na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {B} Elektryczne sterowanie szyb - usterki, diagnoza, naprawa, modyfikacje WhiteBoy 84 22 862 2016-Cze-09, 18:08
Ostatni post: Pszczyna
  {B} schematy elektryczne - linki :-) griszka 3 975 2015-Cze-30, 14:03
Ostatni post: Mietas
  {B} Nie działaja lusterka elektryczne Rafał japan 6 1 416 2015-Cze-25, 06:20
Ostatni post: Rafał japan
Ocena wątku:
  • 54 głosów - średnia: 2.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Zwarcie elektryczne - pożar
Własnie sie koledze na wyspach spaliła ZC, poliftowa. Też zawarcie za schowkiem

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Coś więcej wiesz odnośnie wyposażenia ? Bo właśnie czekam na odbiór ZC MY2018 .... i mnie trochę zmartwiłeś ..
Odpowiedz
No w mordę! Teraz dopiero skojarzyłem, że po jakimś roku użytkowania mojej ZC poleciał dymek z prawej kratki wentylacyjnej na desce rozdzielczej. W schowku dolnym żarówka oświetlenia jest właśnie pod tą kratką (jest bardziej na prawo niż w ZB) więc obwiniając ją za ten dymek odłączyłem jej zasilanie. Obserwuję też ostatnio, że załączenie wentylatora wewnętrznego znacznie obciąża alternator (a właściwie to stojąc na światłach i czując drgania od wentylatora wyłączyłem go i spadły obroty z 1000 na 750; trochę się zdziwiłem że dmuchawa aż tak obciąża układ elektryczny). Sprawdziłem dziś że bezpiecznik od tej dmuchawy to 40A. Jutro rozbieram schowek i zajmuję się tematem, choć moja ZC garażowana i nie bita, a o śmieciach/liściach czy starych filtrach nie ma mowy.
Odpowiedz
DD jak dojdziesz do wentylatora sprawdź na silniku jakiej jest mocy lub jaki prąd max może pobierać. Coś mi się wydaje że bezpiecznik będzie za duży w stosunku do max mocy wentylatora.
Kiedyś w audi były takie kwiatki że masowo przepalały się silniki wentylatora, okazało się że producent wkładał większe bezpieczniki bo klienci się skarżyli że wcześniej bezpieczniki często się przepalały - w audi przy przełączeniu nawiewu klapy chwilę blokowały przepływ dając do tego przegrzany silnik bo filtr kabinowy zabrudzony lub zalodzony zasys zimą i problem gotowy.

Teraz klapy w grupie vag przy przełączeniu nawiewu w klimatronicu uaktywniają bajpas na wentylatorze. I bezpiecznik jest dobrany prawidłowo.
Odpowiedz
Rozebrałem (częściowo) i tak:
1) Nie wyciągnąłem silnika dmuchawy i nie udało mi się odczytać jego parametrów (moc lub pobór prądu). Obwód dmuchawy zabezpieczony bezpiecznikiem 40A.
2) Obudowa dmuchawy pod silnikiem ma otwór pod samą ośką silnika więc ewentualna woda może spłynąć na dywanik. A środowisko pracy silnika dmuchawy jest chyba lekko wilgotne (powietrze zasysane z zewnątrz), bo na ośce silnika jest rdzawy nalot.
3) Rezystor dmuchawy jest całkiem inny niż w ZB, taki radiator z 48 prętami długości 3 cm (nie wiem jak wstawić zdjęcie, ale można wygooglować:  GM 135 032 01  ). Po jego rozebraniu: w środku płytka z układami i blaszka oporowa.
4) Nad filtrem przeciwpyłkowym zebrało się trochę kurzu przyklejonego do ścianek, możliwe jest zatem w aucie mniej zadbanym (z rzadziej wymienianym filtrem, użytkowanym w bardziej liściastym środowisku) zebranie się na filtrze pewnej ilości materiału palnego.
5) Dmuchawa u mnie chodzi leciutko, żadnych nadmiernych oporów mechanicznych.
6) Dymek z kratki o którym pisałem: nie wiem skąd się wziął, ale na wszelki wypadek żarówki schowka dolnego nie podłączam.
Reasumując: moim zdaniem jedyną przyczyną powstania pożaru w tym miejscu może być brak chłodzenia radiatora spowodowany totalnym zabrudzeniem/zalodowaceniem filtra przeciwpyłkowego plus zbyt duży bezpiecznik.
Odpowiedz
Ta spalona to nówka sztuka 2017, więc nie sądze, że filtr był zapchany. To są na prawdę jaja. Współczuje takim ludziom. Stres ładny. A co jeśli pożar by się zaczął w garażu w domu? Cała chałpa spalona.
Odpowiedz
(2017-Paż-23, 22:43)Kaliope napisał(a): Ta spalona to nówka sztuka 2017, więc nie sądze, że filtr był zapchany. To są na prawdę jaja. Współczuje takim ludziom. Stres ładny. A co jeśli pożar by się zaczął w garażu w domu? Cała chałpa spalona.
Miesiąc temu mój szwagier kupił ZC i nie wiem czy mu o tym mówić wink

Wiem, że parkuje pod blokiem i ma max ubezpieczenie. Powinno wystarczyć. Gorzej jeśli będzie to podczas jazdy.
Odpowiedz
Masakra z tym. 17 plate to zdaje się zarejestrowana między marcem a wrześniem 2017. Ładne jaja.

W mojej B zmieniony bezpiecznik na 25A działa bez zarzutu już spory czas, więc myślę ze w zb z klimatronikiem jest to optymalny bezpiecznik.
Odpowiedz
W końcu po chyba roku użytkowania przepalił się i 25A. Więc wylądował 30A i myślę, że ten już zostanie. W końcu takie są w wersjach EU i w astrach ( kto nie czytał moich wcześniejszych wywodów, to w skrócie w zafirach na UK fabrycznie jest 40A)

Natomiast po czasie Vauxhall zorientował się o tym co już dawno mówiłem, że wersje z klimatronikiem też się palą, tylko jest ich bardzo mało tutaj. I przyszedł list z prośbą o wizyte w ASO celem wykonania akcji naprawczej. W liście wyjaśnione jest, że postanowiono rozszerzyć akcje również na wersję z klimatronikiem bo jest mała szansa że one też się mogą palić i żeby umówić wizytę jak najszybciej oraz nie parkować blisko budynków ; -)
Po moich zabiegach raczej mi pożar nie grozi, ale co tam pojadę, niech dają nowy wentylator.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości