na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [FAQ ZB] Zafira - Chłodnica klimatyzacji aka Skraplacz - róşne rodzaje Kaliope 6 46 528 2018-Paż-28, 01:25
Ostatni post: Sorgel
  {B} Uszkodzony skraplacz klimatyzacji, brak wentylatora [?] kanwa1987 5 517 2018-Lip-19, 21:34
Ostatni post: rafael
  {B} Termostat Z16XEP, Z16XER, Z18XER, A16XER, A18XER - dyskusja, problemy JacekZKL 25 13 358 2018-Cze-12, 22:32
Ostatni post: adkul84
Ocena wątku:
  • 35 głosów - średnia: 3.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
{B} Klimatyzacja - sprężarka, skraplacz - problemy, diagnoza, naprawa
#1
Panowie,
jakie jest ryzyko zatarcia sprężarki wskutek utraty czynnika (nieszczelny skraplacz), przy założeniu, że sprężarka nie hałasowała, ubytek nastąpił w zimie, przy nie włączaniu klimy?

Fejs pokazuje ciśnienie w klimie 140 kPa - czyli tyle co nic, ale nie wywala żadnych błędów. Po włączeniu A/C nic się nie dzieje, nie wzrasta spalanie, żadnego podejrzanego dźwięku.Z tego co wyczytałem to mało jest przypadków zatarcia sprężarki w AH/ZB i raczej nie pada od razu, tylko stawia duży opór lub hałasuje strasznie.
Szybciej powinno paść sprzęgiełko?

Edit: zmiana tytułu tematu / Mietas
Odpowiedz
#2
Sprężarka poniżej pewnego ciśnienia się nie włączy, więc nie powinno nic się stać.
Odpowiedz
#3
Tak jak napisał celius sprężarka przy za niskim ciśnieniu nie załączy się..U Ciebie nie wzrasta zużycie i nie słychać odgłosów pracy czyli po prostu sprężarka nie jest załączana..
Odpowiedz
#4
Potwierdzam, jeśli sprężarka się nie załączy - a tak się dzieje gdy jest za niskie ciśnienie - nic jej nie grozi. Natomiast sytuacja rozszczelnienia klimy nie jest zdrowa dla układu, ze względu na możliwość wnikania czynników zewnętrznych i korozji układu. Ja przerabiałem zatarcie sprężarki - w stanie agonalnym hałasowała podczas pracy, ale jej zatarcie pośrednio związane było z rozszczelnionym układem. Mechanizm był następujący - długo rozszczelniony układ, nieużywana klima, a następnie układ uszczelniony, napełniony i po tygodniu szczęścia - sprężarka zatarła się na amen. Koszty tej naprawy były już znaczne i nie chodzi to o samą sprężarkę, tylko o cały układ w którym było full opiłków ze sprężarki. W sumie reprecja klimy w mojej ZB wyniosła ciut ponad 4000 zł..., ale czego się nie robi dla odrobiny komfortu.
Odpowiedz
#5
drmex, a hałasowała już przed rozszczelnieniem czy zaczęła po uszczelnieniu i nabiciu?
Jutro jestem umówiony na wymianę skraplacza, przed jego założeniem sprawdzą czy w układzie widać opiłki - jeśli będą to nie ma co zakładać nowego skraplacza. Najpierw płukanie układu i wymiana sprężarki...
Mam nadzieję, że uda się uniknąć najgorszego...
Odpowiedz
#6
Ja właśnie dzisiaj odprowadziłem Zochę na wymianę skraplacza. Rozszczelnienie powstało w wyniku uderzenia kamienia przez przednią kratkę i przedziurawiło skraplacz. Nie wiem kiedy to sie stało, przed zimą działało. Nowy skraplacz z osuszaczem - koszt 480 zł. A jaka cena u was?
Odpowiedz
#7
404 PLN Nissens
Odpowiedz
#8
Ze spokojem, sprężarka hałasowała po uszczelnieniu i nabiciu. Wkrótce przed rozsypaniem się działała coraz głośniej i z przerwami. Aż w końcu zamilkła... 
Odpowiedz
#9
(2012-Mar-27, 21:10)drmex link napisał(a): Ze spokojem, sprężarka hałasowała po uszczelnieniu i nabiciu. WkrĂłtce przed rozsypaniem się działała coraz głośniej i z przerwami. AĹź w końcu zamilkła... 

Tak z ciekawości jak się zatarła, to nie urwało paska klinowego?
Odpowiedz
#10
(2012-Mar-27, 21:35)marwisn link napisał(a): Tak z ciekawości jak się zatarła, to nie urwało paska klinowego?

pasek klinowy był w całości - sprężarka nie zblokowała się, tylko mieliła i wysyłała opiłki w układ
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości