na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {Info} Opony Zimowe 205/55R16 91T NOKIAN WR D3 celius 16 1 836 2018-Sty-06, 18:43
Ostatni post: Mucha
  Gdzie warto kupować teraz opony? Kkrzysztof 10 982 2017-Lis-27, 11:53
Ostatni post: QRZOL
  Test Opon Całorocznych :) w tym Michelin CrossCline violator 13 4 077 2016-Mar-16, 09:02
Ostatni post: Neddal
Ocena wątku:
  • 42 głosów - średnia: 2.38
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opony letnie, zimowe i całoroczne
#1
Opony letnie [sup]8[/sup]

Opony letnie wykonane są z twardszej mieszanki gumy, dzięki temu są one bardziej odporne na zdzieranie. W okresie letnim dają lepszą kontrolę nad pojazdem i krótszą drogę hamowania dzięki większej powierzchni styku bieżnika z podłożem. Bieżnik opony letniej jest bardziej ukierunkowany w stronę obrotu koła co zmniejsza ich hałas w czasie jazdy.

Opony zimowe [sup]9[/sup]

Opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki gumy i dzięki temu w niskich temperaturach są one mniej podatne na ślizganie. Rzeźba bieżnika takich opon charakteryzuje się dużymi blokami w strefie barkowej i dużą ilością odpowiednio ukształtowanych nacięć lamelkowych, których obecność znacznie poprawia kierowalność, przyśpieszanie i hamowanie. Zaletą kierunkowych opon zimowych jest układ rowków zapewniający dobre odprowadzenie wody.

Opony całoroczne (wielosezonowe, uniwersalne)[sup] 1[/sup]

Są hybrydą opon letnich i zimowych. Dzięki zastosowaniu w jednej oponie rozwiązań charakterystycznych dla tych obu typów, uzyskano produkt, który można użytkować przez cały rok. Warto jednak wiedzieć, że opony uniwersalne powstały na bazie kompromisów, gdyż nie istnieje sposób, by jednocześnie cieszyć się najwyższymi parametrami, charakterystycznymi dla dedykowanych opon letnich i zimowych.Opony całoroczne (wielosezonowe, uniwersalne) są hybrydą opon letnich i zimowych. Dzięki zastosowaniu w jednej oponie rozwiązań charakterystycznych dla tych obu typów, uzyskano produkt, który można użytkować przez cały rok. Warto jednak wiedzieć, że opony uniwersalne powstały na bazie kompromisów, gdyż nie istnieje sposób, by jednocześnie cieszyć się najwyższymi parametrami, charakterystycznymi dla dedykowanych opon letnich i zimowych.

Różnice między oponami letnimi i uniwersalnymi[sup] 2[/sup]

Zasadnicze odmienności między oponami letnimi i całorocznymi tkwią w ich budowie, kształcie i składzie mieszanki gumowej, użytej w procesie produkcyjnym.Opony całoroczne posiadają więcej lamelek, niż opony letnie. Wynika to z faktu, że model uniwersalny musi zapewniać dobrą przyczepność na śniegu, czego nie wymaga się od opon letnich. Rozwiązania dedykowane do użytku latem mają mniej nacięć, ponieważ samochody poruszają się po mokrej lub suchej nawierzchni, na których gęste lamele pogarszają hamowanie (opona jest zbyt miękka). Zarówno w modelach opon letnich jak i uniwersalnych stosuje się te same typy bieżników: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe.Kierunkowe opony całoroczne posiadają strefowy podział funkcyjny bieżnika. Część barkowa ma mniej nacięć i odpowiada warunkom letnim, zaś jego centrum ma ich więcej, co sprawdza się zimą. W przypadku asymetrycznych opon uniwersalnych bieżnik posiada zazwyczaj funkcyjne strony - letnią i zimową. Cechy letnie bieżnika występują najczęściej na stronie widocznej z zewnątrz - outside.Opony całoroczne wykonuje się z mieszanki gumowej, która ma zapewniać dobre osiągi zarówno w czasie lata jak i zimy. Opony letnie zaś produkowane są z mieszanki, która sprawdza się wyłącznie w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że gdy opony letnie użytkowane w bardzo upalne dni mają znakomite osiągi, to modele całoroczne nie mogą w żaden sposób im dorównać - to wynik kompromisu, jaki jest konieczny w przypadku tego typu rozwiązań. Kontur opony wyznacza powierzchnię jej styku z podłożem, ma więc istotne znaczenie dla przyczepności. Opony letnie mają okrągły kontur (obrys bieżnika), co obniża opony toczenia i zapewnia przyczepność. Kontur opony uniwersalnej kształtem przypomina kwadrat, jest masywniejszy, co upodabnia go do opon zimowych. Mocne barki opon całorocznych sprawdzają się zimą, latem jednak powodują szybsze ścieranie bieżnika i zwiększają zapotrzebowanie pojazdu na paliwo (wyższe opory toczenia).

Oznaczenia opon letnich i całorocznych [sup]3[/sup]

Opony uniwersalne posiadają rozmaite skróty, czy symbole, informujące o ich przeznaczeniu. Modele uniwersalne dostępne na rynku amerykańskim znakowane są skrótem M+S (mud and snow - błoto i śnieg). W Europie opony wielosezonowe, ze względu na mroźne i śnieżne zimy, bardziej przypominają modele typowo zimowe i posiadają oznaczenie w postaci trzech szczytów z płatkiem śniegu. Obok piktogramu często spotkać można napis All Season. Część producentów stosuje autorskie oznakowania dla opon całorocznych, dzięki którym wiadomo, że można z nich korzystać na przestrzeni wszystkich 12 miesięcy.

Testy opon [sup]4[/sup]

Zgodnie z testami ADAC, czy AutoBild opony całoroczne porównuje się najczęściej z modelami zimowymi. Wyniki testów jednoznacznie wskazują, że dobre opony sezonowe radzą sobie w badaniach nieporównywalnie lepiej, niż uniwersalne. Jednocześnie warto wiedzieć, że dobre opony wielosezonowe uzyskują lepsze oceny, niż najtańsze modele sezonowe np. produkowane w Chinach.W przypadku testów porównawczych dla opon całorocznych i letnich, model sezonowy znakomicie radzi sobie na suchym podłożu w kategoriach hamowania oraz prowadzenia. Opony wielosezonowe wypadają w testach na suchym podłożu dużo gorzej, ponieważ mają nieadekwatną do warunków rzeźbę bieżnika i wykonane są z innej mieszanki gumowej.Zauważa się, że w testach wiele opon całorocznych dobrze radzi sobie na mokrym podłożu, szczególnie w zakresie odporności na zjawisko aquaplaningu. Mogą one również ogólnie wypadać lepiej, niż tanie opony sezonowe, mimo konieczności poniesienia wielu kompromisów.

Plusy opon całorocznych [sup]5

[/sup]
Najważniejszą zaletą opon wielosezonowych jest ich uniwersalność - zapewniają one zrównoważone osiągi zarówno latem jak i zimą. Warto pamiętać, że dzięki nim kierowca nie będzie zaskoczony nagłym powrotem zimy wiosną, co zapewnia bezpieczeństwo jazdy.Opony uniwersalne opracowane zostały z myślą o użytku całorocznym - oszczędza to czas i pieniądze związane z koniecznością sezonowej wymiany oraz wizytami w serwisie. Producenci uczulają jednak, by nie zapominać o regularnym wyważaniu kół.Przyjmuje się, że komplet wysokiej jakości opon całorocznych to pewniejsza inwestycja, niż zakupienie dwóch kompletów tanich opon sezonowych. Nabycie opon uniwersalnych jest dobrym pomysłem, gdy kierowca porusza się głównie w warunkach miejskich i preferuje zrównoważony styl prowadzenia. W mieście rzadko warunki drogowe bywają szczególnie ciężkie, a niskie przebiegi w połączeniu z zachowawczą jazdą dodatkowo wydłużają żywotność opon całorocznych. Bezpieczniej jest korzystać przez 5 lat z opon całorocznych, niż przez 10 lat z dwóch koletów niskiej jakości opon sezonowych.

Plusy opon letnich [sup]6[/sup]

Opony letnie w porównaniu z całorocznymi odznaczają się znakomitymi osiągami - to ich największa zaleta. Poza tym opony letnie dedykowane są do konkretnej pory roku, w której kierowca spotyka się z określonymi warunkami - łatwiej więc tak dobrać budowę i mieszankę, by parametry były wysokie.Jeśli zestawi się wyniki jazdy na suchym lub mokrym podłożu samochodami wyposażonymi w najlepsze opony letnie i całoroczne, to modele letnie osiągają nieporównywalnie lepsze oceny. Opony letnie, dzięki swojej dedykowanej budowie oraz składowi mieszanki gumowej, dużo lepiej radzą sobie podczas hamowania, zapewniają lepszą kierowalność i akustyczny komfort jazdy, obniżają także opory toczenia, w związku z tym mniejszy jest pobór paliwa.Opony letnie, ze względu na sezonowy charakter, zużywają się wolniej - opony całoroczne szczególnie latem szybciej ulegają zniszczeniu. Warto również pamiętać o tym, że koszt zakupu w tej samej klasie i u jednego producenta opon całorocznych jest dużo wyższy, niż opon sezonowych.Właściciele samochodów wyższej klasy o dużej pojemności silnika powinni wiedzieć, że wymaganiom ich pojazdów mogą sprostać wyłącznie opony sezonowe.

Dokonaj wyboru [sup]7

[/sup]Wybierz opony letnie, jeśli:
- roczne przebiegi Twojego samochodu są wyższe, niż 5-6 tysięcy kilometrów
- poruszasz się głównie na trasach poza miastem lub w trybie mieszanym (miasto – trasa)
- chcesz zapewnić sobie i pasażerom maksymalne bezpieczeństwo
- waĹźny jest dla Ciebie komfort akustyczny jazdy
- chcesz zainwestować w opony, które ograniczają zapotrzebowanie samochodu na paliwo
- potrzebujesz wytrzymałych opon
- lubisz sportową, dynamiczna jazdę

Wybierz opony całoroczne, jeśli:
- jeździsz cały rok na oponach letnich lub zimowych
- roczne przebiegi Twojego samochodu są niższe, niż 5-6 tysięcy kilometrów
- poruszasz się głównie w warunkach miejskich
- preferujesz zachowawczy styl jazdy[glow=red,2,300]

Źródło: [sup]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7[/sup] - www.opony.com.pl

Źródło: [sup]8,9[/sup] - motofinanse.pl[/glow]


Wielkie podziękowania dla kolegi krasnal za zebranie materiałów.
Odpowiedz
#2
ADAC: najlepsze letnie opony 2012

Ogumienie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli bieżnik na twoich oponach zużył się do wysokości znaczników, albo komplet ma więcej niż pięć, lat należy odwiedzić sklep oponiarski. Firm produkujących ogumienie i ich modeli jest tak wiele, że kupując trzeba zdać się na poradę pracownika sklepu lub testy przeprowadzane przez uznane instytucje. Najbardziej poważaną w Europie jest niemiecki automobilklub ADAC. Oto wyniki tegorocznego testu.

Zanim zmienisz opony

165/70 R14 T

Jak zwykle niemieccy eksperci wzięli pod lupę opony w różnych rozmiarach. Najmniejszy z nich – 165/70 R14 – często możemy znaleźć w samochodach miejskich i starszych autach kompaktowych. W gronie piętnastu opon testowanych w tym rozmiarze tylko jedna zasłużyła na zdecydowanie negatywną notę. To najtańsza spośród testowanych opona - Infiniti Inf-030, której braki szczególnie skutecznie obnaża jazda po mokrej nawierzchni. Po przeciwnej stronie skali znalazło się pięć opon, które zasłużyły na rekomendację Niemców. Króluje ogumienie „ekologiczne”, czyli zaprojektowane ze szczególnym naciskiem na ograniczenie spalania. W teście najlepiej spisały się opony Continental ContiEcoContact 5. Pod względem prowadzenia na suchej i mokrej nawierzchni cała piątka spisuje się podobnie. Ogumienie firmy Continental dystansuje jednak konkurencję w kwestii ekonomiki jazdy.
Drugie miejsce wśród opon w rozmiarze 154/70 R14 zajęły Michelin Energy Saver. Pierwszą trójkę zamykają Pirelli Cinturato P1, a na dalszych pozycjach uplasowały się Apollo Amazer 3G Maxx oraz Barum Brillantis 2. Warto zwrócić uwagę na dwie ostatnie propozycje ze stawki polecanych przez ADAC opon. Ich producentom udało się połączyć niską cenę z wysoką jakością. Dla wielu nowością są opony marki Apollo. Ten indyjski producent jest właścicielem holenderskiej marki Vredestein. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości otworzy fabrykę w Polsce. Póki co trudno jednak znaleźć je w jakimkolwiek krajowym sklepie.
Jako zadowalające niemieccy testerzy określili dziewięć spośród testowanych opon. W tym gronie, w kolejności od lepszych do gorszych znalazły się: Goodyear DuraGrip, Fulda EcoControl, Yokohama BluEarth, Dunlop SP Streetresponse, Hankook Kinergy Eco K425, Kumho Solus KH17, Firestone Multihawk, Semperit Comfort-Life 2, GT-Radial Champiro Eco. Jeśli jednak szukasz opon, które zapewnią jak najlepsze możliwości jezdne, warto zainwestować w ogumienie Yokohamy. Japońskie „kapcie” zapewniają najlepsze trzymanie na suchym i mokrym asfalcie. Nie ograniczają jednak spalania tak, jak niektóre spośród „ekologicznych” propozycji.

205/55 R16 V
Popularny wśród aut segmentu D i samochodów kompaktowych rozmiar reprezentowany jest przez szerokie grono producentów ogumienia. Tu nie ma niespodzianek; wśród najlepszych, zdaniem ADAC, znalazły się wyłącznie te produkowane przez znane firmy. Zwycięzcą w tej kategorii jest Continental ContiPremiumContact 5. jest w ścisłej czołówce pod względem pewności prowadzenia na suchym i mokrym asfalcie, a dodatkowo bryluje w dziedzinie oszczędności. Wśród opon, które zostały przez Niemców dobrze ocenione, znalazły się także: Goodyear OptiGrip, Dunlop SP Sport Fastresponse, Bridgestone Turanza T001 oraz Semperit Speed-Life. Te ostatnie stanowią jedną z najtańszych propozycji spośród modeli testowanych przez ADAC.
Aż dziesięć opon w rozmiarze 205/55 R16 zasłużyło w oczach niemieckich ekspertów zasłużyło na miano zadowalających. W tym gronie, w kolejności od lepszych do gorszych, znalazły się: Pirelli Cinturato P7, Yokohama C.drive 2, C Formula, Uniroyal RainExpert, Hankook Kinergy Eco K425, Maloya Lugano, Fulda EcoControl HP, Nokian V, Nexen N8000 i Kumho Ecsta HM (KH31).
Warto jednak porównać te wyniki z testem ADAC przeprowadzonym w 2011 r. Opony firm Maloya i Nokian, które w tym roku wypadły słabo, w 2011 r. w rozmiarze 195/65 R15 były w ścisłej czołówce.

215/65 R 16 H – opony do SUV-ów


Specjaliści niemieckiego automobilklubu sprawdzili również siedem opon do SUV-ów. Ich zdaniem, kupując ogumienie do przedstawiciela tego coraz bardziej popularnego segmentu, najlepiej zainwestować w opony Continental Cross Contact UHP. Tylko ten model oraz charakteryzujące się podobną ceną Pirelli Scorpion Verde zostały określone jako dobre. Do grupy opon zadowalających zaliczono modele: Goodyear EfficientGrip SUV 4x4, Vredestein Sportrac 3, Hankook Dynapro HP, oraz Bridgestone Dueler HP Sport. Wyraźnie słabą notę otrzymały opony Sava Intensa SUV. Z całej stawki najlepsze właściwości trakcyjne oferuje ogumienie Vredestein.

Testy opon przeprowadzanych przez ADAC od lat budzą skrajne emocje. Wielu kierowców traktuje je jak przewodnik, bez którego łatwo przepłacić za opony wyróżniające się jedynie znaną marką. Są jednak i tacy, którzy zarzucają niemieckiemu automobilklubowi stronniczość przy doborze opon do testów. W pewnym stopniu wątpliwości kupujących ogumienie rozwieje nowa unijna regulacja, w myśl której od listopada 2012 r. każda opona będzie oznaczona naklejką informującą o jej własnościach. Nim jednak wejdzie w życie obowiązek etykietowania opon, testy pozostają pewniejszym źródłem wiedzy, niż rekomendacje pracownika serwisu wulkanizacyjnego.


Źródło: ADAC
Odpowiedz
#3
http://moto.wp.pl/kat,106078,title,Etyki...omosc.html
Odpowiedz
#4
Spoko dzięki za bardzo dużo informacji, przyda się na pewno smile Zastanawiam się czy kupić opony bieznikowe albo całoroczne i chyba zdecyduję się na te drugie.
______________________
        LINK: pugo.pl
Odpowiedz
#5
(2012-Lut-11, 23:41)JaGoDkA link napisał(a):Modele uniwersalne dostępne na rynku amerykańskim znakowane są skrĂłtem M+S (mud and snow - błoto i śnieg)
U nas takie oznaczenie mają opony zimowe. Dla osób ze słabą znajomością języka angielskiego oznaczenia M+S było tłumaczone (dla łatwiejszego zapamiętania jako "Maras + Snieg"  wink
Odpowiedz
#6
Tak dla przypomnienia smile

Różnice między oponami letnią a zimową widać już na pierwszy rzut oka i dotyczą one kształtu bieżnika. Ogumienie letnie jest konstruowane w taki sposób, żeby miało jak największą liczbę płaskich klocków. To niezwykle ważne, bowiem na suchym asfalcie – czyli w warunkach najczęściej występujących wiosną i latem – zapewniają one maksymalny poziom przyczepności. Dodatkowo zarówno szerokość, jak i głębokość rowków nie są zbyt duże, a liczba lamelek jest zaledwie śladowa.

W przypadku zimówki priorytety są całkowicie inne. Konstruktorzy dbają o szerokie i głębokie rowki. Po co? W ten sposób chcą umożliwić oponie  szybkie odprowadzenie dużej ilości błota pośniegowego i wody. Kluczem do sukcesu są także masywne klocki, poprzecinane gęsto usianymi lamelkami. Niewielkie kieszonki na powierzchni opony mają bardzo łatwe zadanie. Zapewniają przyczepność m.in. podczas jazdy po lodzie. Dodatkowo z taką samą łatwością nabierają śnieg, co się go pozbywają.

Nawet 80 stopni Celsjusza – taka jest temperatura pracy opony letniej!

Właściwy kształt bieżnika nie jest jedynym wskaźnikiem, który musi wziąć pod uwagę producent motoryzacyjny podczas projektowania opony. Ogromne znaczenie ma także rodzaj użytego materiału. Ogumienie letnie wykonuje się z twardej mieszanki gumy. Dzięki temu  m.in. lepiej znosi upały. Przeciążenia termiczne są naprawdę duże! Gdy na zewnątrz jest około 30 stopni Celsjusza, spokojnie można założyć, że na oponę podczas jazdy oddziałuje nawet półtorakrotnie wyższa temperatura. Latem twarda mieszanka gumy nie tylko się nie topi, lecz także zachowuje wyższą sztywność. A to przekłada się na lepsze prowadzenie i poprawioną stateczność karoserii.

W przypadku ogumienia zimowego producenci stosują  bardziej miękką mieszankę. Żeby uzyskać lepszy efekt, uzupełniają ją krzemionką. Inny skład gumy jest w głównej mierze podyktowany całkowicie innymi  temperaturami pracy. Zimówki muszą znosić mrozy dochodzące do kilkudziesięciu stopni. Nawet w tak niekorzystnych warunkach powinny pozostać elastyczne i plastyczne, przez co możliwa jest prawidłowa praca lamelek. Użycie miękkiej gumy powoduje, że auto całkowicie inaczej zachowuje się na drodze. W temperaturach na plusie sprawia wrażenie bujającego się, w czasie mrozów efekt stopniowo jest redukowany.

Różnice między oponami letnimi a zimowymi są naprawdę ogromne. Oba typy ogumienia sprawdzają się w skrajnie różnych warunkach, mimo wszystko mają to samo zadanie. Ich celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa! Omówienie rozbieżności między ogumieniem letnim a zimowym prowadzi do jeszcze jednego wniosku. Skala różnic jest na tyle duża, że pod znakiem zapytania stawia sens zakupu opon uniwersalnych. Te są tylko kompromisem i lepiej, żeby kierowca nie musiał boleśnie przekonać się o tym, jak bardzo znaczącym.

źródło: Onet, foto: Onet
Odpowiedz
#7
Dobra można pisać takie teksty itp a tak szczerze testował ktoś z was wszystkie rodzaje opon ? Zastanawiam się nad zakupem całorocznych , tansze rozwiązanie w koncu, ale jak to z nimi jest nie lepiej mieć poprostu po komplecie na wiosne i zime?
_____________________
        LINK: www.KlubZAFIRA.pl
Odpowiedz
#8
Oczywiście że lepiej mieć 2 osobne komplety, jeszcze się taki nie urodził co by wymyślił tak optymalną mieszankę gumy która dobrze by się spisywała na asfalcie nagrzanym do 50 stopni jak i w temp. ujemnych.
Odpowiedz
#9
(2015-Gru-04, 11:12)Bamber link napisał(a):Oczywiście Ĺźe lepiej mieć 2 osobne komplety, jeszcze się taki nie urodził co by wymyślił tak optymalną mieszankę gumy ktĂłra dobrze by się spisywała na asfalcie nagrzanym do 50 stopni jak i w temp. ujemnych.

Już wymyślili wink ,klimat w Polsce niestety tak się zmienił (zim praktycznie nie ma ) ze opony całoroczne klasy premium lub letnie z homologacja zimowych (Michelin)zimą sprawują już się dobrze. Wiadomo zimowe na śniegu i w górach  będą lepsze no ale w większości rejonów polski zima to mamy bardziej błoto pośniegowe.Poz

[Obrazek: WP_20151211_00_10_18_Pro.jpg]
[Obrazek: WP_20151211_00_10_59_Pro.jpg]
[Obrazek: WP_20151211_00_11_37_Pro.jpg]
Odpowiedz
#10
(2015-Gru-11, 01:37)violator link napisał(a):Wiadomo zimowe na śniegu i w gĂłrach  będą lepsze.Poz

Zapomniałeś jeszcze napisać o ujemnych temperaturach, w których do -25 stopni Celsjusza opony zimowe trzymają swoją elastyczność. Opony całoroczne sztywnieją przy temp 0 stopni, a letnie przy +7 stopni. I jaka wtedy jest przyczepność ?? ..................................................
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości