na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {Info} {B} M32 Skrzynia biegĂłw manualna - dyskusja, obsługa, naprawa, wymiana oleju Belfer 161 73 058 2018-Wrz-18, 13:09
Ostatni post: Belfer
  {B} Brak biegĂłw Edzka24 8 704 2018-Sie-07, 17:14
Ostatni post: rafael
  [TUT ZB] M32 - Regulacja mechanizmu zmiany biegĂłw przemeks 21 39 936 2017-Gru-08, 20:12
Ostatni post: wolf80
Ocena wątku:
  • 68 głosów - średnia: 2.97
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} M32 - Uszkodzenia skrzyni biegów (zdjęcia z własnych diagnoz)
#1
Mimo nowoczesnej konstrukcji, inżynierowie GM nie zapewnili skrzyniom M20 M32  niezawodności a powodem tego jest brak diagnozy oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat oleju (o czym już napisałem). Najczęstsze uszkodzenia, które występują w skrzyniach to uszkodzenia łożysk, kół 6, 5, 1 biegu, tulei sztywnej (piasty synchronizatora, przesuwka), tylnej obudowy, wałków, dyferencjału.

[Obrazek: 2570wle.jpg] [Obrazek: vo0jh5.jpg]
Uszkodzenie łożysk

  Awarie skrzyni biegów M20 i M32 zaczyna się najczęściej od łożysk. Powodem uszkodzenia łożyska – szczególnie podpierającego wałek atakujący w tylnej obudowie, może być:
- wada konstrukcyjna i źle dobrane obciążenia łożysk - brak diagnozy, wymiany, odpowiedniej ilości oleju - źle dobrany olej przekładniowy (testy a aparacie czterokulkowym, zdjęcie poniżej potwierdza test, pseudo oleju oplowskiego, takie łożyska wyciągam, zespawane wałeczki z korpusem)

[Obrazek: 14ujtc5.jpg] [Obrazek: 2mxo21.jpg]

- zbyt duży luz osiowy wałków w skrzyni (tzw. "pretensja" od 0,53 mm do 0,58 mm a nawet nacisku). Wymagana “pretensja”  jest osiągana na etapie produkcji, przy użyciu podkładek  “shimujących” pod  bieżnie łożyska  stożkowego w obudowie skrzyni biegów. Dziwi mnie , że moi klienci zakupują u mnie tylko łożyska a nie biorą podkładek “shimujących” mam wszystkie 31 grubości. Ponadto po wymianie łożyska dół i góra na wałku "wałek puchnie" należy zastosować cieńszą podkładkę lub grubszą jeśli łożyska innej firmy (różna grubość bieżni), Na oryginalnych łożyskach zobaczyć można napis “made in poland”, “made in franse”, “made in USA”  oby nie “made in Chaina”ale ja uważam, że nie o jakość tu chodzi tylko o wadę konstrukcyjną polegającą na doborze łożysk o zbyt małej powierzchni tocznej ( SNR francuskie powierzchnia toczna mniejsza niż Timken USA) a co za tym idzie niższej wytrzymałości zwłaszcza, że skrzynia ma przenosić obciążenia rzędu 320Nm (odpowiedź dla tych co czipują i zwiększają obciążenia ponad 400Nm.

Serwisy Alfa Romeo, Chevroleta, Fiata, Opla w naprawach gwarancyjnych stosują zamienniki np. łożyska firmy SNR “made in franse” o koronkach plastikowych, jeszcze mniejszej powierzchni tocznej (grubszych bieżniach) czyli niższej wytrzymałości na przenoszone obciążenie, temperatury.
      Mimo serwisowania tymi zamiennikami o złej jakości, Serwisy ASO nie zgłaszały zastrzeżeń co w konsekwencji zaowocowało pojawieniem się zamiennych łożysk już w nowych skrzyniach od 2010 roku !
​
Od łożysk dużych Timkena rozpoczynających wałki napadowe (na dole) są lepsze łożyska np. niemieckiej firmy FAG.

ďťż[Obrazek: sbht10.jpg] [Obrazek: 23k21k4.jpg]

Jak widać na zdjęciach łożyska uszkadzają się w różny sposób. Wszelkie szumienie w skrzyni to objaw problemów z łożyskami i sygnał, że trzeba czym prędzej wymienić łożyska. Jeśli łożysko rozpadnie się, dokona bardzo kosztownych uszkodzeń, czasem takich, które uniemożliwią naprawę skrzyni biegów za rozsądna cenę. Uszkodzone łożysko to zwiększająca się temperatura pracy. Temperatura jest przekazywana na współpracujące elementy i powoduje znaczne ich uszkodzenie.

[Obrazek: dw6ryx.jpg]
stopione koronki łożysk SNR , które na rynku w ASO są droższe od Timken

[Obrazek: 20rpv2f.jpg]
Jeśli oprócz szumienia/buczenia zaobserwujesz, że gałka zmiany biegów zaczyna drżeć w czasie jazdy lub dziwnie przesuwać się w przód i w tył oznacza, że powstały znaczne luzy na wałkach. To czerwone światło, które powinno Cię ostrzec i spowodować zakończenie jazdy, niezwłocznie zdjąć skrzyni biegów do naprawy.
„Jeśli chcesz uniknąć kolejnej naprawy to wymień w swojej skrzyni biegów wszystkie 8 łożysk”, to częsty slogan naciągaczy, nieuczciwych firm. W tej kwestii skrzynia biegów M20 i M32 nie toleruje kompromisów. „Nie daj się zwieść, że wymiana tylko uszkodzonego łożyska załatwi sprawę naprawy”, kolejny slogan z sieci, tak podlegają wymianie łożyska luźne lub w dobrym stanie gdy ich bieżnie maja ślady uszkodzeń, wżery, należy zawsze wymienić łożysko i bieżnie !
[Obrazek: x2851f.jpg][Obrazek: 2vv7039.jpg]
[Obrazek: 2hwe5bn.jpg] [Obrazek: wgpzq1.jpg]
Uszkodzenie tylnej obudowy zamykającej wałki

Około 50% awarii skrzyń biegów M32 i M20 wiąże się z uszkodzeniem tylnej obudowy. W większości przypadków uszkodzeniu ulega miejsce, w którym zamontowane jest łożysko podpierające wałek atakujący. Obrócenie bieżni łożyska w gnieździe najczęściej powoduje pęknięcie obudowy lub wyłamanie jej fragmentu.
Tego typu uszkodzenie można naprawić wyłącznie przez wymianę obudowy na nową. Nie ma możliwości naprawy tak uszkodzonej obudowy poprzez spawanie lub klejenie. Miejsce osadzenia łożyska jest precyzyjnie określone, natomiast jakakolwiek obróbka cieplna powoduje odkształcenia, które zaburzają precyzję montażu łożyska. Nawet przesunięcia rzędy dziesiątek milimetra spowodują brak osiowości pracy wałka. To szybki sposób na uszkodzenie pozostałych elementów w skrzyni biegów.
Można pokusić się też o wymianę obudowy na używaną. W tym przypadku należy mieć 100% pewności, że obudowa posiada nieuszkodzone gniazda do osadzania łożysk. Nieumiejętne wyjęcie bieżni łożyska może uszkodzić gniazdo. Bieżnię należy zawsze wymienić na nową ponieważ niedopuszczalne jest montowanie nowego łożyska na używaną bieżnię.
[Obrazek: 29xum50.jpg] [Obrazek: 25um7n9.jpg]
  Uszkodzenie dyferencjału, obudowy dyferencjału


[Obrazek: 2uiw1fn.jpg] [Obrazek: 10wr68x.jpg]
Uszkodzenia  kół zębatych

Uszkodzenia trybów w skrzyni biegów  typu M20 i M32 to dość częste awarie. Najbardziej narażone na uszkodzenia są koła 6, 5 i 1. biegu. Uszkodzenia tych biegów są wynikiem uszkodzeń łożysk bezpośrednio współpracujących z tymi biegami. Łożysko rozgrzewając się do wysokiej temperatury nagrzewa również elementy wokół siebie. Wysoka temperatura osłabia materiał z którego wykonane są zęby danego trybu powodując ich wyłamanie lub nawet starcie - szczególnie jest to widoczne na poniższym zdjęciu.
Wyłamujący się ząb powoduje najczęściej uszkodzenie innych zębów zarówno danego biegu lub innych biegów.
Wyłamania lub ukruszenia się zębów w trybach występują również w przypadku, gdy pojawiają się nadmierne luzy wzdłużne na wałkach. W tym momencie zęby stykają się ze sobą na swoich brzegach. Ponieważ ząb trybu obliczony jest na współpracę na określonej powierzchni, dlatego w momencie gdy zmniejsza się powierzchnia styku zębów zwiększa się obciążenie w miejscu ich styku. Przy dłuższej pracy na ograniczonej powierzchni najczęściej dochodzi do wyłamania zęba.
Kolejna przyczyna uszkodzeń trybów to zbyt mała ilość oleju w skrzyni. Stykające się ze sobą zęby przekładni z powodu tarcia wytwarzają ciepło. W momencie, gdy nie ma czynnika chłodzącego, jakim w skrzyni biegów jest olej, dochodzi do nadmiernego rozgrzania trybów i ich uszkodzenia.

[Obrazek: 2qtg80o.jpg][Obrazek: 2uiw1fn.jpg]

Naprawa kół zębatych polega na ich wymianie. Przy wymianie należy również wymienić elementy współpracujące z danymi kołami zębatymi, które noszą ślady uszkodzeń i zużycia. Istotne jest, aby koła danego biegu wymieniać parami. Nie wskazana jest wymiana tylko jednego koła danego biegu. Nie ma znaczenia czy koła są używane (sprawne technicznie) czy nowe - powinny być wymienione parami. W przypadku np. 5 biegu taka wymiana to dość kosztowny zabieg ponieważ jedno z kół wałka głównego sprzęgłowego pracuje również z kołem 3 biegu wałka napadowego. Uzasadnienie takiej operacji jest proste - koła w czasie pracy zużywają powierzchnie styczne zębów. W momencie gdy zostawiamy "stare" koło i wymieniamy tylko jedno koło danego biegu, nie będą dopasowane ze sobą zęby obu kół. Najczęściej wynikiem takiej operacji jest buczenie skrzyni po jej montażu.

[Obrazek: b88mcg.jpg]
Uszkodzenia tulei sztywnej (piasta synchronizatora, przesuwka) uszkodzona i nowa.

[Obrazek: e0nckn.jpg]
tuleja 5,6 bieg


[Obrazek: 2ihxg7m.jpg]

tuleja 1,2 bieg
[Obrazek: 2lp8xc.jpg]
Uszkodzenia wałków atakujących i sprzęgłowych
Niewłaściwa ilość oleju lub zły olej powoduje zwiększenie temperatury i jak na poniższym zdjęciu napuchniecie wałka.
[Obrazek: 2m7877c.jpg]
Pozostała część łożyska może spowodować wytarcie wałka (wałek do wymiany).

Uszkodzenia widełki zmiany biegów, najczęściej powodem jest mała ilość oleju przegrzanie skrzyni.

[Obrazek: 2enx56u.jpg]

Uszkodzenia mechanizmu różnicowego satelity, koła planetarne, specjalistyczne podkładki.

Wewnątrz mechanizmu różnicowego na uszkodzenia narażone są zęby satelity, a także obudowa, w której pracują satelity. Najczęstszym powodem uszkodzeń w mechanizmie różnicowym w skrzyni biegów M20 M32 jest nadmierny luz, który w fabryce regulowany jest specjalistycznymi podkładkami. W przypadku nadmiernego zużycia w miejscu styku satelity z obudową (pierwsze zdjęcie) powstaje podcięcie w obudowie. Podcięcie to jest nienaprawialne i wymaga wymiany mechanizmu różnicowego. Powstaje w ten sposób luz, który bezpośrednio wpływa na zęby satelity. Wpływa to bezpośrednio na nadmierne zużycie na zębach. Powoduje to dość głośny dźwięk, który można słyszeć w czasie jazdy.

[Obrazek: 25um7n9.jpg]
Pęknięcie satelity oraz zużyte łożysko (tarcie koła koronowego o obudowę ) skutkuje uszkodzeniem obudowy jak na powyższym zdjęciu.

Panowie i panie, aby wasze skrzynie nie wyglądały tak jak te na zdjęciach, zalecam obserwację :
    Jeżeli w Twoim aucie wystąpiły poniższe objawy, to należy szybko reagować:

 1) Hałas/ piski podczas jazdy przy włączeniu 5 i 6  na autostradzie, nasilają się 
      wraz  z naciśnięciem lub puszczeniem pedału gazu.
                                        Przyczyna: uszkodzone łożyska wału 5-6.
 2) Ruch dźwigni zmiany biegów po naciśnięciu / zwolnieniu sprzęgła na pierwszym 
      biegu.
                                      Przyczyna: uszkodzone łożyska wału 1-2.
 3) Problem z przełączaniem i dopinaniem biegów 3 i 4.
                                    Przyczyna: Uszkodzony synchronizator 3 i 4 lub koło zębate.
 4) Problem z wybieraniem pierwszego biegu na postoju.
                                    Przyczyna: usterka wybieraka 4/3 lub 1.
 5 Oporna zmiana biegów, ciężko wchodzą biegi szczególnie na zimnym silniku 
    haczyły biegi 2,3 ..."
                                  Przyczyna: usterka, źle wyregulowane linki, cięgna, podczas 
                                  zakładania skrzyni, zamontowane linki bez pozycji serwisowej
                                  (nastąpiła deregulacja).
                                  Zalecenie regulacja mechanizmu zmiany biegów (opisana na mojej 
                                  stronie w poddziale diagnoza naprawa regeneracja) !
   
      Szybko wychwycona usterka może być naprawiona taniej, koszty naprawy w pierwszej fazie są niskie, a później następnie drastycznie wzrastają .
    Często nie ma sensu zakup używanej skrzyni, która może się okazać gorsza niż twoja, ponieważ ryzyko jest zbyt duże.
     

ps. informacje z sieci i moje już czteroletnie doświadczenie po naprawie skrzyni, które stało się moim hobby, opinie o moim hobby na Favore link na mojej stronie ...
Odpowiedz
#2
A po jakim przebiegu następują awarie skrzyni? Czy warto wymieniać olej w manualnej skrzyni biegów , czy to zmniejsza awaryjność?
Bo obiegowa opinia jest , że w skrzyni oleju się nie wymienia.
Odpowiedz
#3
Witam, Ron, awarie skrzyni po jakich przebiegach naprawy miałem, najmniejszych jak pamietam: - 8 tys km Insignia Policyjna Szczecin pękł wałek satelit  mechanizmu różnicowego i przebił obudowę od strony sprzęgła zdjęcie poniżej, - Zafira C 1,6 32 tys km, - wczoraj naprawiałem skrzynie z Niemiec wł. z Kraśnika Astra H 1,6 Turbo przebieg 43 tys : łożyska 4 szt.,tuleje sztywne 1/2 i 5/6. Jak skrzynia hałasuje na biegach 1,2  5,6 lub 3,4 naprawa ok. od 500 do 1200 zł !
Nie powtarzaj nieprawdę jak wielu na forach a szczególnie "wymieniacze" z ASO, tu masz Post na temat Oleju, już kiedyś pisałem :
Zastosuj się do tych informacji bo trafisz do mnie ze skrzynia  Grin pozdr Mirosław

[Obrazek: 118mvpk.jpg]
Odpowiedz
#4
No to przy tak małych przebiegach, to albo skrzynia jest wadliwa, albo kierujący ją mocno nadużywa.
Ale ja chciałbym zapytać o olej tzn. jak często należy wymieniać olej w skrzyni twoim zdaniem. Bo taka informacja nie padła w twoich listach. Jakie jest twoje doświadczenie.
Ostatnio wymieniałem olej w skrzyni i była różnica pomiędzy olejem przepracowanym a nowym. Przede wszystkim w gęstości, nowy miał większą gęstość oraz w kolorze. Stary był ciemniejszy. Wymiana nastąpiła po 214 tys. przebiegu.
Odpowiedz
#5
Witaj Ron, jak nie pisałem, poniżej informacja z posty do którego link zamieściłem Tobie w poprzednim poście:

" Olej GM 1940004 ma sporo cynku, który absorbuje cząsteczki wody, FUCHS jest bez cynkowy. Ważne jest, aby tego typu czynniki nie powodowały znacznej degradacji właściwości oleju. Tu ciśnie się kolejny temat - konieczność wymiany oleju w skrzyni M32. GM dobrze wymienić po 50 - 60 tyś. FUCHS wytrzyma dłużej. Jednak ilość drobinek metalu tak samo wpływa na łożyska i zęby trybów w jednym jak i drugim oleju dlatego potraktujcie 60 tkm jako graniczny okres eksploatacji oleju w tej skrzyni. "

Ponadto, olej przekładniowy stojący na półce w klimatyzowanym pomieszczeniu podlega utylizacji po 5 latach, to zalecenia producenta. To jak nazywa się olej w skrzyni po 3-5 latach eksploatacji. Wymieniłeś olej po 214 tys to już powinna być trzecia wymiana.

Informacje z mojej strony :

"Czas - olej po wlaniu do skrzyni po 4-5 latach traci większość swoich parametrów, właściwości - o tym powie Ci każdy producent oleju.
          Jeśli chodzi o parametry oleju to nie powinno się do niej wlewać oleju o lepkości 75W90, szczególnie bardzo popularnego Mobila SHC , mimo że to dobry olej.
          Olejem, który polecam klientom (po lekturze testu 4 kulek dla zainteresowanych na e-maila) szczególnie do M20/M32/M40 i F40 to: Fuchs Sintofluid 75W80 API GL5 lub Tutela Matrix, Car Technyx 75W80,85 . "

pozdr Mirosław

Odpowiedz
#6
Ja wlałem typowy olej do opla czyli GM, dodatkowo dodałem ceramizera do skrzyń biegów. Skrzynia zachowywała się poprawnie, nie było objawów zużycia. Niemniej uważałem , że po takim przebiegu należy olej wymienić i nieco zregenerować tryby. Na pewno są już nieco zużyte. Czy masz jakiekolwiek doświadczenie z produktem ceramizer?
Odpowiedz
#7
Niestety tak już będzie, że w tych samochodach łożyska będą dość często do wymiany. Taniej wyjdzie wymieniając na dobre i żeby to robił fachowiec, bo przynajmniej jest gwarancja, ze nic się źle nie zamontowało razz Jak ktoś jest z okolic Wro/Świdnica itp. To warto się przejechać do Wałbrzycha do tych ludzi z asbim.pl
Odpowiedz
#8
Niestety w tt nie da się ostatniego postu odczytać....
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości