na dół
Ocena wątku:
  • 28 głosów - średnia: 2.93
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automat Świateł z czujnika oświetlenia
#1
Dawno nic ciekawego nie umieszcałem więc przedstawię nową modyfikację automatu świateł.
Układ jest prosty i w głównej mierze opiera się na naszym fotochromatycznym lusterku a dokładnie na czujniku oświetlenia który oryginalnie służy tylko i wyłącznie do zapalenia małej diody "lampki" pod spodem lusterka aby oświetlić konsolę środkową.
Działanie układu jest następujące:
- Jeśli jest dostatecznie widno to układ dopiero po uruchomieniu silnika po 5s od zgaszenia lampki ciśnienia oleju zapala światła mijania.
- Jeśli zrobi się ciemno na dłużej jak 15s układ zapala światla pozycyjne przód i tył. - Zgaszenie światel pozycyjnych następuje dopiero po osiągnięciu dodstatecznej     ilości światla w czasie 10s.

1. Należy rozebrać lusterko, czyli zdejmujemy przednią ramkę która trzyma się na czterech zatrzaskach - uwaga lustro jest na luzie i podłączone na przewodach do elektroniki.
Po zdemontowaniu ukazuje nam się taki widok:

[Obrazek: ea6ea8bd9d8f97aemed.jpg]

2. Następnie demontujemy płytkę i od tyłu do procesora dolutujemy tranzystor BC547 z opornikiem 1K (na zdjęciu jest 10K) baza do procesora pin 7 a masa czyli emiter do pin nr.5

[Obrazek: 69f5284613266794med.jpg]
3. wyprowadzamy z kolektora tego tranzystora przewód z lusterka na zewnątrz do skrzynki bezpieczników.

4. Budujemy układ według schematu i wpinamy go w złącze K59 do świateł dziennych przewidziane na rynek skandynawski.

[Obrazek: 5d74d8fcf08ab73dmed.jpg]

Zwiększenie czułości układu czyli szybsze rozpoznanie zmroku można wykonać zamalowywując z tyłu lusterka czujnik czarnym markerem.

Tranzystor z lusterka można oczywiście zabudować w układ przełącznika i z lusterka wyprowadzić tylko przewód z pinu nr7 ale wolałem się zabezpieczyć na wszelki wypadek zakłuceń ew. zwarcia przewodu i tym samym uszkodzenia procesora lusterka.
Lepiej uszkodzić tranzystorek za parę gr. niż elektronikę lusterka.

Miłej zabawy :-)
oki Darek
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Automat Świateł z czujnika oświetlenia - przez oki Darek - 2016-Cze-24, 22:13Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości