na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakie świece Zafira A Z20LET Energy24 7 1 276 2017-Lip-07, 19:53
Ostatni post: misio
Oczko {A} Z20LET/LER Dolot i wydajniejszy Intercooler gRZENIU 7 4 754 2017-Kwi-30, 10:35
Ostatni post: ryba1
  Różnice między silnikami z20let(Zafira A) a z20leh(Zafira B) lbk 19 5 000 2016-Lis-19, 15:12
Ostatni post: lbk
Ocena wątku:
  • 61 głosów - średnia: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciśnienie doładowania turbiny Z20LET
Witam
Dziś odebrałem auto od mechanika w związku z wymiana końcówki drążka i są kolejne spostrzeżenia co do problemów z przeładowaniem turbiny.
Mianowicie gdy się odepnie wtyczkę z czujnika będącego na turbinie i założy się go z powrotem to przez chwile ładuje 0,85 bara by po chwili znowu przeładowywać do 1,1 gdy się popuści gaz to upuści nadmiar ciśnienia tak do 0,5 i za każdym razem kiedy się go odepnie jest tak samo na początku ładuje książkowo następnie przeładowuje. Zaznaczam iż jest już 2 założony i na każdym jest tak samo. Czy jest możliwe,że czujnik jest dobrany od innej turbiny tzn, że jak była robiona turbina to majster wymienił ten czujnik i założył taki sam ale np. o innych oznaczeniach i teraz następcy zmieniając go patrzą na jego oznaczenia, a nie szukają po danych samochodu?
Odpowiedz
@Energy24 na początek sprawdź logi.będzie wiadomo ile żąda żąda ile ładuje.w/g mnie masz za mocno podkręcony actuator.sprawdź potem bedziemy dalej myśleć.
Odpowiedz
To samo pomyślałem o logach będzie widać jak na dłoni.
A co actuatora to jak on musiałby być skręcony aby taka duża zmiana była?
Zmierz dzwignię od obudowy gruchy do uchwytu mocowania (powinien być między dwiema nakrętkami) długość 10,5cm

Ogólnie tak z grubsza to zasada działania jest taka że turbina pompuje, czujnik za IC mierzy ciśnienie jest 0,6bar to sterownik silnika wysyła sygnał na elektrozawór aby zmienił kierunek cisnień na WG. Ten z kolei uchyla zawór obejściowy turbiny gdzie część spalin idzie bokiem zamiast na wirnik i zmniejsza tym samym ciśnienie doładowania.
Tak sobie pomyslałem a jak grzebali przy tej turbinie to nie pozamieniali tam wężyków podciśnieniowych na tym elektrozaworze?
Odpowiedz
(2016-Cze-23, 16:08)oki Darek napisał(a): Zmierz dzwignię od obudowy gruchy do uchwytu mocowania (powinien być między dwiema nakrętkami) długość 10,5cm
to żaden wyznacznik
(2016-Cze-23, 16:08)oki Darek napisał(a): A co actuatora to jak on musiałby być skręcony aby taka duża zmiana była?
tak.metoda prób i błedów.popuszczania lub podkrecania.troch e zabawy jest ale do zrobienia
Odpowiedz
A myślisz że na produkcji regulują każdą turbinę z osobna, to masówka idzie pod jeden wymiar i ma być OK +;-
Odpowiedz
Witam
Dopiero dzisiaj udało mi się zrobić logi ponieważ zaktualizowałem system i sterowniki do kabla nie chodziły.
Poniżej link do logów w formacie exel jakie zapisałem podczas niecałych 2 min jazdy.
Niestety nic mi one nie mówią (nie znam wartości do porównania) wiec proszę o zapoznanie się (szczególnie Panów @ryba1 oraz @oki Darek ) i podpowiedzenie co jest nie tak.
Link
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...nFoUFVGWEk
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Odpowiedz
(2016-Cze-27, 22:57)Energy24 napisał(a): Witam
Dopiero dzisiaj udało mi się zrobić logi ponieważ zaktualizowałem system i sterowniki do kabla nie chodziły.
Poniżej link do logów w formacie exel jakie zapisałem podczas niecałych 2 min jazdy.
Niestety nic mi one nie mówią (nie znam wartości do porównania) wiec proszę o zapoznanie się (szczególnie Panów @ryba1 oraz @oki Darek ) i podpowiedzenie co jest nie tak.
Link
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...nFoUFVGWEk
Z góry dziękuję
Pozdrawiam

Niech kolega zrobi te logi porządnie, tj. znaleźć sobie prosty długi odcinek, tocząc się autem 2000 obr/min zapiąć 3 lub 4 bieg i wtedy pedał w podłogę i TRZYMAĆ go aż do około 5500 obr/min. Nie popuszczać, nie hamować, auto ma cały czas przyspieszać - gaz wciśnięty na 100%. I pamiętać o zachowaniu ostrożności na drodze!
Odpowiedz
Ja zbieram logi na 3 biegu i od 40 do 110 wystarczy.

Ja zbieram logi na 3 biegu i od 40 do 110 wystarczy.
Czwarty bieg to juz za duże prędkości osiągnie.
Odpowiedz
Witam
Dziękuję za poradę kolegom @dominiqe oraz @oki Darek
Poniżej link do logów wedle waszych porad.
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...HR3NU5vWVE
Odpowiedz
Hejka.
Jak dla mnie wszystko jest w porządku w tych logach.
Ciśnienie doładowania jest utrzymywane, nie ma żadnych skoków, auto płynnie przyspiesza. Pozycja zaworu WG jest prawidłowa - domknięcie cały czas w zakresie 70-90%.
Ciśnienie doładowania jak dla STAGE1, czyli 0.95 bar w overbooście i 0.75 bara stałego - wszystko gra. Masz wgrany mocniejszy program i takie ciśnienie ma być.

Nie wiem tylko czy przy wyższych obrotach (powyżej 4000) nie za szybko spada u Ciebie poziom doładowania turbo - tak jakby powietrze gdzieś zmykało. Prośba o wypowiedź lepiej obeznanych w temacie.

[Obrazek: wykres.JPG]

- niebieska linia - ciśnienie żądane przez program
- czerwona linia - ciśnienie uzyskiwane - zmierzone przez MAP sensor
- żółta linia - stopień przymknięcia zaworu WG
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości