na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Z20LET - jaki rozrząd do OPC? dominiqe 14 4 848 2016-Lip-24, 12:19
Ostatni post: lbk
  {A} Jaki olej do silnika Z20LET tomekmak 14 9 641 2016-Cze-19, 20:55
Ostatni post: racool
  {A} Jaki tłumik końcowy do Z20LET tomekmak 12 5 683 2015-Sie-09, 18:58
Ostatni post: Leniwiec
Ocena wątku:
  • 26 głosów - średnia: 3.35
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
opony - jaki indeks nośności
Witam, mam zamiar kupić opony zimowe do Zafiry A OPC, interesuje mnie czy indeks nośności 91 (max 615 kg) jest optymalny (opony o indeksie 94 są rzadziej spotkane i droższe, nie szaleję w zimie).
Odpowiedz
ZA jest tak lekkim autem jak zwykła osobówka (1540 kg) więc kupując opony jak bym nie zwracał nawet na to uwagi.
Odpowiedz
Tak myślałem, ale lepiej zasięgnąć opinii. Kupiłem swoją z oponami o indeksie 94 (w dodatku wzmacniane). Dzięki za szybką odpowiedź.
Odpowiedz
Index nośności 91 w zupełności wystarczy.

Index nośności 94 oznacza oponę tzw. XL - wzmacnianą. Inna jest budowa wewnętrzną opony, mocniejsze "zbrojenie"
i przez to opona jest twardsza i mniej komfortowa ale może przenosić większe obciążenia.
Odpowiedz
Witam.Prawdą jest , ze do ZA wystarczy opona o indeksie nośności 91-swojego czasu miałem w swojej ZA opony zimowe o indeksie 91 firmy Continental ale z powodu wożenia dużej ilości bagaży i kompletu osób opony tylne zrobiły się "kwadratowe" i musiałem je wymienić na inne-kupiłem o indeksie 95 -były to 195x65 R 15 95 T o co najciekawsze to dodatkowo napiszę,że opony o tym rozmiarze czyli 195x65R15 95T bardzo często można kupić taniej niż opony 195x65 R15 91H
Odpowiedz
Koledzy z autopsji wam powiem mojego znajomego. Miał opony z indeksem H bodajże do 210km/h bo powiedział sprzedawcy że on wiecej nie jeździ niż 140 no i kupił chociaż powinien V. No i miał stłuczkę wjechał babie w tyłek zośką no i zgłosił się po ubezpieczenie AC, oględzimy auta i... ni ma kasy, bo nieodpowiednio dobrane opony do pojazdu.

Jak już znamy indeksy opony, które można znaleźć w książce tech. pojazdu. Najważniejsze to dobrze dobrać opony pod odpowiedni styl jazdy kierowcy. Od 2 lat jeżdże na tych samych oponach letnich i jestem zadowolony. Robie sporo kilometrów i bywa że troszkę przycisnę mocniej gaz i nigdy nie było z nimi problemu więc mogę śmiało je polecić.
Odpowiedz
(2016-Wrz-12, 09:59)Jędrek Z napisał(a): Witam.Prawdą jest , ze do ZA wystarczy opona o indeksie nośności 91-swojego czasu miałem w swojej ZA opony zimowe o indeksie 91 firmy Continental ale z powodu wożenia dużej ilości bagaży i kompletu osób opony tylne zrobiły się "kwadratowe" i musiałem je wymienić na inne-kupiłem o indeksie 95 -były to 195x65 R 15 95 T o co najciekawsze to dodatkowo napiszę,że opony o tym rozmiarze czyli 195x65R15 95T bardzo często można kupić taniej niż opony 195x65 R15 91H

Kolego z całym szacunkiem ale chyba nie za bardzo umiesz odczytać oznaczenia na oponach.

195/65R15 95T ( 91H)

195 - szerokość opony
65   - profil opony
15   - średnica osadzenia opony
95 i 91  - indeksy nośności opony
T - klasa szybkości opony - 190 km/h
H - klasa szybkości opony - 210 km/h

Opony o szybkości T są w większości wypadków tańsze od opon o szybkości H bez względu na indeks nośności ponieważ zupełnie inna jest ich budowa wewnętrzna.
Odpowiedz
(2017-Mar-31, 12:55)Pasek napisał(a): Od 2 lat jeżdże na tych samych oponach letnich i jestem zadowolony. Robie sporo kilometrów i bywa że troszkę przycisnę mocniej gaz i nigdy nie było z nimi problemu więc mogę śmiało je polecić.

Chyba kolego zapomniałeś napisać nazwy modelu opon, może się przyda akurat zbliża się zezon. Co do tych kilometrów to robisz głównie trasę czy robisz tyle po mieście?

@Krasnal uzupełniając Twoją odpowiedź dla "Jędrka Z" dodam jeszcze że indeksy nośności 91 oraz 95 to odpowiednio 615 i 690 kilogramów na oponę.
Odpowiedz
No faktycznie zapomniałem. Mam uniroyale rainsport 3 kupione gdzieś na tablicy używane jeden sezon, ale odbierałem osobiście i widziałem że równy bieżnik, nic nie starty praktycznie. Troche się przestraszyłem wzoru bieżnika, bo jest bardzo asymetryczny, ale podobno to na plus. Tu możesz zobaczyć jak wygląda: wulkanista.pl/uniroyal-rainsport-3/ a mam z indeksem T czyli te tańsze.

Co do tras to nie wiem czy 15km z wioski do miasta przez lasy można nazwać trasą, ale jeżeli tak to 50% trasa, reszta miasto.
Odpowiedz
Ja kupiłem dębicę presto coś takiego : http://allegro.pl/4-x-225-45r17-94y-xl-p...81441.html (wyprodukowane w Polsce) i muszę powiedzieć, że wyglądają bardzo przyzwoicie, parametry i cena też o.k. (kupowałem w połowie marca 1050zł za 4 szt.).
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości