na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {B} Jak sprawdzić czy termostat działa poprawnie -1.9 cdti Kaliope 3 740 2018-Maj-13, 11:33
Ostatni post: Motor84
  {B} Klimatyzacja - sprężarka, skraplacz - problemy, diagnoza, naprawa przemeks 288 67 278 2017-Cze-11, 09:48
Ostatni post: slawek
  {B} Klimatyzacja się nie włącza/brak napięcia Chlipo 15 1 853 2017-Cze-10, 11:05
Ostatni post: syska
Ocena wątku:
  • 19 głosów - średnia: 3.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Klimatyzacja nie działa poniżej 5C - czy aby na pewno?
Zauważyłem ostatnio gdy chciałem włączyć klimatyzacje (temperatura otoczenia na poziomie 0 C) że nie działa, spalanie nie wzrasta i  nie słyszę pracy agregatu (nadmieniam że klimatyzacja była sprawna przed zimą).
Wczoraj podczas rozmowy z kolegą z pracy przez przypadek weszliśmy na temat klimatyzacji w Audi i mówi że w niemieckich autach klimatyzacje poniżej 5 stopni się nie załączają (ma też Peugeota i Renault i tam klima działa nawet przy -10C). Opel też niemiecki więc dlatego u mnie też się teraz nie załączaHuh? W necie jest sporo informacji na ten temat ale czy to też dotyczy naszych ZB?
Jak to jest u Was?
Odpowiedz
Tak jest sprężarka nie załączy się nie tylko u Ciebie poniżej 5C choć wydawało mi się, że kiedyś słyszałem o 4C ale to wsumie jedna chwała smile
Odpowiedz
Potwierdzam, w Climatronikach kompresor nie włącza się, gdy temp. spada poniżej kilku st. C. Zresztą nie miałoby to sensu, ponieważ powietrze zaciągane z otoczenia całkowicie oszroniłoby parownik. Ponadto zimne powietrze przepływające przez nagrzewnicę ulega naturalnemu osuszeniu (zmniejsza się jego wilgotność względna w wyniku wzrostu temperatury), tak wiec i tutaj nie ma sensu używanie klimy.

Jedyny sens włączania klimy w zimie to "rozruszanie" kompresora i rozprowadzenie oleju w układzie. Zaleca się to robić co 2-3 tyg., trzeba więc ogrzać cały samochód np. w parkingu podziemnym lub garażu.
Odpowiedz
(2015-Lut-02, 12:29)tom.tom link napisał(a): Potwierdzam, w Climatronikach kompresor nie włącza się, gdy temp. spada poniĹźej kilku st. C. Zresztą nie miałoby to sensu, poniewaĹź powietrze zaciągane z otoczenia całkowicie oszroniłoby parownik. Ponadto zimne powietrze przepływające przez nagrzewnicę ulega naturalnemu osuszeniu (zmniejsza się jego wilgotność względna w wyniku wzrostu temperatury), tak wiec i tutaj nie ma sensu uĹźywanie klimy.

Jedyny sens włączania klimy w zimie to "rozruszanie" kompresora i rozprowadzenie oleju w układzie. Zaleca się to robić co 2-3 tyg., trzeba więc ogrzać cały samochód np. w parkingu podziemnym lub garażu.
  12

Dzięki za proste i jasne wytłumaczenie. Czyli w naszym przypadku pozostaje tylko ogrzewany garaż albo podziemny parking aby zimą "przesmarować" klimę.
31
Odpowiedz
Dodam od siebie Ĺźe w innych markach rĂłwnierz jest temp. przy ktĂłrej klima nie odpali i nie ma znaczenia czy tronic czy manual.
Odpowiedz
hehehehehe co 2-3 tygodnie uruchomić sprężarkę,  mogę wiedzieć po co i czym to uzasadnić. To nie silnik spalinowy, że jak co miesiąc nie pochodzi, to po pewnym czasie zacznie w środku korodować i po takim czasie może się zatrzeć. Przypominam układ chłodniczy jest hermetyczny i przed napełnieniem czynnikiem chłodniczym jest robiona próżnia w instalacji aby usunąć całą wilgoć. A jadąc autem po dziurach rozbryzgowo sprężarka się smaruje. W naszych autach jest czynnik R134a który jest jednorodny, przy tzw mieszaninach warto co jakiś czas włączyć przed sezonem aby wszystkie składniki się skropliły i zaczęły parować w tym samym momencie i w tej samej temperaturze.  Mucha na moją odpowiedzialność możesz spokojnie nic nie robić do wiosny, z wyjątkiem umycia chłodnic po zimie z soli/chlorków które niszczą aluminium. 
Kolejna bzdura jak ta z wymianą czynnika co 2 lata - naciągacze. 
Najważniejsze przestrzegam przed włączaniem sprężarki poniżej 10 stopni, ponieważ w niskich temperaturach olej w sprężarce jest mocno nasycony czynnikiem chłodniczym. Przez to olej jest rozrzedzony i  dużo gorzej smaruje, można zatrzeć sprężarkę.
Przypominam sprężarka samochodowa nie posiada grzałki karteru, wyjątek to luksusowe hybrydy w których klima może działać na odwróconym obiegu i grzać czyli tzw pompa ciepła.

Nic nikomu nie narzucam, każdy robi jak uważa - życzę miliona bezawaryjnych kilometrów
Odpowiedz
(2015-Lut-03, 09:23)racool link napisał(a): hehehehehe co 2-3 tygodnie uruchomić sprężarkę,  mogę wiedzieć po co i czym to uzasadnić. To nie silnik spalinowy, Ĺźe jak co miesiąc nie pochodzi, to po pewnym czasie zacznie w środku korodować

(2015-Lut-03, 09:23)racool link napisał(a): hehehehehe co 2-3 tygodnie uruchomić sprężarkę,  mogę wiedzieć po co i czym to uzasadnić. To nie silnik spalinowy, Ĺźe jak co miesiąc nie pochodzi, to po pewnym czasie zacznie w środku korodować i po takim czasie moĹźe się zatrzeć. Przypominam układ chłodniczy jest hermetyczny i przed napełnieniem czynnikiem chłodniczym jest robiona próşnia w instalacji aby usunąć całą wilgoć. A jadąc autem po dziurach rozbryzgowo sprężarka się smaruje. W naszych autach jest czynnik R134a ktĂłry jest jednorodny, przy tzw mieszaninach warto co jakiś czas włączyć przed sezonem aby wszystkie składniki się skropliły i zaczęły parować w tym samym momencie i w tej samej temperaturze.  Mucha na moją odpowiedzialność moĹźesz spokojnie nic nie robić do wiosny, z wyjątkiem umycia chłodnic po zimie z soli/chlorkĂłw ktĂłre niszczą aluminium. 
Kolejna bzdura jak ta z wymianą czynnika co 2 lata - naciągacze. 

Szymon ufam chyba bardziej tobie niż tym wszech obecnym opiniom i artykułom w pismach motoryzacyjnych. Ale gdzie nie przeczytasz o używaniu klimatyzacji zimą to wszędzie piszą żeby ją włączyć na 10minut , napisz mi dlaczego te "barany" tak piszą ? Poniżej linki z paroma artykułami:

http://moto.pl/Porady/1,115894,12803954,..._zima.html

http://www.motofakty.pl/artykul/klimatyzacja-zima.html

http://moto.wp.pl/kat,45754,title,W-czym...omosc.html

W tym ostatnim artykule piszą coś o oleju -  cyt.: "Dzięki temu olej sprężarkowy rozprowadzony jest po całym układzie, uszczelnia elementy i zapobiega ich zbytniemu wyschnięciu"
Odpowiedz
Ciekawa dyskusja. Ja powiem szczerze odkąd kupiłem zafirę, czyli od 5 lat, kompletnie nie używam klimy w zimie i nic na razie nie robię. Ale fakt faktem, wszędzie w koło słyszę żeby załączyć choć na chwilę co jakiś czas. Przeczytałem te artykuły z linków i też mnie zaciekawiło to zdanie: 

Dzięki temu olej sprężarkowy rozprowadzony jest po całym układzie, uszczelnia elementy i zapobiega ich zbytniemu wyschnięciu. To właśnie jeden z częstych powodów awarii - uszkodzenie uszczelki wałka sprężarki. Oczywiście tego typu działanie pozwoli nam też na kontrolę sprawności całego układu.
Odpowiedz
Potwierdzam dyskusja ciekawa , zadałem tylko pytanie czy u innych jest tak jak u mnie czyli że poniżej 5 st.C klimatronik na załącza się.
Otrzymałem odpowiedź że tak - poniżej tej lub niższej temperatury klimatyzacja się nie włączy. A dyskusja rozgorzała w innym kierunku tzn. czy używać klimatyzacji zimą czy nie , bo co rusz czytając artykuł na temat klimatyzacji zimą , słyszymy że należy ją uruchomić chociaż raz w tygodniu na 10 minut. Pytanie kto pisze te artykuły i na jakich doświadczeniach się opiera bo skoro Wy (racool i kaliope )  nie stosujecie się do artykułowych zaleceń i w pracy klimatyzacji nie macie żadnych problemów.

Kończąc tą wypowiedź i tak w moim przypadku co by nie było i kto by nie miał racji ja zimą klimatyzacji nie włączę, bo nie mogę  lol
Odpowiedz
No nie przesadzaj tej zimy to takie temp., że prawie całą zimę można jeździć na wł. klimie smile
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości