na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [TUT ZB] Łącznik stabilizatora - wymiana Kaliope 2 5 586 2018-Cze-11, 06:47
Ostatni post: Krawiec
  [TUT ZB] Zafira - wymiana klockĂłw i tarcz hamulcowych przĂłd Kaliope 14 20 798 2017-Lis-25, 17:44
Ostatni post: Striker.
  [TUT ZB] ŁoĹźysko i poduszka amortyzatora - wymiana Kaliope 5 11 155 2017-Lis-01, 18:52
Ostatni post: max1233
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[TUT ZB] Wymiana klocków hamulcowych, tył.
Mam takie pytanko odnośnie ręcznego, jak pogoda pozwoli w najbliższą sobotę chce wymienić tarcze i klocki z przodu i z tyłu sam we własnym zakresie. O ile z przodu nie ma większych problemów tak z tyłu męczy mnie sprawa ręcznego, a konkretnie jego naciągnięcie po montażu nowego kompletu. Trochę czytałem o tym ale prawdę powiem że mało do mnie dotarło w tym temacie. Może ktoś potrafi tak na chłopski rozum wytłumaczyć co i jak zrobić.
Odpowiedz
Pozwolę sobie odkopać temat, tak by czytający nie mieli problemu z ręcznym po wymianie tarcz.
Regulacja siły ręcznego znajduje się pod wypraską w tunelu środkowym- pod podłokietnikiem kierowcy.
Jest to nakrętka na klucz rurkowy 10.
Sprawa wygląda tak, że po wymianie tarcz luzujemy ową nakrętkę lub ją dociągamy. Wszystko zależy od tego jak bardzo mieliśmy zajechane tarcze i klocki, a więc jak bardzo została ta nakrętka wcześniej podciągnięta.
Regulacja ręcznego polega na tym by sprawdzić na którym "ząbku" ręcznego, siła hamowania jest tak duża że nie możemy przepchnąć auta na luzie. W praktyce wygląda to tak, że na 3 ząbku nie powinniśmy mieć już możliwości swobodnego przepchnięcia samochodu. Jeśli tak jest to podczas ruszania ze wzniesienia, czy po prostu pełnym "trzymaniu" hamulca, pełną sprawność powinien mieć na 4-5 ząbku.
Podsumowując, po wymianie tarcz, zostawiamy auto na luzie, zaciągamy ręczny na 3 ząbek i sprawdzamy co się dzieje. Jeśli auto stoi dęba, to nakrętkę luzujemy, a jeśli możemy pchać auto swobodnie to nakrętkę dociągamy, tak by uzyskać wyżej opisany efekt wink
Odpowiedz
niestety po francusku i do tego gość chaotycznie nagrywa, ale zawsze można coś podpatrzeć

Odpowiedz
Artykuł bardzo sie przydal wczoraj sam wymienilem klocki z tylu. Tylko mam pytanie. W moim samochodzie zeby wymienic klocki wystarczy wypiac linke hamulca recznego (wczesniej wyjac zawleczke) i jest tylko jedna sruba na klucz 13. Czy ilosc srub do tzw dostania sie do klockow zalezy od rodzaju systemu hamulcowego?? w moim przypadku bosch. Pozdrawiam
Odpowiedz
Jedna uwaga do pierwszego posta:
Ad.3 Kontrująca śruba to 17 a nie 15.
Reszta się zgadza.
Odpowiedz
(2015-Mar-23, 10:11)justwanna link napisał(a):Jedna uwaga do pierwszego posta:
Ad.3 Kontrująca śruba to 17 a nie 15.
Reszta się zgadza.

Otóş to.

W przypadku wymiany tarcz proponuję też zaopatrzyć się w torx T20- u mnie na tym jest śruba ustalająca (a nie ampul/imbus 7, jak we wszystkich tutorialach). Plus Torx E18. Poza tym warto aby ktoś zamieścił różnice między systemami Bosch i Lucas- i jakie konkretnie narzędzia są potrzebne- ja dziś się zabrałem za tarcze i d*pa blada... bo parę rzeczy było zupełnie inaczej niż reszta twierdziłasad

PZDR
Odpowiedz
(2016-Sty-06, 17:28)ozzz link napisał(a):warto aby ktoś zamieścił róşnice między systemami Bosch i Lucas- i jakie konkretnie narzędzia są potrzebne

Myślę że to nie będzie takie proste, bo u mnie też występuje torx na tarczach, ale przód to zacisk ATE, a tył TRW.
Może rocznikowo Opel coś zmieniał dostawców, albo w poszczególnych modelach silnika używali różnych producentów części.
Odpowiedz
Wyżej kolega @racool piszę o różnych rodzajach zacisków ATE i TRW, moje pytanie brzmi czy zaciski te maja wpływ na stosowanie innych tarcz hamulcowych i klocków ? Czy nie ma to znaczenia i ta sama tarcza i klocki będą pasować tu i tu Huh?
Odpowiedz
Tarcze mogą być od różnych producentów, zaciski nie maja na to wpływu
Odpowiedz
Czy czasem w zafirze nie są montowane dwa systemy hamulców Lucas i Bosch ?
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości