na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [ZA 1.8 16V 125KM Z18XE] Błąd 1go cylindra ?? BartucWP 8 1 205 2017-Maj-15, 20:01
Ostatni post: BartucWP
Ocena wątku:
  • 62 głosów - średnia: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZA 1.8 Zamiennik sondy lambda bład P0170
Witam.

Mam Zafirę 1.8 16v 125KM Z18XE. Póki co jeżdżę na benzynie lecz zdecydowany jestem założyć instalację LPG. Mam jednak pewne obawy bowiem Op-com pokazuje mi błąd: "P0170 - Ubogi wydech (02) - Nie występuje". Błąd ten wyskakuje tylko na biegu jałowym. Pierwsza sonda lambda to zamiennik - BOSH LSH 25. Widać po niej, że relatywnie niedawno ktoś ją wymieniał. W Op-com widzę, że sonda daje stałe napięcie 39mV na biegu jałowym. Podczas jazdy Op-com pokazuje wahania 0...804mV. Jak jeżdżę to ten błąd nie występuje. Ostatnio przejechałem 60km i błąd nie wystąpił, dopiero na pierwszym dłuższym postoju (jakieś 0,5min) na światłach komp wyrzucił błąd. Generelnie wszystko z autem jest OK. Nie szarpie, dobrze przyspiesza, pali bez problemu. Czy według Was można zakładać LPG? Czy koniecznie trzeba wymienić na oryginał?
Odpowiedz
Generalnie jeżeli chodzi o sondy lambda, czy czujniki przepływu powietrza lub cewki zapłonowe lepiej żeby były w oryginale. Mniejsze prawdopodobieństwo że gazownik źle ustawi mapę wtrysku gazu (tzw korekty ) i mieszanka ciągle lub w przy pewnych obrotach silnika będzie uboga. Silniki zasilane Lpg muszą mieć mieszankę bogatą żeby nie niszczyć zaworów i nie wypalać dziur w tłokach.

Ja na Twoim miejscu wymieniłbym sondę lambda i przy okazji świece na nowe Gm. Z doświadczenia powiem że oryginalne oplowskie najdłużej i najlepiej pracują na gazie.
Odpowiedz
(2015-Maj-16, 15:44)racool link napisał(a): Ja na Twoim miejscu wymieniłbym sondę lambda i przy okazji świece na nowe Gm. Z doświadczenia powiem że oryginalne oplowskie najdłużej i najlepiej pracują na gazie.
Pewien fachmann od Mazd jak padła u Izy powiedział lepej uzywkę przepływkę w oryginale niż nowy zamiennik i tu ma Szymon rację. Co do świec się nie zgodzę bo chyba żadna GM nie wytrzymie tak jak u mnie się to zdarzyło od nowości na LPG 155 tyś na świeczkach Denso i innych już nie założę.
Odpowiedz
(2015-Maj-12, 16:08)mmm01 link napisał(a): W Op-com widzę, że sonda daje stałe napięcie 39mV na biegu jałowym. Podczas jazdy Op-com pokazuje wahania 0...804mV
Kup sobie coś na ELM327 najlepiej na Bluetooth, bo jest kilka programików na andka do podglądu live. OPCom chyba nie ma oscylogramu, można dane podobno zebrać i zapisać, ale to nie to samo.Elm kosztuje 30-50zeta i jako podręczne narzędzie jest naprawdę fajny. Z pomocą PCMSCAN już można poważne mapy korekt benzynowych zebrać - przyda ci się zebrać przed zamontowaniem instalki gazowej, abyś zebrał drugą później na gazie i zobaczysz czy jest podobnie.

Wracając do tematu, to na OBD Docktor czy jakoś tak ładnie i co najważniejsze b. szybko pokazuje odczyty Lambdy. Powinna falować z okresem 2sek. Sporadycznie może pozostać w jakimś skrajnym położeniu. Powinno się to przekładać na oscylacje STFT.

Pierwsze dwa zdjęcia, to padnięta lambda w Passacie z monowtryskiem (zrzuty z Bingo S4):
[Obrazek: lambda1.png]
[Obrazek: lambda2.png]

Kolejne to w miarę falująca już nowa sonda [NKG] - uniwersalna ale dobrana do auta.
[Obrazek: cutoff2.png]
[Obrazek: lambda3-ok.png]

Uniwersalne Boscha czy NKG/NGK kosztuję 50-70% od dedykowanych. Jedynie końcówkę musisz przepiąć ze starej sondy. Są ładne instrukcje, wszystkie akcesoria.

Jak widzisz oscylacja, oscylacji nie równa. Ja bym nie polecił kupować orgi-używkę, bo to jak używany tłumik, choć z tłumikiem lepiej, bo wszystko prawie widać. Lambdę sprawdzisz dopiero jak podłączysz.
Odpowiedz
Cześć. Okazało się, że wina leży po stronie nieszczelnego serwa hamulców. To ono zaciągało "lewe" powietrze. Po wymianie serwa wszystko wróciło do normy. Wskazania sondy lambda wahają się od 0,1 - 0,9V. Błąd nie występuje. Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi!
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości