazywanego na wyświetlaczu.
W celu wywołania menu nacisnąć środkowe pokrętło. Spowoduje to wyświetlenie ekranu Klimatyzacja.
Zaznaczenie poszczególnych pozycji menu następuje poprzez obrócenie pokrętła, a ich wybór poprzez jego
naciśnięcie.

[img height=136 width=250]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_1.jpg[/img] 

W celu zamknięcia ekranu menu obrócić środkowe pokrętło tak, aby przejść do pozycji Wstecz (Powrót) lub Main (Główne) i wybrać tę pozycję.

Rozdział powietrza

Obrócić środkowe pokrętło. Spowoduje to wyświetlenie menu Nawiew (Rozdział powietrza) i dostępnych ustawień rozdziału powietrza.

Góra = na szybę przednią i szyby w drzwiach przednich
Środek = na kierowcę i pasażerów
Dół = na stopy

[img height=135 width=233]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_2.jpg[/img]

Menu Nawiew można wywołać także z menu Klimatyzacja
Powrót do trybu automatycznego rozdziału powietrza: wyłączyć odpowiednie ustawienie lub nacisnąć przycisk [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img].

Chłodzenie

W menu Klimatyzacja wybrać pozycję AC w celu włączenia lub wyłączenia chłodzenia.

[img height=136 width=250]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_1.jpg[/img]

Układ klimatyzacji chłodzi i osusza powietrze w przypadku wzrostu temperatury na zewnątrz powyżej określonego poziomu. Z tego względu spod pojazdu mogą wyciekać krople wytrąconej wilgoci.
Jeśli chłodzenie lub osuszanie powietrza nie jest potrzebne, należy wyłączyć układ chłodzenia w celu ograniczenia zużycia paliwa. Na wyświetlaczu pojawi się wskazanie Eco.

Regulacja prędkości dmuchawy w trybie pracy automatycznej

Ustawienie prędkości dmuchawy w trybie pracy automatycznej można zmienić.
Z menu Klimatyzacja wybrać pozycję Wentylacja auto (Automatyczna regulacja prędkości dmuchawy), a następnie wybrać żądane ustawienie regulacji.

[img height=132 width=250]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_3.jpg[/img]

Tryb ręcznej recyrkulacji powietrza
Do ręcznej obsługi recyrkulacji powietrza służy przycisk [Obrazek: Przycisk%20w%C5%82acz.%20aut.%20recyrkul.%20pow..jpg].

[img height=132 width=250]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/ECC_4.jpg[/img]

Ostrzeżenie: W trybie recyrkulacji wymiana powietrza jest ograniczona. W przypadku braku chłodzenia zwiększa się wilgotność powietrza, co może powodować zaparowanie szyb. Ze względu na stopniowo pogarszającą się jakość powietrza osoby przebywające we wnętrzu samochodu mogą odczuwać senność.

Korzystanie z układu klimatyzacji przy wyłączonym silniku

Po wyłączeniu zapłonu pozostała w układzie moc grzewcza bądź chłodząca może zostać użyta do klimatyzowania wnętrza kabiny samochodu.
Nacisnąć przycisk [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img] przy wyłączonym zapłonie. Na wyświetlaczu na krótko pojawi się napis Klimatyzacja postojowa wł. (Klimatyzacja przy wyłączonym silniku).

Z klimatyzacji postojowej można korzystać tylko przez określony czas. W celu wyłączenia klimatyzacji postojowej nacisnąć przycisk [img height=18 width=56]http://klubzafira.pl/forum/../plikownia/tut/Klima%20-%20ikony/Przycisk%20AUTO.jpg[/img].
Odpowiedz
#8
[Obrazek: Znaczenie-samochodowych-kontrolek.jpg]


Załączone pliki
.pdf   Znaczenie-samochodowych-kontrolek.pdf (Rozmiar: 427.26 KB / Pobrań: 201)
http://klubzafira.com/go/regulamin - zapoznaj się z regulaminem
http://klubzafira.com/go/szukaj - tu mozesz przeszukać forum
http://klubzafira.com/go/wykazkodow - tutaj znajdziesz kody błędów
http://klubzafira.com/go/vin - tutaj pomoĹźemy ci z VINem
http://klubzafira.com/go/instrukcja - instrukcja obsługi Opel Zafira

[Obrazek: klubzafirapl.jpg]

"Silence is the best reply to a fool"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości