na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {A} ZA Z22SE moduł zapłonu jasioC 0 77 2018-Lis-12, 18:31
Ostatni post: jasioC
  {A} Po rozgrzaniu silnika świeci się Check i TC. Silnikiem szarpie. fabrus 2 1 261 2016-Lis-07, 18:36
Ostatni post: lbk
  {A} Sterownik silnika yacu80 5 1 121 2016-Cze-25, 21:07
Ostatni post: yacu80
Ocena wątku:
  • 50 głosów - średnia: 3.18
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[A] Zdalne odpalanie silnika, własny moduł arduino
Witajcie,

Naszło mnie na zbudowanie w oparciu o zestaw arduino modułu odpalania silnika zdalnie np. z aplikacji telefonu lub o ustalonej godzinie.
Codzienne wyjazdy do pracy o 6.00 rano zmusiły mnie do budowy, tym bardziej, że nadchodzi zima a ja nie lubię wchodzić do zimnego auta smile.

Założenia modułu:

- analiza obrotów silnika
- czujnik luzu skrzyni biegów
- wyłączenie silnika po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wnętrza lub po ustalonym czasie
- połączenie bezprzewodowe modułu poprzez WIFI z routerem domowym

Program mikroprocesora działa następująco:

1) aplikacja na telefon umożliwia zdalne odpalenie lub ustawienie godziny odpalenia silnika
2) moduł arduino rozpoznaje komendę
3) weryfikacja czy auto jest na biegu, jeżeli nie kolejny punkt
4) weryfikacja czy silnik nie pracuje
4) uruchomienie stacyjki (zapłon) na 6 sekund aż zgasną kontrolki na zegarach
5) uruchomienie rozrusznika i analiza obrotów
6) po przekroczeniu ustalonej wartości obrotów (u mnie 600) rozrusznik jest gaszony (jeżeli silnik nie odpali do max 6 sekund - rozrusznik się wyłącza)
7) weryfikacja czy silnik został uruchomiony, jeżeli nie idzie do punktu 3 (i tak ustaloną ilość razy, u mnie 3 próby odpalenia)
cool uruchomienie wentylatora nawiewu
9) praca silnika do ustalonej temp. wewn. lub czasu

Na razie wszystko brzydko wisi, zanim zaprojektuję płytkę i obudowę chcę mieć przetestowane, że działa.

Ponadto aplikacja na telefon będzie wyświetlać aktualną temperaturę wnętrza, stan silnika, czy pracuje i jakie obroty.

filmik:

Odpowiedz
Do komunikacji wykorzystujesz ESP24l01(jakos tak)? W jaki sposob Arduino odczytuje obroty silnika? Bo bieg jest pewnie zrobiony w jakis mechaniczny sposob przy drazku? Aplikacje na telefon sam tworzysz? biggrin

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Fajny projekt. Pomyśl o jakimś zabezpieczeniu, szyfrowaniu transmisji i danych. Tak w razie czego wink
Odpowiedz
(2015-Paż-26, 23:04)karolp1993 link napisał(a):Fajny projekt. Pomyśl o jakimś zabezpieczeniu, szyfrowaniu transmisji i danych. Tak w razie czego wink

Kodowania transmisji nie trzeba, bo wątpię, że komuś uda się złamać zabezpieczenie WPA2 routera smile A później odgadnąć w jaki sposób telefon "rozmawia" z modułem.

(2015-Paż-26, 22:52)Mihcio link napisał(a):Do komunikacji wykorzystujesz ESP24l01(jakos tak)? W jaki sposob Arduino odczytuje obroty silnika? Bo bieg jest pewnie zrobiony w jakis mechaniczny sposob przy drazku? Aplikacje na telefon sam tworzysz? biggrin

Tak, korzystam z ESP8266 i zegara RTC na osobnym module. Przy rurce zmiany biegów ta co idzie w tunelu środkowym zamontowałem 2 czujniki hallotronowe. Obroty silnika odczytuję mierząc czas impulsów na kablu który idzie do zegarów. Aplikację na telefon piszę sam w Android Studio.
Odpowiedz
Wszystko fajnie, ale co z immo? Musisz zostawiać kluczyk w stacyjce?
ESP8266 posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego i może działać samodzielnie - odpowiedni firmware pozwala na programowanie tego modułu nawet z poziomu Arduino.
Warto zastanowić się nad ograniczeniem ilości modułów jeżeli urządzenie to ma bez przerwy pracować pobierając prąd, zwłaszcza w okresie zimowym.
Odpowiedz
(2015-Paż-27, 07:27)Flora link napisał(a):Wszystko fajnie, ale co z immo? Musisz zostawiać kluczyk w stacyjce?
ESP8266 posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego i może działać samodzielnie - odpowiedni firmware pozwala na programowanie tego modułu nawet z poziomu Arduino.
Warto zastanowić się nad ograniczeniem ilości modułów jeżeli urządzenie to ma bez przerwy pracować pobierając prąd, zwłaszcza w okresie zimowym.

O zegarze nie wiedziałem, dzięki za info. Mam wgrany firmware z możliwością programowania modułu, korzystam z języka LUA. Planuję zamontować włącznik ON/OFF, i będę uruchamiał moduł tylko na noc, nie będzie stale włączony.
Niestety, muszę nadajnik immo wyjąć z kluczyka i przykleić w okolicy stacyjki, kluczyka nie mam zamiaru zostawiać.
Odpowiedz

(2015-Paż-27, 07:15)darrrrek link napisał(a):[quote author=karolp1993 link=topic=7930.msg89279#msg89279 date=1445897065]
Fajny projekt. Pomyśl o jakimś zabezpieczeniu, szyfrowaniu transmisji i danych. Tak w razie czego wink

Kodowania transmisji nie trzeba, bo wątpię, że komuś uda się złamać zabezpieczenie WPA2 routera smile A później odgadnąć w jaki sposób telefon "rozmawia" z modułem.

(2015-Paż-26, 22:52)Mihcio link napisał(a):Do komunikacji wykorzystujesz ESP24l01(jakos tak)? W jaki sposob Arduino odczytuje obroty silnika? Bo bieg jest pewnie zrobiony w jakis mechaniczny sposob przy drazku? Aplikacje na telefon sam tworzysz? biggrin

Tak, korzystam z ESP8266 i zegara RTC na osobnym module. Przy rurce zmiany biegów ta co idzie w tunelu środkowym zamontowałem 2 czujniki hallotronowe. Obroty silnika odczytuję mierząc czas impulsów na kablu który idzie do zegarów. Aplikację na telefon piszę sam w Android Studio.
[/quote]

Ciekawe, zegary pracują w logice 12v? Sam rozpracowales ktory kabel odpowiada za obroty i w jaki sposob to sie komunikuje?

(2015-Paż-27, 07:27)Flora link napisał(a):Wszystko fajnie, ale co z immo? Musisz zostawiać kluczyk w stacyjce?

Raczej zuzycie pradu przez takie mikrokontrolery jest tak niewielkie, ze z tak duzego akumulatora raczej duzo tego prafu nie zabierze.

Odpowiedz
Cytat:Ciekawe, zegary pracują w logice 12v? Sam rozpracowales ktory kabel odpowiada za obroty i w jaki sposob to sie komunikuje?

Sygnał obrotów jest prostokątny 0-14V na włączonym silniku, zanim trafi do procesora jest modyfikowany do 0-5V, a który kabel to gdzieś tam znalazłem na necie w temacie instalacji MIDa w ZA. Sygnał obrotów to nic innego jak impulsy na każdy obrót silnika przypadają 4 i ich czas jest zależny od szybkości obrotowej.

Przykładowo dla ~810 obr/min impuls ma długość 18500 us, obroty wyliczam: 60000000/(18500*4) = 810

Cytat:Raczej zuzycie pradu przez takie mikrokontrolery jest tak niewielkie, ze z tak duzego akumulatora raczej duzo tego prafu nie zabierze.

Moduł wifi może zjeść około 200 mA. Samo arduino niewiele.
Odpowiedz
(2015-Paż-27, 10:29)Mihcio link napisał(a):Raczej zuzycie pradu przez takie mikrokontrolery jest tak niewielkie, ze z tak duzego akumulatora raczej duzo tego prafu nie zabierze.

Jeżeli układ jest projektowany świadomie, a nieużywane moduły są wyłączane/usypiane to można to zasilić nawet z baterii. W tym przypadku, moduł z procesorem pobiera ~20mA@5V, a część radiowa, która prowadzi ciągły nasłuch ~200mA@3.3V Przy zastosowaniu liniowych stabilizatorów napięcia przekłada się to na 220mA@12V czyli 2.5W ciągłego poboru. Teraz wystarczy poszukać w działach ZB problemu z włącznikiem oświetlenia schowka, który powodował rozładowania akumulatora przez ciągle świecącą żarówkę.
Odpowiedz
(2015-Paż-27, 10:57)Flora link napisał(a):[quote author=Mihcio link=topic=7930.msg89306#msg89306 date=1445938199]Raczej zuzycie pradu przez takie mikrokontrolery jest tak niewielkie, ze z tak duzego akumulatora raczej duzo tego prafu nie zabierze.

Jeżeli układ jest projektowany świadomie, a nieużywane moduły są wyłączane/usypiane to można to zasilić nawet z baterii. W tym przypadku, moduł z procesorem pobiera ~20mA@5V, a część radiowa, która prowadzi ciągły nasłuch ~200mA@3.3V Przy zastosowaniu liniowych stabilizatorów napięcia przekłada się to na 220mA@12V czyli 2.5W ciągłego poboru. Teraz wystarczy poszukać w działach ZB problemu z włącznikiem oświetlenia schowka, który powodował rozładowania akumulatora przez ciągle świecącą żarówkę.
[/quote]

200 mA dla WIFI to maksmalny pobór w trakcie transmisji z tego co sprawdzałem to poza transmisją pobiera 70 mA ale już nie pamiętam dokładnie. Tragedii nie ma, tym bardziej, że będzie uruchamiane tylko na noc.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości