na dół

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy moĹźna załoĹźyć węszą opone na szerszą felge? xadaspl 1 816 2016-Sie-14, 15:39
Ostatni post: Mietas
  {B} zmiana felg z 16" na 15" - czy jest taka moĹźliwość? marko74 13 3 525 2015-Paż-13, 12:48
Ostatni post: kuszu
  [FAQ ZB] Felgi do Zafiry B - wymiary , podstawowe informacje Kaliope 91 35 892 2015-Paż-12, 10:45
Ostatni post: Bamber
Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy waga felgi wpływa na osiągi i eksploatację auta.
Niewiele osób kupując felgi  "aluminiowe" do swojego autka ma świadomość że poprawiając jego wygląd pogarszają jego właściwości jezdne. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich alusów. Zasada jest prosta, każdy kilogram dodany w koło jest równoważny dwum kilogramom dodanym gdziekolwiek w samochodzie. Odbija się to w przyspieszaniu i hamowaniu jak również na kondycji zawieszenia. Takim przykładem jest waga stalowej felgi strukturalnej Opla i oferowanych przez niego alufelgach. Znalazłem taką ciekawą stronkę. Ciekawią mnie wasze doświadczenia w tej kwestii.
Odpowiedz
Przecież aluminiowe są lżejsze od stalowych. A lżejsze koło to mniejsza masa nieresorowana.
Odpowiedz
Oj chyba nie są lżejsze.
Są wykonane z lżejszych stopów ale w większości przypadków są masywniejsze, tzn. większe objętościowo i pewnie o ten efekt chodzi.

Ja negatywnego wpływu na osiągi nie zauważyłem.
Ale może jestem mało spostrzegawczy.
Odpowiedz
(2012-Kwi-03, 13:51)celius link napisał(a): PrzecieĹź aluminiowe są lĹźejsze od stalowych. A lĹźejsze koło to mniejsza masa nieresorowana.

LĹźejsze sa tylko niektĂłre modele felg OZ stosowane w rajdach samochodowych model O-Z Racing
Odpowiedz
A to
(2012-Kwi-03, 15:59)krasnal link napisał(a): LĹźejsze sa tylko niektĂłre modele felg OZ stosowane w rajdach samochodowych model O-Z Racing
sorki, źle mi się wydawało.

Odpowiedz
(2012-Kwi-03, 14:18)klosow link napisał(a): Ja negatywnego wpływu na osiągi nie zauwaĹźyłem.
Ale może jestem mało spostrzegawczy.

waga kół wpływa na osiągi auta, ale nie oszukujmy się - w normalnej eksploatacji jest to nie do wychwycenia, bo większe różnice w osiągach może powodować ilość paliwa w zbiorniku niż założone takie czy inne felgi
Odpowiedz
(2012-Kwi-03, 20:26)Grisza link napisał(a): bo większe róşnice w osiągach moĹźe powodować ilość paliwa w zbiorniku niĹź załoĹźone takie czy inne felgi
A może jeszcze raz to przemyśl.  26  Czy wiesz co to masa nieresorowana  To część masy pojazdu, znajdująca się pomiędzy jezdnią a sprężystym zawieszeniem. W jej skład wchodzą koła, osie, hamulce i elementy zawieszenia które poruszają się w osi pionowej razem z kołami. Dla lepszego prowadzenia auta i zwiększenia komfortu jazdy dąży się do zmniejszania mas nieresorowanych. Właśnie dzięki pieknym felgą i oponom można stracić sporą część mocy.I większa masa zostanie przyspieszona w ten sposób (im większa jest masa nieresorowana), tym większą energię kinetyczną będzie musiało pochłonąć zawieszenie auta, jeśli masa resorowana ma pozostać w miejscu, żeby samochód nie podskoczył na wyboju.I jeszcze to wszystko trzeba nie tylko rozpędzić ale i zatrzymać. Dlatego dobre markowe felgi są drogie i lekki.
Odpowiedz
(2012-Kwi-03, 21:57)Przemcio link napisał(a): A moĹźe jeszcze raz to przemyśl.  26 

a nad czym tutaj myśleć. Dam sobie głowę uciąć, że nie zauważyłbyś (w sensie osiągów oczywiście) czy jedziesz (tym samym autem) na alusach czy na stalówkach.
Odpowiedz
(2012-Kwi-03, 22:01)Grisza link napisał(a): Dam sobie głowę uciąć
To nie masz głowy.
Odpowiedz
Poza tym widać to w praktyce wymieniając koła zima/lato. wink
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości