na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {A} System multimedialny AUDIO/ DVD / PC / KAMERA Virtualrafii 4 3 500 2016-Maj-01, 15:53
Ostatni post: zafirka45
  {B} Twin-Audio WhiteBoy 10 5 708 2012-Mar-24, 15:13
Ostatni post: marwisn
Ocena wątku:
  • 17 głosów - średnia: 2.76
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprawienie audio w ZA
Mając chwilę czasu postanowiłem poprawić audio w ZA

Dodam że nie pracuję w firmie CA i nie mam dużej wiedzy w tym temacie i poniższy opis jest jedynie subiektywnym odczuciem czterech osób biorących udział przy pracy.

Dotychczasowe nagłośnienie to oryginalne głośniki montowane w OPC nazywane jako BOSE nie wiem ile w tym prawdy na głośnikach nie ma nazwy firmy.

Radio to Pioneer DEH P85 BT całość uzupełnia dodatkowo subwoofer aktywny HiFonics BOX HFI-250A

Wiem że wiecznie jest pytanie co zamontować aby fajnie to zagrało, a że efekt pracy przerósł moje oczekiwania postanowiłem się tym podzielić.

Robione były dwie ZA w ten sam sposób ale z innymi głośnikami, ale tu za chwilę.

Ogólnie rozebrane zostały drzwi czyli zdjęte boczki i zerwane fabryczne folie, nie będę opisywał co i jak bo to już wałkowane na forum kilka razy.

Do wygłuszenia blach zewnętrznych drzwi użyłem mat bitumicznych AB-25 Alubutyl 2,5 mm  wygłuszone zostało całe poszycie wewnętrzne.

Kawałkami maty jakie zostały zalepiłem

wszystkie pozostałe otwory w drzwiach oczywiście pozostawiając te potrzebne na spinki i śruby.

Na wierzch całości poszła mata w postaci pianki akustycznej 1cm z klejem pod boczek.

Na koniec dystanse lakierowane MDF przyklejone i uszczelnione do drzwi za pomocą kleju do szyb i skręcone na śruby (uszczelnienie i brak wibracji)

Całości dopełniły głośniki 16" na przód.

W pierwszym samochodzie zamontowane zostały głośniki Blaupunkt BGX663 współosiowe 3 drożne, u siebie zamontowałem system odseparowany dwudrożny MOREL MAXIMO 6.2

Całość napędzana została na początku sygnałem z radiem Pioneer DEH P85BT aby był tan sam sygnał dla porównania.

Odsłuch wykonały cztery osoby w wieku pomiędzy 29 a 65 lat i tak:

1.- Blaupunkt dużo nie wniósł do działania tylko delikatną poprawę dołu można przypisać to bardziej wygłuszeniu drzwi niż głośnikom, za to dzięki zdublowanym tweeterom podniosły się wysokie tony. Krótko mówiąc rozczarowanie, bo zamierzony efekt i praca włożona dała słaby efekt końcowy.

Można stwierdzić że fabryczne papierowe głośniki są tak dobrane i na tyle sprawne że grają podobnie i tylko kwestia wymiany tweeterów na lepsze.

2. Morele to już inna półka cenowa ale tutaj już nie ma co ukrywać mając gumowe uszy słychać różnicę i to na plus, dynamika dobra i banan się robi przy słuchaniu.

Bas głęboko schodzący wysokich aż za dużo, średnie są OK

Głośniki ładnie grają w porównaniu do fabrycznych konieczne okazała się zmiana ustawień i musiałem wyłączyć podbicie LOUD oraz basy ustawić na 0 co przy fabrycznych głośnikach było normalnym ustawieniem.

Oczywiście porównując dwa systemy poszło stwierdzenie że to nie może tak beznadziejnie grać i nowe głośniki blaupunkt wylądowały z powrotem w pudełkach.

W ich miejsce zastosowaliśmy droższe niż Blaupunkt dwudrożne współosiowe Morel Tempo Coax 6 efekt był już o niebo lepszy i tak zostało.
W obydwóch systemach dynamika dźwięku i ilość basu jest na tyle wystarczająca ze można zdemontować małe 25cm subwoofery z bagażnika ponieważ ich po prostu nie słychać.

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości