na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  {A} 2.0 DTI - Akumulator, alternator a moĹźe co innego? dawidryba11 7 1 661 2016-Sty-11, 19:39
Ostatni post: racool
  {A} Niedziałające funkcje MID po ciężkim odpalaniu karolp1993 8 2 068 2015-Lis-21, 22:19
Ostatni post: respirator88
  Zafira A - jakie napięcie impulsĂłw obrotĂłw silnika przy zegarach ? darrrrek 0 615 2015-Paż-16, 17:22
Ostatni post: darrrrek
Ocena wątku:
  • 9 głosów - średnia: 2.56
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{Info} Zanik napięcia w części bezpiecznikĂłw 2.0 DTI
Zafirkę pieścimy niczym kobietę, ale ma czasem swoje chimery.

W czasie jazdy z dużą prędkością - nagle samochód przeszedł w tryb awaryjny i już nie powrócił.
Wcześniej wystarczyło wyłączenie stacyjki.

Na postoju starałem się sprawdzić przyczynę i odkryłem, że połowa bezpieczników w kabinie nie ma napięcia.

Bezpieczniki koło zbiornika płynu chłodnicowego są wszystkie sprawne.
A więc przerwa jest w innym miejscu.
Może ktoś domyśla się: w którym miejscu szukać przyczyny?

Wiem, że najlepiej podłączyć kompa, ale nie mam odpowiedniego programu, choć kabel kiedyś kupiłem.
Odpowiedz
Jeżeli wcześniej wystarczyło wyłączyć i włączyć kluczyk to na początku poszukaj w kostce stacyjki, styki albo któryś z przewodów..
Odpowiedz
(2017-Mar-07, 16:48)Harry napisał(a): JeĹźeli wcześniej wystarczyło wyłączyć i włączyć  kluczyk to na początku poszukaj w kostce stacyjki, styki albo ktĂłryś z przewodĂłw..

W czasie jazdy nie manipuluje się stacyjką.
Poza tym problem pojawiał się tylko po przekroczeniu 135 km, niezmiennie w przebiegu kilkadziesiąt tysięcy km.
Więc to raczej błąd komputera.
Wystarczyło go zresetować.

Albo komputer steruje przekaźnikami o dużej mocy, albo niezależnie od wcześniejszych dolegliwości doszło do uszkodzenia przekaźnika dużej mocy, bądź przepalenia bezpiecznika dużego amperażu. 
Tylko nie wiem: gdzie go szukać.
Odpowiedz
Która połowa nie miała napięcia, podaj ze trzy nr bezpieczników.
Ogólnie ZA nie ma czegoś takiego jak przekaźniki mocy.
Cała skrzynka ma zasilanie bezpośrednio, stałe zasilanie 30 przez F1 i F2 60A oraz całą resztę po stacyjce przez F3 60A
Ogólnie zanik napięcia z reguły jest przez wypalone styki na kostce stacyjki.
Odpowiedz
(2017-Mar-08, 22:07)oki Darek napisał(a): KtĂłra połowa nie miała napięcia, podaj ze trzy nr bezpiecznikĂłw.
Ogólnie ZA nie ma czegoś takiego jak przekaźniki mocy.
Cała skrzynka ma zasilanie bezpośrednio, stałe zasilanie 30 przez F1 i F2 60A oraz całą resztę po stacyjce przez F3 60A
Ogólnie zanik napięcia z reguły jest przez wypalone styki na kostce stacyjki.

Mam nadzieję, że numery bezpieczników są ujednolicone. Więc przepisałem wedle posiadanego schematu te - w których NIE MA NAPIĘCIA

2 - 30 A

6, 7, 8,  12, 13, 14
15, 18, 23
24, 25, 26, 32
33, 34, 35, 38, 39
44, 45, 46, 47, 48, 49

Pozdrawiam
Odpowiedz
Totalny bałagan zero ujednolicenia.
Ogólnie jest kilka gałęzi zasilania i według tego co podałeś nr bezpieczników to wygląda jak byś klemę sciągnał z akumulatora, bez sensu.
Np 6,7,8 jest jedną gałęzią +30 czyli stałe bezpośrednie zasilanie z akumulatora, ale 13,14 już jest z innej gałęzi +15 po stacyjce.
Trzeba by przejrzeć instalację od strony akumulatora i kostkę stacyjki.
Odpowiedz
Skusiłem się na rozebranie kostki stacyjki, ale to strata czasu.
W ogóle nie dochodzi tam napięcie przy wyłączonym silniku.

Reasumując: pod maską wszystkie bezpieczniki są w porządku, ale w kabinie tylko część gniazd bezpieczników dostaje napięcie.

Czarne kable o dużym przekroju,  do bezpiecznika F2 - 30 A, które podobno służą do:  Ogrzewanie/klimatyzacja, podgrzewanie przednich foteli, nie mają napięcia.

Może one coś Ci podpowiedzą, którędy one przechodzą?
Odpowiedz
Qrcze nie wiem jak to sprawdzasz.
Do stacyjki na grubym czarnym musi by stałe +12V inaczej nie uruchomił byś silnika.
Od akumulatora do stacyjki idzie przewód do bezpiecznika F3 60A i on bezpośrednio idzie do stacyjki.
Tak samo idzie czarny na skrzynkę do F1 60A i F2 i rozchodzi się po bezpiecznikach.
Jeszcze jedno wiązka kabinowa jest łączona z wiązką silnikową na przegrodzie silnika w takiej kasecie, po wyjęciu skrzynki bezpieczników widać ją w głębi.
Może tam coś się dzieje z tym zasilaniem, ale wątpię w to bo PSA jeszcze tam swoich konstruktorów nie miało.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości