na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakie świece Zafira A Z20LET Energy24 7 1 274 2017-Lip-07, 19:53
Ostatni post: misio
Oczko {A} Z20LET/LER Dolot i wydajniejszy Intercooler gRZENIU 7 4 752 2017-Kwi-30, 10:35
Ostatni post: ryba1
  Różnice między silnikami z20let(Zafira A) a z20leh(Zafira B) lbk 19 4 999 2016-Lis-19, 15:12
Ostatni post: lbk
Ocena wątku:
  • 61 głosów - średnia: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciśnienie doładowania turbiny Z20LET
Witam
Dziś udało mi się znaleźć chwile i pomęczyć trochę zośkę.
Jak się jednak okazało wywołanie błędu nie było takie trudne.
Mianowicie tak:
Jadąc spokojnie przy zapiętym 5 biegu przy prędkości ok 60 km/h i 1500 obr/min wciskam pedał w podłogę, i przy około 100km/h i ok 2,5 - 2,7 tyś obr/min turbina osiąga doładowanie ok 0,8 bara wywala błąd.
Dzieje się tak niezależnie czy odpuszczę gaz czy będę trzymał cały czas.
Myślałem, że może dlatego, że 5 bieg itp. ale powtórzyłem próby i to samo na 4 biegu ten sam zakres obrotów i ta sama granica doładowania.
Poniżej załączam logi z prób.
Dwa pierwsze na 5 biegu raz po odpuszczeniu gazu w granicach 2,5 tyś obr, drugi przy ciągnięciu do końca, zaś trzeci przy próbie na 4 biegu.
Załączam też kod błędu gdzie są jeszcze dane dotyczące oprogramowania jakie mam w samochodzie.
Jak ktoś jest wstanie po analizie coś poradzić będę wdzięczny, bo jak nie to chyba po prostu wgram orginalny soft i zobaczę co będzie. tylko jak to do chole... działało wcześniej sad

Logi:
Błąd na 5 biegu przy odpuszczeniu gazu
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...Fk5Q0JRbFE
Błąd na 5 biegu bez odpuszczania gazu
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...zJyTW51VTA
Błąd na 4 biegu
https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...HRhQ0pMMWc

Kod błędu:

https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...VJON01Dem8

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Witam.
Tak na szybko po przejrzeniu tych logów, to Ty masz cały czas niedoładowanie. Program żąda ponad 1 bar, a u Ciebie ciśnienie doładowania dochodzi tylko do 0,8 bara i jest tak za każdym razem. Turbina nie daje rady wykręcić większego ciśnienia i pewnie dlatego Motronic się buntuje zgłaszając błąd. A skąd to się bierze? Albo nieszczelny dolot, albo źle jest ustawiony aktuator przy turbo. Skręć go bardziej tak aby nakrętki przesunąć w kierunku gruchy. Popuść je, podciągnij troszkę w górę tę nakrętkę która jest bliżej gruszki, następnie kombinerkami naciągnij w dół pręt od aktuatora (sprężynuje) i wówczas dokręć dolną nakrętkę. Narazie nie mam innego pomysłu. Wieczorem napiszę coś więcej.
Odpowiedz
(2016-Lip-11, 08:12)dominiqe napisał(a): Witam.
Tak na szybko po przejrzeniu tych logów, to Ty masz cały czas niedoładowanie. Program żąda ponad 1 bar, a u Ciebie ciśnienie doładowania dochodzi tylko do 0,8 bara i jest tak za każdym razem. Turbina nie daje rady wykręcić większego ciśnienia i pewnie dlatego Motronic się buntuje zgłaszając błąd. A skąd to się bierze? Albo nieszczelny dolot, albo źle jest ustawiony aktuator przy turbo. Skręć go bardziej tak aby nakrętki przesunąć w kierunku gruchy. Popuść je, podciągnij troszkę w górę tę nakrętkę która jest bliżej gruszki, następnie kombinerkami naciągnij w dół pręt od aktuatora (sprężynuje) i wówczas dokręć dolną nakrętkę. Narazie nie mam innego pomysłu. Wieczorem napiszę coś więcej.

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem - gdy ciśniesz pełnym gazem i auto sobie przyspiesza, WG jest ładnie cały czas zamknięty w 95% i ciśnienie doładowania rośnie. Po zbliżeniu się do około 0,8 bara nagle WG się otwiera - przymknięcie 36-38%. W tym momencie za jakąś chwilkę komputer myśli - ja chcę 1bar, a dostaję ledwo 0,5bara. Błąd murowany. W pierwszych logach jakie zamieściłeś nie było takiego zachowania - strona nr 2 tematu i mój wykres. Choć tutaj też ciśnienie nie było utrzymywane i szybciej opadało w dół w stosunku do żądanego.

WG jest sterowane gruchą, a grucha zaworem BCS - gdzieś tutaj szukałbym przyczyny. Czy po remoncie wymieniałeś całą turbinę czy tylko rdzeń? Czy nie spadł Ci czasem wężyk idący od tyłu turbiny do zaworka BCS? Czy wymieniałeś też wężyki podciśnieniowe?
Odpowiedz
dominqe ale tak sobie myślę bo już nie oglądałem tych drugich logów że w teorji pracuje sterowanie zaworu OK.
Ładuje do 0,8 i przymyka gruchę aby nie przeładować, pytanie tylko czemu w programie żada tych doładowań z kosmosu jak to ma być podobno seria.
Inna kwestia na programie u mnie turbina spokojnie dawała radę 1,2-1,4Bar

Energy zrób test ale nie przesadzaj z jazdą, zdejmij wężyk z gruchy aby nie było wogóle sterowania WG i tak się przejedz.
Turbina będzie ładowała ile da radę czyli powinna w teorii dać radę tym wymaganiom co do ciśnienia, przy czym czujnik podciśnienia może się zbuntować i wywalić błąd i tak przy 1 bar
Odpowiedz
To nie może być seria. Przeczą temu dawki paliwa i żądane ciśnienie doładowania. W serii te wielkości są o połowę mniejsze.

W seryjnym programie stałe ciśnienie doładowania to niecałe 0,6 bara i moment w którym przez chwilę turbina przeładowuje (overboost) to max 0,7 - 0,8 bara. U naszego kolegi program chce 1 bar, czyli turbo powinno rozkręcić się nawet powyżej tej wartości i doładować do 1,1 - 1,2 bara tak jak wspomniałeś, a następnie spaść do 1 bar (i poniżej przy coraz to wyższych obrotach). Tutaj nie ma takiego przypadku. Turbo nie daje rady nadmuchać nawet do 1 bara, bo wcześniej wyskakuje błąd. Zanim jednak się zaświeci, to coś dziwnego dzieje się z WG - niemalże całkowicie się otwiera i puszcza spaliny bokiem, a nie na wirnik turbiny.

@Energy - zgraj sobie to co masz aktualnie w ECU i wrzuć serię. Zobaczymy jak Zafira będzie się zachowywać na niemodyfikowanym wsadzie. Zanim to zrobisz ja bym jeszcze przesunął nakrętki na pręcie od aktuatora (gruchy) w górę tak jak wcześniej pisałem. 5 minut roboty i zobaczysz czy coś to daje. Równie dobrze możesz zdjąć wężyk z gruchy jak wspomniał kolega @oki Darek, tylko uważaj aby Ci turbo nie odleciało wink
Odpowiedz
No tak właśnie myślałem aby zgrać to co mam i wgrać serie.
A dzisiaj zrobiłem foto mojej sztangi i pomierzyłem ją i tak to wygląda:

https://drive.google.com/open?id=0ByZsRo...1NFQ3FEVlE

Skręcić nakrętki czy przesunąć bliżej gruchy?

A co do pytań to był wymieniany rdzeń tzn (wirnik, koło na wydechu, koło sprężające, łożyskowanie i uszczelnienia) przynajmniej tak mówili w warsztacie, a czujnik ten na turbinie tez jest nowy bo wcześniej zaczynała pompować dopiero przy 2,5 tyś obr. A wężyków nie zmieniałem tylko ze trzy razy były już sprawdzane.
Odpowiedz
(2016-Lip-11, 22:19)Energy24 napisał(a): Skręcić nakrętki czy przesunąć bliżej gruchy?

Przesunąć bliżej gruchy, czyli zrobić tak aby te odległości które zaznaczyłeś na rysunku były mniejsze.
Z reguły przy prawidłowo ustawionej sztandze na końcu pręta za nakrętką widocznych jest od 4 do 6 zwojów gwintu.  U Ciebie jest teraz 2, może 3 zwoje. Oczywiście taka regulacja na ilość zwojów jest do bani - prawdę czy jest dobrze powiedzą logi.
Odpowiedz
Witam
Dzisiaj przesunąłem nakrętki tak jak kolega @dominiqe radził, że widać ok 6 zwojów i wygląda to tak:
jak normalnie przyspieszam to tak jakby mniej szarpał jednak jak wrzucę 4 i od 2 tyś obr/min wcisnę gaz do dechy to nadal pompuje ponad jeden bar i przerywa, jakby delikatniej.
Na 4 biegu gdy od 1,5 tyś obr/min wcisnę gaz już nie wyskakuje błąd jednak na 5 nadal go wywala.
Dzisiaj wieczorem postaram się wrzucić jeszcze raz logi jednak wydaje mi się, że nie obejdzie się bez wgrania orginalnego softa.
Odpowiedz
Czekamy na logi.
Odpowiedz
@Energy24 masz dostęp żeby wgrać seryjny soft.wiesz co kolwiek o programie kto to robił??
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości