na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Test Opon Całorocznych :) w tym Michelin CrossCline violator 13 4 108 2016-Mar-16, 09:02
Ostatni post: Neddal
  Marki opon Bamber 16 6 068 2015-Lis-09, 10:26
Ostatni post: dorich
  Czy waga felgi wpływa na osiągi i eksploatację auta. Przemcio 23 9 625 2015-Paż-21, 10:18
Ostatni post: Bamber
Ocena wątku:
  • 12 głosów - średnia: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Etykiety do oznaczania osiągów opon
#1
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r.
Nowe rozporządzenie będzie dużym krokiem w kierunku informowania konsumentów o bezpieczeństwie (efektywność hamowania na mokrej nawierzchni) i wpływie ogumienia na środowisko (opór toczenia i zewnętrzny hałas toczenia opon). 
[img height=77 width=250]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Opony/Etykieta1.jpg[/img]

[img height=150 width=240]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Opony/Etykieta2.jpg[/img]
Wygląd etykiet może być znajomy dla wielu z nas, z uwagi na fakt, iż takie etykiety są stosowane do oznaczania klasy efektywności energetycznej domowych urządzeń elektrycznych czy od niedawna również nowych samochodów osobowych, ale jakie będą z tego korzyści dla konsumentów?

Odczytywanie etykiet

ZuĹźycie paliwa

[Obrazek: Etykieta_paliwo.jpg]

Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2.
Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony.
Jaka jest różnica między oponami klasy A i G?
Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon.

Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km.

Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).

Oszczędność ponad 360 PLN rocznie w przypadku samochodu na benzynę (przy cenie paliwa 4,60 PLN/litr).

To nie tylko niebagatelne oszczędności dla konsumentów, ale także istotne zmniejszenie G15 wpływu ogumienia na środowisko, ponieważ ta różnica powoduje spadek emisji CO2 o 12 g/km.

Hamowanie na mokrej nawierzchni

[img height=150 width=179]http://klubzafira.pl/plikownia/tut/Opony/Etykieta_hamowanie.jpg[/img]

Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. 

Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej.
Jaka jest różnica między oponami klasy A i F? (ze względów bezpieczeństwa dla tego parametru, klasa G nie będzie dopuszczona)

Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy F wynosi ponad 10 metrów.

Dystans równy dwóm długościom samochodu.

Zewnętrzny hałas toczenia

[Obrazek: Etykieta_halas.jpg]

Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).

Minimalne wymogi

Niniejsze rozporządzenie ma na celu poprawę sytuacji na rynku opon w zakresie ich trzech wspomnianych parametrów. Również od 1 listopada 2012 r., jako kolejny środek mający na celu poprawę osiągów opon, nie będzie już możliwe uzyskanie homologacji nowych typów opon klasy G dla oporów toczenia i opon klasy F dla przyczepności na mokrej nawierzchni. Od 1 listopada 2014 r. sprzedaż takich opon będzie zabroniona. Podobne kroki mają być podjęte odnośnie zewnętrznego hałasu toczenia, ale niższe limity nie będą dotyczyć opon sprzedawanych do listopada 2016 r.

Inne narzędzia komunikacyjne

W przypadku opon osobowych, dostawczych i ciężarowych informacje o efektywności energetycznej będą przedstawiane w sposób standaryzowany na promocyjnej dokumentacji technicznej producentów oraz w internecie. 

Te informacje będą się również musiały znaleźć na dokumentach sprzedaży (lub być do nich dołączone) opon sprzedawanych klientom przez dilerów. Konsument będzie zatem mógł poszerzyć swoją wiedzę o produktach i porównywać je w oparciu o wspomniane kryteria.

[glow=red,2,300]Źródło: [/glow]Michelin


Wielkie podziękowania dla kolegi krasnal za zebranie materiałów.
Odpowiedz
#2
I filmik w Onecie o etykietach:

http://moto.onet.pl/11596975,50504,4,fil...50504#play

Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości